02 Aralık 2023, 17:47
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 78-79. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


5. Ünite Kurallar: Kurallarla Yaşıyoruz Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 78-79 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

Dünya’nın yörüngesindeki uzay istasyonlarında çalışan insanların uyması gereken kurallar neler olabilir? Onların uymaları gereken kurallarla bizlerin uyması gereken kurallar arasında farklılıklar var mıdır? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: Beslenme kuralları, kıyafet kuralları, uzay istasyonundaki yaşam alanlarındaki uyması gereken kurallar. Bizlerin uyması gereken kurallarla onların uyması gereken kurallar farklıdır. Çünkü bulundukları ortamda kendi sağlıkları için farklı kurallar vardır. Biz ise yerçekimi olan bir yerde yaşadığımız ve toplum içinde olduğumuz için farklı kurallara uymak zorundayız.Metrodaki Kurallar

Cansu ve abisi kitapçıya gitmek için metro bekliyorlardı.
Metro geldiğinde arkalarındaki yolcu, inen kişileri beklemeden doğrudan metroya binmeye çalıştı. Bu yolcunun davranışına metrodan inmeye çalışan tekerlekli sandalyedeki yolcu tepki gösterdi. Önce metrodan inenlere yol verilmesi gerektiğinden bahsetti. Yoksa metrodan inen ve metroya binen yolcular arasında kargaşa olacaktı.
Metroya binmeye çalışan yolcu, özür dileyerek inenlere yol verdi. Cansu ve abisi metroya binmişti. Abisi, Cansu’ya metroda bulunan kurallara uyması gerektiğini yoksa insanlar tarafından ayıplanacağını söyledi. Yolculuk sırasında metroda yolcuları rahatsız edecek davranışlarda bulunulmaması gerektiği ve metro içerisinde müzik yapılmaması gerektiği ile ilgili bir uyarı yapılmıştı. Bu kurallara uyulmazsa para cezası uygulanacakmış. Cansu bunun nedenini abisine sorduğunda abisi, yolcuların bu durumdan rahatsız olabileceğinden bahsetti. Kurallara uymayanlara ise cezanın yetkili kurumlar tarafından verileceğini söyledi.
Cansu, o gün metroya binme ve metrodaki davranışların nasıl olması gerektiği ile ilgili kuralları öğrenmiş oldu.

Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.1. Metroda seyahat edilirken uyulması gereken kurallar nelerdir?

Cevap:

Metroda inen yolculara öncelik vermek gerekir.

Metro içinde yüksek sesle konuşmamak ve müzik yayını yapmamak gerekir.Metro içindeki koltuklara ve ve başka araçlara zarar vermemek.


Kurallara uyulmadığında yaşanabilecek sorunlar:

Diğer yolcuların rahatsız olmaları.

Tartışma ve kargaşanın çıkması.Yolculuğun rahatsız bir şekilde sürmesi.

Cezalar ile karşı karşıya kalınması.


2. Bulunan kurallara uyulmadığında ne gibi sorunlar yaşanmaktadır?

Cevap: Kurallara uyulmadığı zaman kargaşa, kaos, tartışma, haksızlık, huzursuzluk ve rahatsızlıklar yaşanır.
4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Hecce Yayınları

Etkinlik Zamanı

Aşağıda verilen tutum ölçeğini size uygun bir biçimde doldurunuz. Katılmıyorum seçeneği diğerlerine göre fazla çıkmışsa öğretmeninize başvurarak bunun nedenlerini sorgulayınız.

Cevap:

4. sınıf insan hakları sayfa 79 cevapları hecce yayın
Etkinlik Zamanı

Farklı ülkelere seyahat edildiğinde ilk defa girilecek bir ortamda herhangi bir davranışta bulunmadan önce girilen ortamın gözlemlenmesi gerektiği söylenir. Sizce bunun sebebi nedir? Farklı örnekler vererek arkadaşlarınızla bu durumun nedenlerini tartışınız.

Cevap:

 Her ülkenin kendine göre farklı kültürü vardır. Bu nedenle girilen ortam gözlenir ve ona göre davranılır ki dikkat çekip ayıplanmayalım.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 76-77. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.