02 Aralık 2023, 15:49
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 76-77. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


5. Ünite Kurallar: Kural, Özgürlük Ve Hak İlişkisi Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 76-77 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

“Bir kimsenin düşüncesini açıklayamaması köleliktir.” Euripides (Oripides) sözü ile neyi anlatmak istemiştir? Söyleyiniz.

Cevap: İnsanın fikir ve düşüncelerini söyleyememesi, o insanı değersiz ve önemsizleştirmektedir. Bu da o insanın ruhen köle gibi hissetmesine neden olmaktadır. İnsanlar düşünce ve fikirleri ile değer görürler ve var olurlar.
Covid-19

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi, ülkemizde de ciddi tedbirlerin alınmasına neden olmuştur. Bu tedbirler kapsamında maske takma zorunluluğu, sokağa çıkma yasağı gibi insanların hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak bazı yeni kurallar getirilmiştir. İnsanların yaşam haklarının güvence altına alınabilmesi için bazı hakları kısıtlanmak zorunda kalmıştır. Bu sayede daha fazla insanın virüsten etkilenmesinin önüne geçilmiştir.

Maske takarak kendimizin yaşama hakkını ve sağlıklı bir yaşam sürme hakkımızın ihlal edilmesini önlemiş olmaktayız. Bizim maske takmamız, başka insanların da yaşama ve sağlıklı bir yaşam sürme hakkının korunmasını sağlamıştır.
Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. Covid-19 pandemisinde hangi kurallar konmuştur?

Cevap:

Maske takma zorunluluğu
Sosyal mesafe kuralı
Sokağa çıkma yasağı
Seyahat yasağı
2. Kurallar ile hak ve özgürlüklerin korunması neden önemlidir?

Cevap:

Kurallar insan sağlığı, huzur ve güveni için vardır. Bu nedenle insanların özgür olabilmeleri, haklarını koruyabilmeleri için kurallara uymaları gerekir.

3. Başkalarının hak ve özgürlüklerini korumak için hangi hak ve özgürlüklerimizin kısıtlanması gerekmiştir? Bu süreçte neler hissettik?Cevap:

Covid-19 pandemisi döneminde seyahat özgürlüğü, sokağa çıkma özgürlüğü kısıtlamıştır.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Hecce Yayınları

Etkinlik Zamanı

Günlük hayatınızda karşılaştığınız kurallara ilişkin semboller hayatınızı hak ve özgürlükler bakımından nasıl etkiler? Tartışınız.Cevap:

Günlük hayatta karşılaştığımız kurallara ilişkin semboller bizleri koruma adına vardır. Örneğin trafik işaret ve levhaları, uymamız gereken kuralları göstermektedir. Bunun amacı da bizlerin sağlığı, can ve mal güvenliğini korumaktır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 74-75. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.