11 Aralık 2023, 22:13
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 183-185-186-187-188-189. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


7. Ünite Dünya Ailesi: Komşularımız Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183-184-185-186-187-188-189 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Türkiye dışında Türklerin yaşadığı farklı ülkeler hangileridir? Vatandaşlarımız bu ülkelere hangi amaçlarla gitmiş olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: En çok Almanya, Belçika, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde Türkler yoğun olarak yaşamaktadır. Vatandaşlarımız bu ülkelere çalışmak için gitmişlerdir. Bunun yanında eğitim amacı ile giden vatandaşlarımız da bulunmaktadır.
Aşağıdaki Türkiye siyasi haritası (Harita 7.2) üzerinde Türkiye’nin sınır komşularını gösteriniz. Türkiye’nin sınır komşularının Türkiye’ye göre hangi yönlerde olduğunu söyleyiniz.

Cevap: Irak, İran, Yunanistan, Bulgaristan, Ermenistan, Suriye, Gürcistan

Türkiye'nin sınır komşuları
Söyleyelim

Ülkemizin komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurması neden önemlidir? Açıklayınız.

Cevap: Barış ve huzur ortamı için gereklidir. Bunun yanında turizm, ticaret, ekonomik iş birliği ve kültürel faaliyetler için önemlidir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 185 Cevapları Ferman Yayınları

3. EtkinlikAşağıda verilen tabloyu ülkemize komşu ülkelerden birini seçerek ve onunla ilgili araştırma yaparak doldurunuz.

Cevap

Belirlediğim ülke: Bulgaristan

Bulunduğu kıta: AvrupaÜlkenin başkenti: Sofya

Yönetim şekli: Cumhuriyet

Nüfusu: 7 milyon

En ünlü mimari yapıları: Antik Roma Tiyatrosu, Alexander Nevski Kilisesi, St Stephens ChurchÜlkenin farklı yerlerinden görseller:

Bulgaristan Mimarisi

Ülkenin tanıtımı için yazdığım yazı:

Bulgaristan, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan bir Balkan ülkesidir. Başkenti Sofya’dır. 2022 verilerine göre nüfusu 7 milyondur. Ülkemizin Avrupa’ya açılan sınır komşumuzdur. Ülkede ticaret, tarım, turizm ve sanayi ekonomik faaliyetleri vardır.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 186 Cevapları Ferman Yayınları

Söyleyelim

Türkiye’ye komşu ülkelerdeki insanların günlük yaşamı hakkında oluşturduğunuz raporu okuyunuz. Komşu ülkelerdeki insanlarla bizim yaşamımız arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar vardır? Söyleyiniz.

Cevap: Çok benzerlikler var. Onlar da bizim gibi çalışıp , geçimini sağlamak için uğraşmaktadır. Farklılıklarımız din, dil, ırk ve kültürel farklılıklardır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları Ferman Yayınları

Türkiye tıpkı komşu ülkelerle arasındaki ilişkilerde olduğu gibi kardeş ülke olarak tabir ettiği altı bağımsız Türk Devleti ile de çok yakın ilişki içerisindedir. Aşağıdaki haritayı ve verilen bilgileri inceleyiniz. Ülkelerin yerlerini harita üzerinde bularak gösteriniz.Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler 187. Sayfa Cevapları Ferman


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 188 Cevapları Ferman Yayınları

Söyleyelim

Kardeş ülkelerimiz olan Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerimizin daha iyi gelişebilmesi için neler yapılması gerekir? Düşüncelerinizi söyleyiniz.Cevap:

Özellikle eğitim ve ticaret işbirliğinin arttırılması gerekir. Türki Devletler Savunma Birliği kurulabilir. Ortak bir para birimi belirlenebilir.


Sonraki Konuya Hazırlık

Dünya kültür haritası neden oluşturulmuş olabilir? Bu haritayı genel ağdan araştırarak inceleyiniz. Harita üzerinde farklı kültür bölgelerine ilişkin bulduğunuz bilgileri not ediniz. Dünya kültür haritası ile ilgili bulduğunuz bu bilgileri sınıf panosuna asınız.Cevap: Dünya üzerindeki farklı kültürleri tanımak, bilmek ve araştırmak için yapılmıştır. İnsanların yaşadıkları coğrafya ile kültürel özellikleri arasındaki bağlantıyı bulmak ve anlamak için yapılmıştır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 189  Cevapları Ferman Yayınları

4. Etkinlik

Aşağıda verilen tabloyu Türki Cumhuriyetlerden birini seçerek ve onunla ilgili araştırma yaparak doldurunuz.

Cevap:

Belirlediğim ülke: Özbekistan

Bulunduğu kıta: Asya

Ülkenin başkenti: Taşkent

Yönetim şekli: Cumhuriyet

Nüfusu: 35,300,000

En ünlü mimari yapıları: Kırk Kızlar Konağı, Abdurahman Alam medresesi, Sher-dar medresesi, Bibi Hanım camii

Ülkenin farklı yerlerinden görseller:

Özbekistan ünlü mimari yapıları

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’tir. Maden yatakları bakımından zengin olan ülkede halk geçimini madencilik ve tarımsal faaliyetlerle sağlar. Türkiye ile Özbekistan arasında birçok alanda iş birliği vardır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178-179-180-181-182. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.