11 Aralık 2023, 10:33
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178-179-180-181-182. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


7. Ünite Dünya Ailesi: Farklı Ülkeleri Tanıyorum Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176-177-178-179-180-181-182 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Bildiğiniz farklı ülkeler hangileridir? Bu ülkelerin ne gibi özellikleri vardır? Söyleyiniz

Cevap:Bir çok farklı ülkeyi isim olarak biliyorum. Hiç birine gitmedim ama ilgimi çeken ülkeleri genel ağdan araştırıyorum. Örneğin Mısır ülkesinin tarihi ve tarihi eserleri ile çok sayıda turist çektiğini biliyorum. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında ABD yer almaktadır. Rusya’nın çok soğuk bir iklimi olduğunu biliyorum. Avrupa ülkeleri arasında Almanya’da bir çok Türk çalışmakta ve yaşamaktadır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177 Cevapları Ferman Yayınları

Söyleyelim

Hazırladığınız seyahat planını arkadaşlarınızla paylaşınız. Aşağıdaki haritada gitmek istediğiniz ülkeyi gösteriniz. Ardından ziyaret etmek istediğiniz ülkeyi neden tercih ettiğiniz konusundaki fikirlerinizi söyleyiniz.Cevap: Mısır’a gitmek istiyorum. Piramitler, mezarlar ve tarihi eserleri çok ilgimi çekiyor.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler 177. Sayfa Cevapları Ferman Yayın


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 178 Cevapları Ferman Yayınları

Söyleyelim

1. Sizce Mısır’ın tarihî dokusu bu ülkeye ne gibi katkılar sunuyor olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.Cevap: Çok sayıda turistin ilgisini çektiği için turizm gelirlerine katkı vermektedir. 

2. Günümüzde Mısır’daki başlıca ekonomik faaliyetler nelerdir?

Cevap: Turizm, tarım, ulaşım, balıkçılık, petrol ve sanayi

3. Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki konumunun önemi nedir?Cevap: Süveyş Kanalı olması, gemi ulaşımından önemli gelirler elde etmektedir. Afrika ve Orta Doğu’yu birleştirmesi, Akdeniz’e açılması konumunu önemli hale getirmektedir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 179 Cevapları Ferman Yayınları

Söyleyelim

1. Hindistan’ın nüfus büyüklüğünün avantaj ve dezavantajları neler olabilir?

Cevap: Nüfusun çok olması iş gücü  açısından avantajken, kaynakların yetersiz olması, giderlerin fazla olması, halkın fakir olması gibi dezavantajları vardır. 2. Hindistan’ın iklim özelliklerinin toplum yaşamına etkisi nasıldır? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Kışın kurak olması su kaynaklarının az olmasına, yazın yağışlı olması ise tarımsal faaliyetler açasından faydalı olmasına sebep olmaktadır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları Ferman Yayınları

2. Etkinlik

Konuya hazırlanırken oluşturduğunuz seyahat planınızdan ve dünya siyasi haritasından yararlanarak hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz bir ülke belirleyiniz. Belirlediğiniz ülkeyle ilgili araştırma yaparak aşağıda istenen bilgileri yazınız.Cevap:

Belirlediğim ülke: Mısır

Bulunduğu kıta: Afrika

Ülkenin başkenti: KahireYönetim şekli: Çok partili iki meclisli cumhuriyet.

Nüfusu: 106 milyon

En ünlü mimari yapıları: Mısır Piramitleri, Krallar Vadisi, Luxor, İskendiriye şehirlerinde bulunan tarihi yapılar.

Ülkenin farklı yerlerinden görseller:piramitler

iskenderiye kütüphanesi mısır


Ülkenin tanıtımı için yazdığım yazı:

Mısır, Afrika kıtasının kuzeydoğu köşesinde yer alır (Görsel 7.2). Türkiye’nin güneyinde yer almaktadır. Başkenti Kahire’dir (Görsel 7.3). Mısır’da resmî dil Arapçadır. Yönetim şekli çok partili ve iki meclisli cumhuriyettir. Mısır’da para birimi Mısır lirasıdır. Mısır batıda Libya, kuzeydoğuda İsrail ve güneyde Sudan ile sınır komşusudur. Akdeniz, ülkenin kuzeyine doğal bir sınır sağlarken Süveyş Körfezi ve Kızıldeniz, Mısır’ın doğudaki sınırının bir parçasını oluşturur. Mısır’ın nüfusu 2022 yılı verilerine göre 106 milyondur. Mısır dendiğinde aklımıza köklü tarihini yansıtan yapılar olan büyük piramitler gelmektedir. Piramitler 4600 yaşındadır.
Sonraki Konuya Hazırlık

Türkiye’ye komşu ülkelerdeki insanların günlük yaşamı nasıldır? Araştırınız. Ulaştıklarınızla ilgili metin ve görsellerden oluşan bir rapor hazırlayınız. Hazırladığınız raporu sınıfınıza getirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Ülkemizin komşularında insanlar günlük yaşamları ekonomik faaliyetler ile geçmektedir. Tarım, turizm, sanayi, ticaret, ulaşım, ve hizmet sektöründe çalışmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 171-172-173-174. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.