04 Temmuz 2021, 22:03
necla
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 188-189-190-191-192. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 188, 189, 190, 191, 192 7. Ünite Küresel Bağlantılar “Farklı Kültürler” Etkinlik Cevapları

FARKLI KÜLTÜRLER

Sayfa 188

Bir ülke ile ilgili turizm amaçlı tanıtım broşürü hazırlayacak olsaydınız, broşürünüzde o ülkenin hangi alanlardaki özelliklerine yer verirdiniz?
Cevap: Broşürümde, tarihi yerlere, doğal güzelliklerine, yöresel kıyafetlerine, yöresel lezzetlerine yer verirdim.Sayfa 189

Ülkemizde ugroiskola oyununa benzer çocuk oyunları oynanıyor mu? Oynanıyorsa bu oyunların adları ve kuralları nelerdir?
Cevap: Ülkemizde ugroiskola oyununa benzer çocuk oyunu sek sek oyunudur.

Sek sek oyunu

Tebeşirle yere sekiz adet kare çizilir ve numaralandırılır. Bir numaralı kutudan başlayarak içerisine tebeşir ya da ufak bir taş atılır ve karenin içerisine isabet ettirilmeye çalışılır. Eğer atılan taş karenin dışına çıkmışsa oyuncu hakkını kaybeder ve sıra bir sonraki oyuncuya geçer.
Taş karenin içine isabet ettirilirse, oyuncu o kareyi atlar ve tek ayağının üzerinde sekerek karelerin içerisinden geçer. Dönüşte çizgilere basmadan geri gelip taşı karenin içerisinden alması gerekir. Oyuncu karenin çizgilerine basarsa hakkını kaybeder. Bu oyunda çocukların dengeli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.Sayfa 190

Türk ve Macar mutfakları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?

Cevap: Macar mutfağında kullanılan paprika denilen kırmızı ve acı olan baharat, Bizim Güneydoğu Anadolu bölgesine ait isot dediğimiz baharata benzemektedir.

Türkiye’yi ziyaret eden bir turist olsaydınız ülkenize götüreceğiniz hediyelik eşyalar neler olurdu?
Cevap: Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini gösteren kartpostallar.
Kilim, Baş örtüsü yazmalar ve el örgüsü patikler götürürdüm.Sayfa 192

Japon kültürü ile ülkemizin sahip olduğu kültürel özellikleri karşılaştırdığımızda iki ülke arasındaki benzerlik ve farklılıklar hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Japonların yemek kültürü ile bizimkiler farklıdır. Japonlar daha az baharat kullanırken, Bizler yemeklerimizi daha baharatlı yapmaktayız. Ülkemizde ve Japon halkı çayı çok severler. Ancak onlar yeşil çay tüketmektedirler.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 11-12-13-14-15. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.