15 Eylül 2023, 23:13
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 34-35. Sayfa Cevapları Morpaofset Yayınları


1. Ünite Trafikte Güvenlik: Geçiş Üstünlüğü Cevapları

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 34-35 Cevapları Morpaofset Yayınları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 34 Cevapları Morpaofset Yayıncılık

Trafikte siren çalarak ve uyarı lambaları yanarak giden ambulans, itfaiye ve polis aracına neden yol vermek gerekir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Her üç araçta, can ve mal güvenliği tehlikeye giren insanların yardımına gidiyordur. Onların acele gitmelerini engellememek için yol vermek gerekir.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları Morpaofset Yayıncılık

ARAŞTIRALIMGeçiş üstünlüğü hangi durumlarda kullanılır? Araştırınız.

Cevap: Geçiş üstünlüğü acil durumlar meydana geldiği zaman kullanılır. Örneğin ambulans hastayı almaya giderken, itfaiye yangın çıkınca, polis suçluları yakalamak için, doğal gaz aracı doğalgaz patlaması olunca.

Aşağıdaki paragrafı okuyunuz. Öykünün devamını defterinize olumlu ve olumsuz sonuçlanacak şekilde yazınız.Emin Bey işten çıkmış, arabasıyla evine doğru gidiyordu. Bir anda akşam çalışması gereken evrakları iş yerinde unuttuğunu hatırladı. Geri dönüp mutlaka onları alması gerekiyordu. Tam bu sırada ambulansın sirenini duydu. Dikiz aynasından baktığında ambulansın kendisi gibi orta şeritte olduğunu gördü. Yol verip vermeme konusunda tereddüt yaşadı.

Cevap:

Olumlu Sonuçlanan: Emin Bey, ambulansı görünce hemen sağa çekti ve yol verdi. Ambulans, kaza yerine hemen vardı ve oradaki kazazedelere müdahale ederek, ağır olanları hastaneye yetiştirdi.

Olumsuz Sonuçlanan: Emin Bey ambulansa yol vermedi ve ambulansın gecikmesine neden oldu. Trafik kazasına giden ambulans geç kaldığı için kazazedenin biri yaşamını yitirdi.1. Hangi araçların geçiş üstünlüğü vardır?

Cevap: Ambulans, itfaiye, polis ve jandarma araçları, doğalgaza acil müdahale edecek olan araçların,

2. Geçiş üstünlüğü olan araçların geçişini engellemek ne gibi olumsuzluklara sebep olabilir?

Cevap: Geçiş üstünlüğü olan araçların acil müdahale etmesi gereken can ve malların kaybına neden olur.3. Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev hâlinde olduklarını nasıl belli eder?

Cevap: Tepe lambaları yanar, siren çalarlar.

4. Bilgilerinizi pekiştirmek için cocuk.112.gov.tr/ adresindeki etkinleri yapınız.

Cevap: Bu etkinliği yapınız.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 32-33. Sayfa Cevapları Morpaofset Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.