20 Temmuz 2021, 22:20
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 114-115-116-117-118-119. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 4. Tema MİLLÎ KÜLTÜRÜMÜZ Sayfa 114, 115, 116, 117, 118, 119 “Tarihî Eserleri ve Mutfağıyla Ünlü Kentimiz Hatay” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 114. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

“Sonraki Derse Hazırlık” çalışması olarak defterinize yazdığınız bilgileri arkadaşlarınıza okuyunuz.
4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 116. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinden alınan aşağıdaki kelimeleri ve kelime grubunu okuyunuz. İçlerinde anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını, metinde içinde geçtiği cümleden hareketle tahmin ediniz.Yukarıdaki kelimelerden birini seçiniz. Seçtiğiniz kelimeyi arkadaşlarınızla paylaşmayınız. Öğretmeninizin kontrolünde tahtaya çıkarak seçtiğiniz kelimeyi konuşmadan, kelimenin yaptığı çağrışımları çizerek arkadaşlarınıza anlatmaya çalışınız. Doğru tahminlerden sonra kelimenin anlamını sözlükten kontrol ediniz. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız. Öğretmeninizin uygun gördüğü süre boyunca oyuna devam ediniz.

 • GÖZLEM: Bir nesnenin, olayın veya bir gerçeğin, niteliklerinin bilinmesi amacıyla, dikkatli ve planlı olarak ele alınıp incelenmesi, müşahede
 • MOZAİK: Türlü renklerde, küçük küp biçiminde mermer, taş veya pişmiş toprak parçalarının yan yana getirilmesiyle yapılan resim ve bezeme işi.
 • ENDÜSTRİ: Sanayi.
 • MİTOLOJİK: Bir ulusa, bir dine, özellikle Yunan, Latin uygarlığına ait mitlerin, efsanelerin bütünü ile ilgili.
 • DEFNE: Defnegillerden, yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan bir ağaç.

Cümlelerim:

 • Araştırmam için bu ormanda gözlem yapmalıyım.
 • Bu mozaikleri doğru birleştirirsek ortaya gizemli bir resim çıkacak.
 • Burada endüstri geliştiği için yeni fabrikalar yapılıyor.
 • Kütüphanede mitolojik kitaplara bakacağım.
 • Bahçedeki defne ağacının gölgesinde oturacağım.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 117. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİKAşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

• Hatay, ülkemizin hangi bölümünde bulunmaktadır?

CEVAP: Hatay, Ülkemizin güney bölümünde, Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır.
• Hatay’ın en verimli toprakları nerededir?

CEVAP: Hatay’ın en verimli toprakları Amik Ovası’ndadır.• Asi Nehri’ne neden “ters akan nehir” denilmektedir?

CEVAP: Bölgede güneyden kuzeye doğru akan tek nehir olduğu için “ters akan nehir” denilmektedir.

• Hatay üzerinden geçen göçmen kuşlar nereden gelip nereye giderler?
CEVAP: Afrika’dan gelip Avrupa’ya ve Asya’nın batısına giderler.

• Antakya Arkeoloji Müzesi nasıl bir özelliğe sahiptir?CEVAP: Antakya Arkeoloji Müzesi, dünyanın en zengin ikinci mozaik koleksiyonuna sahiptir.

• Hatay’da bulunan ve Anadolu’da inşa edilen ilk cami olarak bilinen caminin adı nedir?

CEVAP: Tarihî Habib-i Neccar Camii.
• Hatay hangi yemekleriyle bilinmektedir?

CEVAP: Hatay mutfağı et yemekleri, dolmaları, sebze yemekleri, reçelleri, turşuları, pilavları, aşları ve salataları, doğadan toplanan bitkilerle yapılan yemekleri, tatlıları, pasta ve börekleri, süt ürünleri, kuru yiyecekleri ile bilinmektedir.• Antakya’daki Uzun Çarşı’nın içinde neler bulunmaktadır?

CEVAP: İçinde camiler, hanlar ve hamamlar vardır. Çarşıda semerciler, demirciler, bakırcılar, sepetçiler, fırıncılar, künefeciler ve buğday pazarı da bulunmaktadır.

3. ETKİNLİK

Metnin görsellerini inceleyiniz. Sizce bu görseller metinde anlatılan bilgiler için uygun ve yeterli midir? Açıklayınız. Aşağıdaki alana metnin içeriğine uygun bir resim de siz çiziniz.
CEVAP: Görseller bilgiler için uygundur. Metinde Amik Ovası, Asi Nehri, göç eden kuşlar, Arkeoloji Müzesi, Habib-i Neccar Camii, Hatay yemekleri ve Uzun Çarşı’dan bahsedilmektedir. Görseller de bunları anlatmaktadır.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 118. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının resmî İnternet sitesine ait aşağıdaki görseli inceleyiniz ve verilen bilgileri okuyunuz.
“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yaptığınız çalışmadan hareketle millî kültürümüz hakkında bilgi veren İnternet adreslerini aşağıdaki yazma alanına yazınız. Bu sitelerden hangilerinin güvenilir olduğunu nedenleriyle açıklayınız.

 • ktb.gov.tr
 • basin.ktb.gov.tr
 • meb.gov.tr
 • kultursurasi.ktb.gov.tr
 • tmkv.org.tr

CEVAP: Bu sitelerden hepsi güvenilirdir. Çünkü ilk dört site resmî kurumlara aittir. Sonuncu ise ise bir vakfın sitesidir ve güvenilir bilgiler vermektedir.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 119. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

Kültürümüz içinde yardımlaşma ve paylaşmanın önemli bir yeri olduğunu hatırlayınız. Suriye’den göç eden çok sayıdaki insana Hatay ilimiz ev sahipliği yapmaktadır. Aşağıdaki paragrafı okuyunuz. Ardından elinizde sihirli bir değnek olduğunu düşününüz. Yardıma ihtiyacı olan insanlar için neler yapabileceğiniz hakkında bir konuşma yapınız. Konuşmanızda, kurallara uygun hareket etmeyi unutmayınız.

CEVAP: Sevgili arkadaşlarım ve değerli öğretmenim,
Elimde sihirli bir değnek olsaydı bunu dünyadaki tüm savaşları bitirmek için kullanırdım. Böylece insanlar vatansız kalmazdı. Fakir ülkelere yardım etmeyi çok isterdim. Bazı ülkelerde insanlar su bulmak için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyorlar. Her insanın evi, yiyeceği, giyeceği olmasını sağlardım. Tüm çocukların okula gitmesini sağlardım. İş arayanların iş bulmasına yardım ederdim. Bunların dışında dünyayı da çiçeklerle, ağaçlarla güzelleştirirdim. Çünkü dünya güzelleştikçe herkes daha mutlu olur. Umarım bir gün başkalarına yardım edebilirim.
Dinlediğiniz için teşekkür ederim.6. ETKİNLİK

Yaşadığınız veya gezip gördüğünüz yerlerden birini anlatan bir yazı yazınız.
CEVAP: GAZİANTEP

Birkaç yıl önce Gaziantep’e gitmiştim. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi burada bulunuyor. Burayı ziyaret etmek beni çok mutlu etti. Hayatımda bir daha göremeyeceğim hayvanları gördüm. Gördüğüm hayvanlar arasında fil, zürafa, maymun, aslan ve flamingo beni en çok heyecanlandıranlar arasındaydı. Gaziantep’e gittiğimde bahar mevsimiydi. Bu nedenle Botanik Bahçesi’ni de görmeye gittim. Burada renk renk laleler yer alıyordu. Onların fotoğrafını çektim. Bu şehri çok sevdim.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIKToplumlar ve ülkeler için bayrağın önemini araştırınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız. Edindiğiniz bilgilerden hareketle “Bayrağın Bir Millet İçin Önemi” hakkında bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızda vurgulayacağınız bilgileri belirleyiniz. Konuşmanızı birkaç kez prova ediniz.
CEVAP: Merhaba arkadaşlar,
Bayrak bir milletin bağımsızlığının sembolüdür. Ayrıca bayrak, ulusun milli değerlerini yansıtır. Bayrak sadece bir kumaş parçası değildir. Bayrağı olmayan bir milletin kendi geleceğini belirleme şansı yoktur. Dünyada yapılan savaşların tümü bayrak içindir. Bayrak, kutsaldır. Türk milleti, bayrağını dalgalandırabilmek için sayısız şehit vermiştir. Bu nedenle Türk milleti için bayrak çok kıymetlidir. Bayrağımız için çok kişi şehit veya gazi düşmüştür. Biz de ülkemizde bayrağımız için çalışmalı, onun değerini bilmeliyiz.
Teşekkür ederim.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Şerife Bacı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.