Cevap Yaz
22 Temmuz 2021, 22:55
Yuri
Yönetici

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 117-118-119-120. Sayfa Cevapları MEB Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 5. Ünite ÇEVREMİZDE DİNİN İZLERİ Sayfa 117, 118, 119, 120 “Örf ve Âdetlerimizde Dinin İzleri” ve “Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Süleyman (a.s.)” Metni Etkinlik Cevapları

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 117. Sayfa Cevapları

– Toplumumuzda büyüklerin elleri öpülür. Sizce bu davranışın sebepleri neler olabilir?

CEVAP: Büyüklere duyulan saygıyı ifade etmek için elleri öpülür. Çünkü, onlar küçükleri yetiştiren ve onlara bilgiyi öğretendir. Bu nedenle onları sevip saydığımızı bu şekilde gösteririz.

YORUMLAYALIM

Dinin, örf ve adetlerimiz üzerindeki etkisinin, doğumla başlayıp ölünceye kadar nasıl devam ettiğini düşünerek yorumlayınız.CEVAP: Din yaşamımızın her alanında etkili olduğu gibi örf ve adetlerimizde de etkilidir. Örneğin; biri doğduğunda, öldüğünde veya evlendiğinde Mevlit okutmak bu durum için bir örnektir. Sünnet, dinimizin gereğidir. Ancak sünneti kutlamak toplumumuzun bir adetidir. Yaşamımızı dinden ayrı sürdürmemiz mümkün olmaz. Bu nedenle örf ve adetlerimizde dinin izlerini görmek mümkündür.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 118. Sayfa Cevapları

– Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz?

CEVAP: Hz. Süleyman, Hz. Davud’un oğludur ve babası gibi hem Peygamberlik hem de hükümdarlık yapmıştır. Hayvanların dilinden anlayabilen Hz. Süleyman, rüzgar ve cinlerinde emrinde olduğu bir Peygamberdir. Mescidi Aksa’yı yaptırmıştır ve rivayete göre henüz 12 yaşında iken babasından krallığı devralmıştır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı MEB Yayınları 17-18-19-20-21. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.