13 Ağustos 2021, 16:13
Yuri
Yönetici

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı MEB Yayınları 17-18-19-20-21. Sayfa Cevapları5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 1. Ünite ALLAH İNANCI Sayfa 17, 18, 19, 20, 21 “Allah (c.c.) Rahman ve Rahimdir”, “Allah (c.c.) Görür ve İşitir”, “Allah’ın (c.c.) Her Şeye Gücü Yeter” Metinlerinin Sorularının Cevapları

 

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 17. Sayfa Cevapları

– Yağmura “Rahmet” denilmesinin sebebi sizce nedir?CEVAP: Yağmur yağdığında ölü toprak canlanır ve ektiğimiz tohumlar büyüyüp olgunlaşarak bizlere sebze, meyve olurlar. Yağmur ile dolan barajlardan su içeriz. Su, en temel ihtiyacımızdır. Bu yüzden yağmuru Allah’ın Rahmet’i olarak görürüz.

 

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 19. Sayfa Cevapları

“…O, karada ve denizde ne varsa bilir; O’nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. O, yerin karanlıklarındaki tek bir taneyi bile bilir…”
(En’âm suresi, 59. ayet)– Yukarıdaki ayetten ne anlıyorsunuz?

CEVAP: Allah tüm kainatta olan her şeyden haberdardır. O tüm sesleri duyar, olanları görür ve her şeyi bilir. Daha önce olmuş ve ileride olacak her şeyi bilir.

 

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 21. Sayfa Cevapları“Gözler O’nu idrak edemez; halbuki O, gözleri idrak eder…”
(En’âm suresi, 103. ayet.)

– Yukarıdaki ayette anlatılmak istenen nedir? Düşününüz.

CEVAP: Bizler Allah’ı göremeyiz. Çünkü O’nun cismi bir görüntüsü yoktur. Aynı zamanda varlığının kudretini idrak edecek kadar aklımız ve gücümüz de yoktur. Ancak Allah (c.c.) herkesi görür, her şeyi bilir.

– “Allah (c.c.) her şeye kâdirdir.” ifadesinden ne anlıyorsunuz?CEVAP: Kâdir, Allah’ın isimlerinden biridir ve “her şeye gücü yeten” anlamına gelmektedir. Yani Allah’ın gücünün bir sınırı yoktur. İstediği zaman istediği şey olur. Yani O her şeye kâdirdir.

Bir önceki yazımız olan Ayetel Kürsi Duası Okunuşu Anlamı Arapçası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.