22 Eylül 2023, 23:13
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Lisans Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 27-29-30-31. Sayfa Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Lisans Yayıncılık Sayfa 27-28-29-30-31-32 Cevapları

  • 1.Ünite Allah İnancı: Kültürümüzden Dua Örnekleri Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları Lisans Yayınları

Kültürümüzde hangi durumlarda dua ederiz?

Cevap: Sabah evden çıkarken, hasta olduğumuz zaman, birileri evlendiği ya da nişanlandığı zaman, akşamları yatarken, namaz kıldıktan sonra, birilerinin iyiliği için.


5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Lisans Yayınları

Yılmaz’ın dedesi namaz kılıyor, Yılmaz da onunla birlikte yatıp kalkıyordu. Nihayet namaz bitti, tespihler çekildi ve dua faslı başladı. İhtiyar dede zarif ve temiz ellerini kaldırarak Allah’a (c.c.) yalvardı, hâline şükretti.
Yılmaz dedesinin bu hâline çok imrenmişti. Namaz ve duanın bitiminde dedesi kalkmaya hazırlanırken önünde diz çökerek gayet samimi bir ses tonuyla yalvarmaya başladı:
– Ne olur dedeciğim, bana da dua etmeyi öğret. Ben de senin gibi elimi Allah’a (c.c.) açıp O’na şükredip yalvarayım. Ama ben dua etmesini bilmiyorum. Arapçadan hiç anlamıyorum. Bana biraz Arapça dua öğret ki ben de Allah’a (c.c.) dua edeyim.
Yılmaz’ın bu isteğine dedesi şöyle cevap verdi:
– Aferin benim oğluma, hah şöyle. Müslüman çocuğu dediğin böyle olur. Allah’ı (c.c.) anmak ve O’na yalvarmak insanın içinden gelmeli. Allah (c.c.) böyle çocukları çok sever. Buraya kadar çok hoşuma gitti. Ancak dua edebilmek için Arapça veya başka bir dil bilmeye gerek yok. Sen hangi dili konuşuyorsan o dilde Allah’a (c.c.) yalvar ve duanı yap. O, senin ne istediğini, hangi dilde söylersen söyle bilir. Anladın mı oğlum? Aslında dua eden insanın, ne istediğini bilmesi gerek. Yani hangi dili biliyorsa o dille dua etmesi daha iyi olur. Yalnız dua etmeden önce, üstünü başını iyice temizle ve abdest al. Temiz ve sessiz bir yerde dua edersen daha güzel olur. Allah (c.c.) kendisine açılan elleri boş çevirmez.
(Rahmi Özer, Dinî ve Ahlaki Hikâyeler, s. 86-87.)Hikâyeye göre dua ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap: Abdest almalı, temiz kıyafetlerimiz olmalı, sessiz bir yer olmalı, samimi olmalı.


5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 30 Cevapları Lisans Yayınları

Bir dua defteri tutalım. Bu deftere vatanımız, milletimiz, ailemiz, öğretmenlerimiz ve kendimiz için yaptığımız dualarımızı yazalım.Cevap:

Vatanımız Ve Milletimiz İçin: Allah’ım sen vatanımızı milletimizi koru. Her türlü tehlikelerden koru. Düşmanlara fırsat verme, Bizlere birlik, dirlik ver Amin.

Ailemiz İçin: Allah’ım, sen annemi babamı kardeşlerimi ve tüm Müslümanları koru. Bizleri her türlü kazadan beladan muhafaza eyle. Amin.

Öğretmenlerimiz İçin: Allah’ım sen öğretmenlerimizi koru. Onlara sağlık sıhhat ver. Onlara başarı nasip et Amin.Kendim İçin: Allah’ım bana sağlık ver. Beni her türlü kazadan beladan koru. Bana dünyada ve ahirette iyilik ve güzellikler ver. Amin.


  • Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. İbrahim (a.s.) Cevapları

Kültürümüzdeki “Halil İbrahim Sofrası” deyiminin ne anlama geldiğini düşünelim.

Cevap: Bereketi bol olsun anlamına gelmektedir.

Hz. İbrahim’e (a.s.), niçin “Halilullah” denildiğini arkadaşlarımızla konuşalım.Cevap: Hz. İbrahim canı, evladı, ve malı ile çok sınavlardan geçmiştir. Allah’a hiç isyan etmeden, ona tam teslimiyet gösterdi. Bu nedenle Halilullah denilmektedir.


5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 31 Cevapları Lisans Yayınları

  • Bir Sure Tanıyorum: İhlâs Suresi ve Anlamı Cevapları

İhlas Suresi hakkında neler biliyoruz?

İhlas Suresi Arapça

Cevap: Kuranı Kerim’in en kısa surelerinden biridir. Hemen herkesin bildiği bir suredir. Bu surede Allah’ın birliği, her şeyin ona muhtaç olduğu, doğmamış ve doğrulmamış olduğu, onun hiç denginin olmadığı yazmaktadır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Lisans Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 23-25-26. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.