16 Şubat 2024, 14:49
can
Yönetici

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 306-307 Cevapları


“5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 306-307 MEB Yayınları” konusuna ulaşabilmeniz ve dersinizi daha iyi anlayabilmeniz için bu yayını inceleyin.

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı 306-307. Sayfa Cevapları


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 306 Cevapları

Etkinlik

1) Aşağıdaki prizmaların yüzey alanlarını, altlarındaki noktalı yerlere santimetrekare cinsinden yazınız.

2) Yukarıdaki dikdörtgen biçiminde kartonların her birinden ikişer adet bulunmaktadır. Bu kartonlar kullanılarak oluşturulabilen dikdörtgenler prizmasının alanı kaç santimetrekaredir?Cevap:

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 306 Cevapları MEB


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 307 Cevapları

Pekiştirelim1) Yandaki dikdörtgenler prizmasının renklendirilmiş yüzlerinin alanları oklarla gösterilmiştir. Dikdörtgenler prizmasının yüzey alanını santimetrekare cinsinden bulunuz.

2) Yanda bir küpün açınımı verilmiştir. Verilen bu açınımdaki bir karesel bölgenin çevresi 36 cm’dir. Buna göre bu küpün yüzey alanının kaç santimetrekare olduğunu bulunuz.

3) Yanda verilen dikdörtgenler prizmasının yüzleri eş karesel bölgelere ayrılmıştır. Bu dikdörtgenler prizmasında kırmızı renkle gösterilen ayrıt uzunluğu 20 cm’dir. Buna göre dikdörtgenler prizmasının yüzey alanı kaç santimetrekaredir?

4) Aşağıda açınımları verilen prizmaların yüzey alanlarını metrekare cinsinden altlarındaki kutulara yazınız.5) Bir kare prizmanın yüzey alanı 168 cm2 ve taban çevresi 24 cm2‘dir. Bu kare prizmanın açınımını çiziniz.

Cevap:

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 307 Cevapları MEB

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 299-300-301-303 Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.