30 Eylül 2021, 11:32
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 12-13. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları MEB Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum Cevapları


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 12. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metnin altındaki soruyu cevaplayınız.

Burunları sızlatan, dayanılması her geçen gün biraz daha zorlaşan çöp kokusu gittikçe şiddetini artırıyordu. Her bir binanın önünde, küçük bir tepeyi andıran çöp birikintileri, mahalleye gözdağı veriyordu…

Öyle ki hemen hemen her evden belediyeye şikayet telefonları yağmış, ancak bir türlü istenilen cevap alınamamıştı. Zehra da belediyeye şikayet telefonu açan bu ailelerden birinin kızıydı. Derslerinde başarılı, sosyal yönü çok güçlü olan Zehra aynı zamanda da çevresinde yaşanan olaylara karşı son derece duyarlı bir çocuktu. Mahallede yaşanan çöp sıkıntısını da yakından takip ediyor, gelişmeleri ilgiyle izliyordu. Zehra tüm aile fertlerinin ve misafirliğe gelen komşularının veryansınlarını da pür dikkat dinliyordu. Zehra çekingen bir o kadar da kendinden emin haliyle söze başladı:Ben ne yapmamız gerektiğini biliyorum. Belediyeye dilekçe yazmamız lazım. Sosyal Bilgiler dersinde öğrenmiştik. Bir sorun yaşadığımızda hakkımızı dilekçe ile aramalıyız. Özellikle resmi kurumlara tüm dilek ve şikayetler dilekçe aracılığıyla ileti lir. Sözlü başvurular bir anlam ifade etmez. Derdimizi yazıyla anlatmalıyız. Ardından komşuları Hamdi Bey söze karıştı. Kim bizim dilekçemizi ciddiye alsın?

Ancak Zehra pes edeceğe benzemiyordu. Cesaretini toplayarak tekrar söze başladı. Hayır, yanlış düşünüyorsunuz. Dilekçeyle başvurulan kurumun, otuz gün içinde dilekçe sahiplerine olumlu ya da olumsuz bir cevap vermesi gerekiyor. Aksi takdirde bu sefer de dilekçemize cevap verilmediğine dair bu kurumu gerekli mercilere şikayet etme hakkımız doğuyor. Ancak bir şeye dikkat etmemiz gerek. O da hepimiz ayrı ayrı dilekçe yazmalıyız. Hep beraber yani topluca tek bir dilekçe yazarsak dilekçemiz kabul olmaz. Kısacası herkes şikayetini ayrı ayrı dilekçelerle dile getirmeli. Bu açıklamalar üzerine odada bulunanlar “doğru aslında” diyerek Zehra’yı onayladılar. … Ardından herkes dilekçelerini belediyeye ulaştırdı.

Aradan iki gün geçmişti ki dilekçeyle belediyeye başvuran ailelere birer resmî evrak geldi. Bu evrakta
çeşitli sebeplerle çöplerin toplanamadığı, bu ihmalden ötürü özür dilendiği ve sorunun en kısa zamanda halledileceği yazıyordu. Bu gelişmeden sonra herkes rahat bir nefes almış, yüzlerde memnuniyet
belirmişti.
Çok geçmeden özlenen çöp arabalarının sesi duyulmuş ve mahallede hummalı bir çalışma başlamıştı.
Herkes evinin penceresine, balkonuna koşup sevinçle mahallelerinin tekrar eski temiz görüntüsüne kavuşmasını seyrediyordu.
Zehra ise okul sıralarında öğrenilen bilgilerin hiç de gereksiz olmadığını, aksine hayatın akışı içinde bir
yerlerde imdadımıza yetiştiğini aklından geçiriyordu.
Selçuk Besir Demir, Hamza Akengin, Hikâyelerle Sosyal Bilgiler Öğretimi, s.40-41
5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 13. Sayfa Cevapları

Sosyal Bilgiler dersinde öğrendiği bilgilerin vatandaş olarak Zehra’ya ne tür katkıları olmuştur? Yazınız.

Cevap: Zehra dilekçe hakkı olduğunu öğrenmiş, hakkını yasal çerçevede nasıl kullanacağını öğrenmiş, sorunlara karşı hangi yöntemleri izlemesi gerektiğini öğrenmiştir.

Sosyal Bilgiler dersinde öğrendiklerinizin size ne gibi faydaları oldu? Örnekler veriniz.

Cevap: Yaşadığımız ülke ve dünyayı daha iyi tanıdım. Hak ve sorumluluklarımı daha iyi öğrendim. Demokrasi, saygı sevgi, ve toplum yaşantısı hakkında daha fazla bilgi edindim. Kültür miraslarımızı ve nasıl korunması gerektiğini öğrendim. Tarihimizi, dünya kültürlerini, sorun çözme yeteneği öğrendim.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


05 Kasım 2022, 14:11

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Güzel ve faydalı bir uygulama olmuş ben beğendim ödevlerime yardımcı oldu çok teşekkürler emeğiniz için

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.