30 Eylül 2021, 12:43
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 14-15-16-17. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları

Olaylar ve Sonuçları Metni Cevapları


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 14. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki metni okuyarak yandaki soruları cevaplayınız.

“Sizlere bir zamanlar yaşadığımız yerdeki hayatı ve bu hayatın nasıl değiştiğini anlatmak istiyorum. Köyümüz küçük bir göl kenarında yer alıyordu. Bu göl köyümüze hayat veriyordu. Çiftçiler tarlalarını bu gölün suyu ile sulayarak ürün elde ediyor, balıkçılık yapanlar sazan, yayın, kefal gibi balıkları tutuyorlardı. Gölümüz aynı zamanda çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyordu. Pelikan, karabatak, balıkçıl bu kuş türlerinden yalnızca bir kaçıydı. Köyümüze bu kuş türlerini görmek için yerli ve yabancı turistler geliyordu. Bu turistler köyümüzdeki pansiyonlarda kalıyor ve ihtiyaçlarını bizimle alışveriş yaparak karşılıyorlardı. Tüm bu anlattıklarım gölün kurumaya başlamasıyla değişti. Kurak geçen birkaç yıl ve çiftçilerin tarlalarını sulamak için gölden fazla su çekmeleri ile gölümüz giderek küçüldü. Gölümüzü mesken tutmuş olan kuşlar yavaş yavaş başka yerlere göç ettiler. Kuşların göçüyle birlikte köyümüze turistler de gelmez oldu. Pansiyonların boş kalması ile ekonomik olarak zor duruma düştük. Gölün kurumasıyla balık sayısı azaldı, artık balıkçılık yapılamaz hâle geldi. Göl tarlaları sulamayacak kadar küçüldüğünden çiftçiler tarlaları ekmeyi bıraktı. Köyümüzdeki insanlar da gölü terk eden kuşlar gibi göç etmeye başladı. Burada artık çok az insan yaşıyor, göl eski hâline dönmediği için ne kuşlar
ne de turistler geliyor”.
Kitap için yazarlarca kaleme alınmıştır.

1. Gölün kuruması insanları ve diğer canlıları nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.Cevap: Olumsuz yönde etkilemiştir. Kuşlar göç etmiş, balıklar yok olmaya başlamış, insanlar ekonomik olarak zor duruma düşmüş ve başka yerlere göç etmişlerdir. Tarımsal ürünler kurumaya başlamıştır.

2. Köylünün yerinde olsaydınız doğal çevreyi korumak için nasıl bir çözüm bulurdunuz? Açıklayınız.

Cevap: Tarlaları sulamak için damlama sitemi kurar ve gölün kurumasını engellemek için uzman kişilerden rapor alırdık.3. Bulduğunuz çözümün ne gibi sonuçları olabileceğini tahmin ediniz.

Cevap: Çözümler en azından gölün kurumasını geciktirebilecektir. Uzman kişiler ile görüşülmesi ve nelerin yapılması gerektiği konusunda vereceği raporlar ile göl kurumayabilirdi.


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 15. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki resimlerde yukarıda anlatılan değişimlerden hangilerini görüyorsunuz? Siz de meydana gelen değişimlerden birini aşağıdaki alana çiziniz.

Cevap: Çizeceğiniz resim ulaşım ile ilgili olabilir. Örneğin tramvay resmi.5.sınıf sosyal dersi 15.sayfa cevapları


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 17. Sayfa Cevapları

A. Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

Topluluğun kuruluş sebepleri neler?

Cevap: Köyde yaşayan kadınların sıkıntılarını anlatmak.Topluluğun üyeleri kimler?

Cevap: Ev kadınları

Topluluğun kurulmasının sonuçları nelerdir?

Cevap: Bu sayede kadınlar amaçlarına ulaşmış oldu. Seslerini duyurdular ve çeşitli ödüller alarak dünyada tanındılar.Arslanköy’deki yaşam nasıl etkilenmiş olabilir?

Cevap: Köyü ve tiyatroyu merak edenler köye gelmiş, köye değer katmış olabilirler. Turizm gelirleri artmış, köy tanıtımı yapılmış olabilir.

B. Yaşadığınız yerde fark ettiğiniz bir gelişmeyi yazınız.

Cevap: Şehrimize üniversite kurulması.Bundan kimler etkilendi?

Cevap: Şehir halkı, esnaf, ulaşım sektörü, turizm gelirlerinin artması.

Bu durum sizin yaşamınızda hangi değişimlere sebep oldu?

Cevap: Şehir daha kalabalık oldu. Artık her ürün şehrimizde kolayca bulunabiliyor. Şehir daha da gelişti ve modern hale geldi.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


05 Kasım 2022, 14:12

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Ödevlerimi yaparken buradan bakıyorum hem kısa zamanda bitiyor hem doğru çıkıyor çok teşekkürler sağolun

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.