30 Eylül 2021, 19:40
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 2. Ünite Ülkem, Kültürüm Ve Tarihim “Güzel Ülkem” Metni Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 45. Sayfa Cevapları

Ülkemizi her yıl milyonlarca yabancı turist ziyaret etmektedir. Ülkemizi neden çok sayıda yabancı turist ziyaret etmektedir?

Cevap: Ülkemiz zengin ve çok eski medeniyetlerin yaşadıkları topraklar üzerinde bulunmaktadır. Burada birçok tarihi eser, doğal ve kültürel zenginlikler vardır. Gerek deniz, gerek inanç, gerek yayla ve doğa turizmi yönünden önde gelen ülkelerden biridir.

Aşağıda doğal varlık ve tarihî eser türlerine örnekler verilmiştir. Siz de boş bırakılan yerlere örnekler yazınız.Cevap:

tarihi eser ve doğal varlık

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 46. Sayfa Cevapları

Tarihî eserler ülkemizin kültür hazineleridir. Bu hazinelere zarar verenleri uyarmalı, tarihi mirasımıza sahip çıkmalıyız. Bu konuyla ilgili aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberin altında yer alan soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Osmanlı dönemi mimarisini günümüze taşıyan tarihî çeşmeler, üzerlerine yazılan duvar yazıları nedeniyle tehdit altında.
Genel Ağ haberi, 13 Şubat 20171. Sizin çevrenizde de zarar gören eserler var mı? Varsa kimler, nasıl zarar vermiştir?

Cevap: Evet var.Maalesef bu kültürel zenginliğin değerini bilmeyen insanlar kale surlarına çöp atmışlar ve taşlarını sökmüşler.

2. Tarihî eserleri korumak için hangi önlemler alınmalıdır?

Cevap: Görsel ve yazılı basın yoluyla, sosyal medyada, kültürel değerlerimiz ve zenginliklerimizin önemi daha fazla anlatılmalı. İnsanlar eğitilmeli ve zarar verenlere verilecek cezalar fazla olmalı.5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48. Sayfa Cevapları

Tanıtılan yerler ile yaşadığınız yer arasında hangi benzerlik ve farklılıklar bulunmaktadır?

Cevap: Yaşadığım yerde de bir çok tarihi eser bulunmaktadır.Bunlar arsında camiler, hamamlar, kaleler vardır.Farklılıkları ise bu yerler kadar turist gelmemektedir.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki tabloyu çevrenizde bulunan doğal varlıkları, tarihî mekânları ve yapıtları göz önüne alarak doldurunuz.

Cevap:doğal ve tarihi varlık

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 36-37-38-39-40-41-42-43-44. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.