04 Ekim 2021, 12:43
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176-177-178 Cevapları MEB Yayınları

Ticaret Ve Teknoloji Cevapları


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176. Sayfa Cevapları

Aşağıda MÖ 5. yüzyılda kullanılan bir ticaret yolu olan Kral Yolu anlatılmaktadır. O dönemde kervanlarla yapılan ticarete tüccarlar ne gibi zorluklarla karşılaşmış olabilirler? Tartışınız.

Cevap: Yolculukların uzun olması ürünlerin bozulmasına neden olabilir, yolculuklar çok yorucu olur, uzun yolculuklar araçların bozulmasına hayvanların yorulmasına neden olur. Hırsızlar ve haydutlar kervanları soyabilir.


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 177. Sayfa Cevapları

Ülkemizde ulaşım teknolojisini geliştirmek için başka neler yapılabilir?Cevap: Ülkenin her yerine hızlı trenler yapılmalı, her ile hava limanı olmalı, yolların daha geniş güzel olması gerekir.

Meyvelerin ve sebzelerin hava yoluyla taşınmasının ihracatımıza katkısı ne olacaktır?

Cevap: Meyveler ve sebzeler daha taze olarak ulaşacak ve hem üretici hem de tüketici memnun olacak. Zarar en aza inecek.Telefon, Genel Ağ gibi teknolojik araçlar yokken insanlar iletişim için hangi yolları kullanıyor olabilirler? Farklı ülkelerde üretilen ürünlerden nasıl haberdar olabilirler?

Cevap: Posta güvercinleri ile , ulaklar ile haberleşiyorlardı. Ticaret kervanları ile ürünler taşınıyor ve tanıtılıyordu.


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 178. Sayfa Cevapları

A. Aşağıdaki haberi okuyarak haberin altındaki soruları cevaplayınız.

Çin ile Avrupa ülkelerini hizmete açılan demiryolu ile birbirine bağlayan çağdaş ‘Demir İpek Yolu’’ projesi hız kazanıyor. Çin, Belarus, Almanya, Kazakistan, Moğolistan, Polonya ve Rusya, Çin-Avrupa demiryolu hattının geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladı.
Türkiye de proje bağlamında Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattını inşa çalışmalarını sürdürüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, geçen ocak ayında yaptığı açıklamada, Çin’den Avrupa’ya yapılacak nakliyenin Türkiye üzerinden yapılmasının süre ve maliyet açısında daha avantajlı olduğunu dile getirmişti. Bakan, “Çin’den bir yükü İngiltere’ye, Almanya’ya, Fransa’ya göndermek yaklaşık 45-62 gün sürüyor. Çağdaş İpek Yolu’nun Türkiye ayağı sayesinde bu süre 12-15 güne düşecek. Yaklaşık dörtte biri kadar bir zamanda yük istenilen adrese ulaştırılmış olacak.” demişti.
Genel Ağ haberi, 26 Nisan 2017 (Düzenlenmiştir.)1. Ulaşım alanındaki bu ve benzeri gelişmeler ülkeler arasındaki ticareti nasıl etkileyecektir?

Cevap: Ticaret yoğunluğunun artmasına ve daha fazla ürün satmaya yarayacaktır. Ticaret hacmi genişleyerek ülke ekonomileri daha fazla kalkınacaktır.

2. Bu ulaşım yolu ülkemize hangi katkıları sağlayacaktır?

Cevap: Ülkemizin ticaretini arttırarak, ekonomik olarak gelişmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda ulaşım sektörüne de katkı sağlayacaktır.B. Ulaşım ve iletişim teknolojileri bugünkü seviyesine ulaşmasaydı, ülkeler arası ticarette ne gibi zorluklar yaşanırdı? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap: Ticaret bu kadar gelişemezdi. Ürünler taşıma aşamasında bozulur ve ekonomik olarak zararlar olurdu.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 172-173-174-175. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


05 Kasım 2022, 14:59

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Sınıf arkadaşlarım da buradan bakıyor ödevlerini ve hepimiz derse katılıyoruz çok faydalı bir şey burası teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.