01 Ekim 2021, 15:33
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 96-97-98-99. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 96-97-98-99 Cevapları MEB Yayınları

Teknoloji Ve Toplum Cevapları


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 96. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki karikatürü inceleyerek karikatürde ne anlatılmak istendiğini söyleyiniz.

Cevap: Karikatürde, evde herkesin birlikte vakit geçirmek istemesi var. Ancak tüm aile bireyleri ya cep telefonu ile uğraşıyor ya da tabletlerle uğraşıyor. Bu da birlikte vakit geçirmek anlamına gelmiyor. Teknolojinin getirdiği zararlar anlatılmaktadır. Aile içi sohbetin azaldığı ve insanların yalnız başına vakit geçirdiği anlatılmaktadır.


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 97. Sayfa Cevapları

Karikatürde teknoloji kullanımı ile ilgili neler vurgulanmaktadır? Açıklayınız. Siz teknolojik ürünleri kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz? Örnek veriniz.Cevap: İnsanlar güzel bir havada parklara gitmiş ama parkın güzellikleri yerine cep telefonları ile meşgul oluyorlar. Teknolojik ürünleri kullanırken belli saatlerde işimiz olduğu zaman kullanmak gerekir. Çocukların fiziksel gelişimlerinde önemli olan spor ve oyun yerine sürekli cep telefonlarında tabletlerde vakit geçirdiği ve yalnızlaştıkları vurgulanmaktadır.


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki haberleri okuyarak haberlerin altında yer alan soruları defterinize cevaplayınız.

Komşu Kapısı
Akşam oturmaları dediğimiz bir güzellik vardı. Benim bile hatırlayabileceğim bir geçmiş zamana dayanan bu güzellikte komşulara gidilir ve gerçekten sohbet edilirdi. Çocuklar oyunlar oynar, büyükler demli çay kıvamında sıcak sohbetler ederdi. Ne zaman ki evlerin başköşesini
televizyonlar almaya başladı, yavaş yavaş kopmaya başladık kendimizden. Önceleri mahallede evinde televizyon olanlara toplanan kalabalıklar, pür dikkat önlerine ne gelirse izlemeye başladılar. Sonra kendi evlerine girdi televizyon. Kanallar çoğaldı. Komşuya ya da bir yakınına gitmek isteyenler, planlarını dizilere göre yapmaya başladılar. “Bu akşam olmaz, benim dizim var.” ziyaretlerin ertelenme sebebi oldu. Sohbet için gidilen ziyaretlerde de ağızları bıçak açmadan, iki lafın beli kırılmadan televizyondaki diziye kitlenmiş hâlde geçen saatlerden sonra “Bir daha bekleriz.”lerle sona erdi ziyaretler.
Mustafa Uçurum, Genel Ağ haberi, 11 Mayıs 2015Yaylaya Televizyon Sokmadılar
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Şenyuva köylüleri, komşuluk ilişkilerinin bozulacağı gerekçesiyle Sal yaylasına televizyon sokmadı. Köylüler, daha önce de kablolarının yaylada doğal güzelliği etkileyeceği gerekçesiyle imza toplamış, ancak elektrik hatlarının yeraltına alınmasıyla ikna olmuştu. Hava ve gürültü kirliliğine neden olacağına inandıkları araçların girişini önlemek için yol yapımını yaylaya 500 metre mesafede durdurdular. Köylüler, evlerine de ancak patikadan ulaşabiliyor.
Genel Ağ haberi, 4 Ağustos 2010

Haberlerde teknoloji kullanımının hangi sonuçlarına dikkat çekilmektedir? Siz bu düşüncelere katılıyor musunuz? Neden?

Cevap: Teknolojinin olumsuz yönlerine dikkat çekilmektedir. Evet ben de bu düşüncelere katılıyorum. Çünkü teknoloji insanların sosyalleşmesini engellemektedir.


5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 99. Sayfa Cevapları

Aşağıya teknoloji kullanımının insanlar arasındaki ilişkilere etkisini şiir veya yazı yazarak ya da karikatür çizerek anlatınız.Cevap: 

Teknoloji gerekli bu hayatta
Ama tadında olmalı dozunda
Kendinle kalma baş başa
Çok zıpla oyna arkadaşlarınla

Teknoloji kullanımının artmasıyla geleneklerimizde nelerin değiştiğini büyüklerinizle görüşerek aşağıya yazınız.

Cevap: Komşuluk ilişkileri azaldı, hasta ziyaretlerine gitmek azaldı, eve gelen misafirleri ağırlamak yerine İnternet’te vakit geçirme başladı, misafirlik kavramı kalmadı.Teknolojinin aile ilişkileri üzerindeki etkisini düşününüz. Aşağıdaki resimde konuşma balonunu düşüncelerinize göre doldurunuz.

Cevap:

-Anne ben yemek yemeyeceğim maç başlamak üzere.

-Oğlum ben de yemek yapamamıştım dizim vardı izleyeyim derken unutmuşum.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 92-93. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


05 Kasım 2022, 14:38

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Şiirinizi çok beğendim böyle konularda yardım gerekiyor ben yazamıyorum çünkü çok teşekkürler yazınız güzel

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.