04 Ekim 2022, 10:31
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 104-105-106-107. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 104-105-106-107. Sayfa

Gerçek Bilgi Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları

İnsanların duyduğu kelimelerin büyük kısmının medya aracılığıyla olduğuna dikkat ediniz. Sizce medyadan duyduğumuz ya da öğrendiğimiz her bilgiyi doğru olarak kabul etmeli miyiz? Neden?

Cevap: Her bilgiyi doğru kabul etmemek gerekir. Neticede o bilgileri yükleyenler de insan. Hata yapabilirler, taraflı davranabilirler, kendi doğrularına insanlara genel doğru diye yansıtabilirler. Bu nedenle bir kaç kaynaktan araştırmak gerekir.


Görüldüğü gibi aranan ifadeyle ilgili 231 bin sonuç var. Bu kadar bilgi yığınının içinde acaba hangi genel ağ adreslerinin verdiği bilgiler doğru ve güvenilirdir?Cevap: Doğru kaynaklardan araştırmalar yapmak gerekir. Özellikle devlet kurumları sitelerinden faydalanmak gerekir. Sonu gov.tr ile biten sitelere bakmak gerekir. Onlar yok ise https// ile başlayan siteler tercih edilmelidir.


Genel ağdaki bilgiler derli toplu ve kontrolden geçirilmiş midir yoksa doğru olup olmadıkları başka kaynaklardan da sorgulanmalı mıdır? Neden?

Cevap: Başka kaynaklara da mutlaka bakmak gerekir. Tek kaynak bizlere yanlış sonuçlar verebilir.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları

SIRA SİZDE

2014-2015 öğretim yılında Türkiye genelinde 8. sınıfta okuyan ve medya okuryazarlığı dersini seçmiş öğrenciler arasında bir araştırma yapılmıştır. 26 ilde 13 – 16 yaş arasındaki 1273 öğrenciye yöneltilen ifadeler arasından iki tanesini inceleyiniz ve soruları cevaplayınız.

5. sınıf sosyal bilgiler e kare 105. sayfa cevapları


1. Bu ifadeler size yöneltilseydi cevabınız ne olurdu?Cevap: Evet sorgulardım.

2. Cevaplardaki yüzdelik oranlara bakarak ‘Öğrencilerin tamamına yakını medya okuryazarıdır.’ tespitini yapmak niçin doğru değildir?

Cevap: Çünkü tamamına yakını medya okur yazarı değil. Yaklaşık yüzde 20 kararsız, yüzde 20 ye yakını ise katılmadığını belirtmiştir.


3. Her iki grafikte de “Hiç sorgulamam.” ve “Sorgulamam.” cevaplarını verenlere medya okuryazarlığı hakkında neler önerirsiniz?Cevap: Her bilgi doğru değil. Doğru bilgiye ulaşmak için mutlaka araştırma yapmak gerekir. Farklı kaynaklardan edinilen bilgi bize çıkarım yapmak için bilgi verebilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları

Gün içerisinde medya yoluyla birçok haberle karşılaşıyoruz. Bu haberlerin bir kısmı veya tamamı gerçeği yansıtmayabiliyor. Peki, bu haberlerin içinde doğruluk ve yanlışlık payının olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

İşte bunu anlamanın bazı ipuçları aşağıda yer alıyor. Birlikte inceleyelim.

Soldaki görselde, Edirne’yi 1913 yılında ele geçiren Bulgarların komutanı, Osmanlı Devleti komutanlarından Şükrü Paşa’ya kılıcını geri verirken görülüyor. Sağdaki görselde ise 1912 yılında çekilen fotoğrafın fotomontaj yapılmayan gerçek hâli yer alıyor.Niçin böyle bir fotomontaj yapılmış olabilir?

Cevap: İnsanların fikir ve düşüncelerinde değişiklik yaparak kendi istek ve emelleri doğrultusuna girmelerini amaç edinmiş olabilirler. Buna algı denmektedir.


Fotomontajı yapanlar nasıl bir algı oluşturmak istemiş olabilirler?

Cevap: Şükrü Paşayı savaş kaybetmiş gibi gösterip, Bulgar komutanın ona kılıcını geri vererek vicdanlı biri gibi göstermek istemiş olabilirler. .
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları

SIRA SİZDE

Aşağıdaki genel ağ haberini okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Bir Sosyal Medya Şirketi ile Fransız Medyası Gücünü Birleştirdi

Sosyal medyanın önde gelen bir şirketi ve sekiz Fransız medya kuruluşu, kullanıcıların sahte olduğuna inandıkları bilgiyi bildirebilmek için iş birliği yaptı. Genel ağ kullanıcıları tarafından tespit edilen linkler, söz konusu bilginin doğruluğunun kontrol edilebileceği bir sistemde toplanacak. Bu medya kuruluşlarından ikisi, bildirilen içeriğin sahte olduğu sonucuna varırsa bunu
ispatlayan linki sisteme ekleyecek. Bu işlemden sonra kullanıcı, ilgili içeriğe eriştiğinde veya içeriği paylaşmak istediğinde bir uyarı sistemiyle karşılaşacak. Benzer uygulamalara Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’da da başlanacak. Böylece yanıltıcı bilginin, genel ağ ortamında dolaşımı kontrol altına alınmış olacak (Görsel: 4.9).Sizce ülkeler niçin bu çalışmaları yapma ihtiyacı duymuş olabilir?

Cevap: Yanlış bilgilerle kitleleri yönetmek mümkün olduğu için, halkın huzur ve barışını bozmak isteyenleri engellemek için.

Medya okuryazarı olan bir kişi, sizce bu haberi okuyunca ne yapar? Neden?

Cevap: Uyarı sistemi hakkında daha fazla bilgi edinir. Böylece sistemin nasıl çalıştığını öğrenerek yanlış bilgilerden uzaklaşır. Bu haberin doğruluğunu ve yapılan çalışmaları da başka kaynaklardan araştırır.
NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Sanal ortamdan elde edilen bilgilerin doğru olup olmadığından şüphelenmenin önemini açıklayınız.

Cevap: Şüphe duymazsak sürekli yanlış şeyler öğreniriz ve bunun da doğru bilgi olduğunu zannederiz. Şüphe insanları araştırmaya ve doğru bilgilere ulaştırır.
ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Sanal ortamda elde ettiğim bilgilerin doğru ve güvenilir bilgi olup olmadığını kontrol etmem gerektiğini bilirim. X
2. İnsanları yönlendirmek için sanal ortama, doğruluğu henüz belirlenmemiş bilgiler yüklendiğini bilirim. X
3. Medya okuryazarının, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmada neler yaptığına örnek verebilirim. X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, sanal ortamın ticaret hayatında kullanımı ve kimlik hırsızlığı hakkında gazete haberi getiriniz.

Cevap:

MESAJ TACİZİ BİTİYOR
Ticaret Bakanlığı vatandaşa istemediği mesajları iptal etme imkânı sunan sistemi devreye sokuyor Tanıtım, reklam mesajlarından bıkan vatandaşın yarım milyonu aşan şikâyeti üzerine Ticaret Bakanlığı yeni bir sistemi geliştirdi. Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden vatandaşa hangi şirketlere onay verdiğini görme, istemediklerinin onayını iptal etme, istediklerini de mesaja açma fırsatı sunacak. ÇOCUĞU olana olmayana gönderilen özel okul, dil kursu, müzik kursu, Antalya’da 5 yıldızlı otelde tatil sürprizi, devre mülk, hediye saat, ‘kredi borcunuzu yapılandıralım’ mesajlarından bıkan vatandaşların sadece resmi şikayetleri yarım milyonu aşarken
Ticaret Bakanlığı yeni bir sisteme geçişin ilk adımım attı. Bakanlık, kurduracağı Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden
vatandaşa hangi şirketlere onay verdiğini görme, istemediklerinin onayım iptal etme, istediklerini de mesaja açma fırsatı sunacak.


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 104-105-106-107. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 100-101-102-103. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:47

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Güzel bir konu olmuş derslerimi kolayca yapabildiğim için mutluyum lütfen diğer konuları da yapın çok teşekkürler.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.