14 Ekim 2022, 09:06
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 115-117-118. Sayfa5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 115-117-118. Sayfalar

Araştırma Yapıyorum Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları

Anahtar Sözcükler: Bilimsel etik, kaynak gösterme, aslını koruma

BaşlarkenEtik: Toplum içinde yaşayan bireylerin veya meslek sahiplerinin uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü.

İntihal: Bir kişinin, başkasına ait fikir, görüş ve bilgileri kendisi tarafından ortaya çıkarılmış gibi göstermesi, aşırma.

Sözcüklerin anlamlarını okuyunuz ve birer cümle içinde kullanınız.

Cevap:İnsanlar etik olmayan davranışları hoş görmez.

Evin rengine karar verirken kardeşim intihal yapmış. Oysa mavi renk benim fikrimdi.


Görsel: 4.25’teki öğrenciler bir araştırmanın hangi kısmıyla ilgili çalışma yapıyor olabilir?

5. sınıf sosyal 115. sayfa cevaplarıCevap: Veri topluyorlar. Çünkü görselde kitapları araştırıp okuyorlar.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları

Aşağıdaki metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

KUŞ CENNETİ MİLLÎ PARKI

Merhaba arkadaşlar. Ben Halil. Sosyal Bilgiler dersinde “Ülkemizin doğal güzelliklerine bir örnek” konulu poster çalışması hazırlama görevini üstlendim. Okul kütüphanesinden, genel ağdan ve evimizdeki kaynak kitaplardan gerekli bilgileri topladım. Önümde, on altı sayfalık yazıcı çıktısı ve not defterime yazdığım dört sayfalık notlar duruyordu. Hiç vakit kaybetmeden bunları okudum ve Kuş Cenneti Millî Parkı’nı tanıtmanın en uygun seçenek olduğuna karar verdim. Kaynaklarımın bazılarında aynı bilgiler yer alıyordu. Birbiriyle tekrar eden bilgileri en beğendiğim kaynaktan alıntı yaptım. Alıntı yaparken bilgileri değiştirmeyip tırnak içine aldım. Bazı yerlerde de özet yaptım. Hem tırnak içine alırken hem de özet yaparken yazarın verdiği bilgilerin aslını korumaya özen gösterdim. Alıntı yaptığım yerleri kendi ifadelerimle yeniden düzenledim. Örneğin, Balıkesir adresinde yer alan “Kuş Cenneti Millî Parkı, bünyesinde barındırdığı 266 kuş, 118 bitki ve Kuş Gölü’ndeki 23 balık türü ve çeşitli sürüngen türleri için yaşamsal öneme haizdir.” ifadesini aynen alabilirdim fakat ben “Kuş Cenneti Millî Parkı, çeşitli canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Bunları şu şekilde gruplandırabiliriz: 266 kuş türü, 118 bitki türü, Kuş Gölü’nde 23 balık türü ve çeşitli sürüngen türleri. Bu canlı türlerinin yaşamını devam ettirebilmesi için burası çok önemli bir yerdir.” şeklinde düzenledim. Yani genel ağ adresinde yer alan bilginin aslını korudum. Başka bir kaynaktan da bu bilgilerin doğruluğunu kontrol ettim.Çalışmamın sonunda “Yararlanılan Kaynaklar” isimli bir bölüm oluşturdum. Bu bölüme poster çalışmamı hazırlarken görsellerinden ve metinlerinden yararlandığım kitapların adlarını, bu kitapları kimlerin hazırladığını ve genel ağ adreslerini yazdım. Böylece poster çalışmamı tamamlamış oldum. Öğretmenim, bu bölümü oluşturmayı unutan arkadaşlarıma benim çalışmamı, bilimsel etiğe uygun olma açısından örnek gösterdi.


Halil, sizce bu çalışmasında bilimsel etik kurallarına göre hareket etmiş midir? Örnek veriniz.

Cevap: Evet etmiştir. Kaynaklarını belirtmiş, ve bilgileri değiştirmemiştir. Alıntı yaparken tırnak işareti kullanarak aslını korumuştur.

“Kaynak göstermek” ve “aslını korumak” yapılan bir çalışma için neden önemlidir?Cevap: İnsanların emek vererek, çalışarak elde ettiği bilgileri, başkaları kendisinin bilgisi gibi göstermesini engellemek, onların emeğine haksızlık yapmamak için.

Halil’in yaptığı çalışmanın en çok hangi aşamasını beğendiniz?

Cevap: Yararlandığım kaynaklar isimli bir bölüm oluşturması oldukça güzeldi.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları

SIRA SİZDEA. Aşağıdaki cümlelerden doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız.

Cevap:

1. (D) Yapılan araştırmada kaynak göstererek bilginin veya bir fikrin sahibinin emeğine saygı gösterilmiş olunur.

2. (D) Kelimesi kelimesine aynen yapılan alıntılar tırnak işareti (“…”) içine alınarak yapılır.3. (Y) Kaynakların aslını korumak istiyorsak yaptığımız çalışmalarda özet çıkarma yöntemini kullanmamalıyız.


B. Kelime ilişkilendirme testini verilen yönergeye göre bir kâğıda yapınız.

Ön bilgi: Aşağıdaki her kavramla ilgili üçer kelime yazınız. Kelimeleri yazarken “Bilim kavramı deyince aklıma ne geliyor?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Her bir kavram için ayrılan süre bir dakikadır. Birer dakikalık süreler dolunca diğer kavrama geçilir.

Cevap:5. sınıf sosyal bilgiler 118. cevapları e kare yayın


GÖZDEN GEÇİRME

Çalışmalarınızda kaynak göstermenin ve kaynakların aslını korumanın önemini açıklayınız.

Cevap: Kaynak gösterme yapılan çalışmanın doğruluğu konusunda bizlere fikir verir. Kaynakların aslını korumak hem bilginin aslını korumak hem de yapılan çalışmalara saygı göstermek anlamına gelir.
ÜRÜN DOSYASI

Bilimsel etiğe uygun davranmanın önemi hakkındaki görüşlerinizi bir dosya kâğıdına yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

Cevap: Bilimsel etiğe uygun davranmak yaptığımız çalışmaların güvenilirliğini arttırırken, bu konuda çalışma yapan insanların emeklerine saygı göstermiş oluruz.


ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Yaptığım çalışmalarda, yararlandığım kaynakları belirtmem gerektiğini bilirim. X
2. Kaynak göstermenin ve kaynakların aslını korumanın dürüstlük olduğunu bilirim. X
3. Yaptığım çalışmalarda, belirli kurallara uygun davranmam gerektiğini bilirim. X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, yaşadığınız yerde gerçekleştirilen ekonomik faaliyetlerle ilgili görsel materyaller getiriniz.

Cevap:

5. sınıf sosyal bilgiler yaşadığım yerde ekonomik faaliyetler


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 115-117-118. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 111-112-113-114. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.