29 Ağustos 2022, 22:14
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 12-13-14-15. Sayfa


5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 12, 13, 14, 15 Cevaplarına aşağıdaki yayınımızdan ulaşabilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 12 Cevapları

1. Konu: Dersimiz: Sosyal Bilgiler

Bir konuda neler yapılacağıyla ilgili karar verme sürecine katılmamız, alınan kararların uygulanmasında rol almamız veya sorumluluklarımızı yerine getirmemiz etkin vatandaş olduğumuzu gösterir.

Sizce evde, okulda ve ülkemizde (Görseller: 1.1, 1.2, 1.3) neler yapılırsa etkin vatandaş olunur?

Cevap: Evde ailemizle yardımlaşma, iş bölümü, dayanışma, sorumluluklarımızı yerine getirme; okulda derslerimizi dinleme, anlama, arkadaşlarımızla sevgi ve saygıya dayanan ilişkiler, öğretmenlerime saygılı olma, okulumuzu temiz tutma, sorumluluklarımızı bilmek ve yerine getirmek, kurallara uymak gerekir.Ülkemizde çalışmak, üretmek, vatansever olmak, üstümüze düşen sorumluluklarını yerine getirmek, kurallara uymak, bizleri etkin vatandaş yapar.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 13 Cevapları

2. Millî Mücadele yıllarında Mustafa Kemal ve silah arkadaşları (Görsel: 1.7); kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla ülkemizin bağımsızlığı için mücadele ettiler. Özgürlük mücadelemizi, millî birlik ve beraberliğimizin önemini öğrenmemin, gelişimime katkısı olduğunu düşünüyorum.

3. Ülkemizde her vatandaşa resmî kimlik belgesi verilir (Görsel: 1.8). Kimlik belgesi, bizim bu ülkeye olan vatandaşlık bağımızı ve hangi ailenin üyesi olduğumuzu gösterir. Kimliğimizle okula ve hastanede kaydımızı yaptırırız. Ev, araba alırken veya diğer resmî işlerimizde bu belgeyi kullanırız. Bunlardan dolayı resmî kimlik belgesinin önemini çok iyi bilmeliyiz.

4. Biz çocuğuz ve bizim çeşitli haklarımız var. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarımız koruma altına alınmıştır (Görsel: 1.9).Kağan’ın paylaştığı konulara başka neler ekleyebilirsiniz?

Cevap: Vergi vermek ülkemizin kalkınmasına ve aldığımız hizmetlerin daha fazla olmasına ve daha iyi şartlarda yaşamamıza katkı sağlar. Askerlik görevini yaparak vatanımızın savunmasına ve güvenliğine katkı sağlarız.

Bu bilgilere uygun davranışlar göstermenizin etkin vatandaş olmanıza katkılarını açıklayınız.

Cevap: Ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine, güvenliğine, daha refah ve mutlu bir şekilde yaşamamıza katkılar sağlar.Sizce bilgilenmek mi, sorumluluk alarak çeşitli roller üstlenmek mi daha önemlidir? Neden?

Cevap: Bence sorumluluk almak daha fazla önemlidir.Çünkü çeşitli roller alarak bizzat etkin vatandaş olarak, ülkemize katkı sağlayabiliriz. Bilgilenmek de önemli ama asıl önemli olan hem bilgilenmek hem de çeşitli roller almak gerekir.

SIRA SİZDE

Aşağıdaki soruları cevaplarken verilen değerleri de göz önünde bulundurunuz.sorumluluk – vatanseverlik – sosyal katılım – bilimsellik

1. Seçimlere katılmak vatandaşların hayatına ne gibi etkiler yapar?

Cevap: Seçimlere katılarak kendi yöneticilerimiz seçeriz. Bu da bizim yönetime katılmamız anlamına gelir. Ülkemizin gelişmesine katkı sağlarız.

2. Millî Mücadele kahramanlarını öğrenmeniz sizi onlara karşı niçin sorumlu kılar?Cevap: Onların ülkemiz için neler yaptığını bilmek, hangi fedakarlıklarda bulunduğunu bilmek, vatanımızın ne kadar önemli olduğunu bilmemize katkı sağlar. Yeri geldiği zaman vatanımız için bizler de onlar gibi davranmamız için rehber olurlar.

3. Çocuk hakları hakkında araştırma yapan bir arkadaşınız var ama o, gerekli bilgilere ulaşamıyor. Ona neler önerirsiniz?

Cevap: Onlara İnternet’ten, çeşitli yayınlardan, ve kütüphaneye giderek araştırma yapmasını önerebiliriz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 14 Cevapları

Zeynep’in verdiği örnekleri okudunuz. Sizce bu örneklerdeki etkin vatandaş davranışları nelerdir?Cevap: Turistlere ülkemizin kültürünü tanıtması, vergi vermenin önemini, doğal afetlere karşı hazırlıklı olmanın önemini, çok çalışıp yeni buluşlar yapmaya çalışması etkin vatandaşlık örnekleridir.

Zeynep’in Sosyal Bilgiler dersi hakkındaki düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?

Cevap: Evet katılıyorum. Çünkü Sosyal Bilgiler dersinde gördüğü konuları günlük yaşamında uygulama fırsatı bulmuştur.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 15 Cevapları

SIRA SİZDESosyal Bilgiler dersinin etkin vatandaş olmanıza katkısıyla ilgili yaşadığınız bir olayı düşününüz. Yaşadığınız olayı, bu olayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıda boş bırakılan yere kısaca özetleyiniz. Bunun için aşağıdaki konulardan yararlanabilirsiniz.

Tasarruf, Doğal afetler, Kültürel zenginlik, Teknoloji, Millî Mücadele kahramanları, Çocuk hakları

Cevap: 

Belirlediğim konu: TasarrufDüşüncelerim: Evimizdeki çeşmenin contası bozulduğu için sürekli su damlatıyordu. Babama bu durumu anlattım ve babam da tamir etti.

Bu olaydaki etkin vatandaş davranışı nedir?: Tasarruf sağlayarak aile, ülke ekonomisine katkı sağlayarak doğal kaynakların boşa harcanmasını önledik.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRMEEtkin vatandaş olmak niçin önemlidir? Örneklerle açıklayınız.

Cevap: Etkin vatandaş olmak ülkemizin kaynaklarını doğru kullanarak, ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine katkı sağlamak için önemlidir. Etkin vatandaş olmak hem kendimizi, hem ailemizi hemde ülkemizi düşünmek anlamına gelmektedir. Örneğin elektrik tasarrufu yapmak hem ailemizin hem de ülkemizin ekonomisine katkı vermektir.

ÜRÜN DOSYASI

Sosyal Bilgiler dersinin size sağladığı kazanımları içeren, içinde örneklerin de yer aldığı kısa bir yazı yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

Cevap:

Milletimize ait bağımsızlık ve egemenlik sembollerinin neler olduğunu öğrenmemizi sağlar.
Vatandaşlık hak ve sorumluluklarımızı öğrenmemizi sağlar.
Devletimize, milletimize ve bayrağımıza karşı sevgi, saygı ve güven duygusunu artırır.
Atatürk ilke ve inkılâplarının öğrenilmesini ve korunmasını sağlar.
Etkin ve sorumlu bir vatandaş olmamızı sağlar.
Türk tarihini ve kültürünü öğrenmemize yardımcı olur.
Ülkemizi ve dünyayı tanımamızı sağlar.

Bu konuda neleri, ne kadar öğrendiğinizi anlamak için kendinizi değerlendiriniz. Aşağıdaki ifadeleri okuduktan sonra size uygun olan bölüme “X” işareti koyunuz.

Cevap:

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Sosyal Bilgiler dersinin etkin vatandaş olmamda bana katkı sağladığını bilirim. X
2. Sosyal Bilgiler dersinin bana sağladığı katkıya örnek verebilirim. X
3. Sosyal Bilgiler dersinde öğrendiklerimin beni sorumluluk sahibi yaptığını bilirim. X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Gazetelerden insanları etkileyen (doğa olayı, trafik kazası, spor faaliyeti gibi) bir haber içeren kupür getiriniz.

Cevap:

trafik kazası haberi

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 12-13-14-15. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünya Ortak Mirası Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


16 Eylül 2022, 16:34

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2770

Sosyal bilgiler dersime yardımcı oldu ben beğendim

21 Eylül 2022, 16:53

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2770

cevaplar mük ve ney yani çok yardımcı oldu bu cevaplar okulda işime yaradı ve bunları yazanın eline emeğine sağlık valla

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.