20 Ekim 2022, 12:36
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 141-142-143. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 141-142-143. Sayfalar

Bir Projem Var Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları

Başlarken

Atasözlerinde verilmek istenen mesajlardan uygun olanların kutucuğunu işaretleyiniz. Bu atasözleri hakkındaki fikirlerinizi belirtiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 141. Sayfa Cevapları

Genç yeteneklerin ürettiği kâğıt girişimciliği hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz?Cevap: Genç yetenekler insanların bir problemi üzerinde düşünmüş ve bu probleme çözüm üretmiştir. Bu bakımdan toplum için faydalı bir ürün ortaya koymuştur. Böyle çalışmaların artması için girişimci insanları destelemeliyiz.

Sizce onların başarılarına etki eden faktörler nelerdir?

Cevap: İnsanların günlük yaşamlarını gözlemlemeleri, kararlı, yenilikçi ve cesur olmaları, iş birliğine önem vermeleri, sorunlar üzerinde durmaları ve kendilerine güvenmeleri başarılarına etki eden faktörlerdir.Sizce, değişen toplumun gıda konusunda başka hangi yeniliklerin yapılmasına ihtiyacı var?

Cevap: Bence toplumun en büyük sorunlarından biri gıda israfıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda gıda israfının ilerleyen yıllarda gıda üretecek maddelerin tükeneceğini söylemektedir. Bence her evin gıda alışveriş kaydının elektronik ortama kaydedilmesi ve insanların kendi alışverişinin planını yapabilmesi gerekmektedir. Çünkü, insanlar somut olarak görmedikleri olayları anlamakta zorluk çekerler.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları

Mustafa Bey ile iş birliği yapacak olsanız ona neler önerirsiniz?

Cevap: Mustafa Bey’e insanların ilgisini daha kolay çekmek için insanların gelip balıkları görebileceği bir şube açmasını ve balıkları akvaryumda sergilemesini önerirdim.Bu işin üretiminde mi, dağıtımında mı yoksa tüketiminde mi rol almak isterdiniz? Neden?

Cevap: İşin tüketiminde rol almak isterim. Çünkü Japon balıklarını çok severim ve onlardan bir tane de bende olsun isterim.

Girişimcilerin, toplumun ilgi ve ihtiyaçlarına göre bir üretim ve pazarlama yaptıklarını düşünüyor musunuz? Açıklayınız.

Cevap: Düşünüyorum. Bir ürüne olan talep arttıkça o ürünün üretimi de artar. Örneğin; pandemi döneminde herkes maske alıyordu, bu nedenle pek çok marka kendi alanı sağlık olmasa bile maske üretmeye başladı.SIRA SİZDE

Bir girişimcinin hikâyesini anlatan gazete haberini okuyunuz. Daha sonra 5N 1K’ya göre oluşturulan aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Kim üretiyor? Nezir Bey

Ne üretiyor? Metal fermuar elcikleriNerede üretiyor? Siirt’te

Ne zaman üretiyor? 6 ay önce

Nasıl üretiyor? Makine ekipman desteğiyle

Niçin üretiyor? Büyük tekstil firmalarına satmak için
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları

SIRA SİZDE

Arkadaşlarınızla birlikte bir proje hazırlamak üzere aşağıdaki formu doldurunuz.

• Projede kimlerle çalışmak istiyorsunuz?

Cevap: Mühendislerle çalışmak istiyorum.5. Sınıf Sosyal Bilgiler 143. Sayfa Cevapları

• Projenizin ismi nedir?

Cevap: TekTutMaç

• Projenizin özetini aşağıda boş bırakılan yere yazınız.Cevap: Toplu taşımada insanlar otobüste aynı tutamaçlara tutunmaktadır. Bu durum hastalıkların artmasına neden olmaktadır. Otobüs askılarına yolcunun kendisinin takıp çıkaracağı şahsa özel tutamaç üreteceğiz. Kişi, bu tutamamcı otobüse taktığında eli otobüse temas etmeyecek, yolculuk bitince çıkarabilecek.

• Projenizin ekonomiye katkısı nasıl olabilir?

Cevap: Projem ekonomik faaliyetlerin canlanmasına neden olacak. Bu ürünün üretilmesi için bir fabrikada çeşitli iş kolundan insanlar çalışacak ve tüketici ürünleri almak için çeşitli platformları kullanacak.


GÖZDEN GEÇİRMEBir ürünün üretim, dağıtım veya tüketim aşamalarında istenilen sonuca ulaşabilmek için yeni bir fikir üretmenin önemini açıklayınız.

Cevap: Yeni fikirler yeni üretim ve dağıtım mekanizmalarının ortaya çıkmasını sağlar. Fikir ne derece planlı ve mantıklı ise bu aşamalar o derece doğru ilerler. Yeni fikirler tüketici ihtiyacını karşılar ve ekonomik faaliyetlere olumlu katkılar sağlar.

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Ambalajı üzerinde üretim ve tüketim tarihleri, TSE damgası gibi ifadelerin yer aldığı ürünler getiriniz.


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 137-138-139-140. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 137-138-139-140. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:55

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Bu siteyi yapanlara çok teşekkür ederim çok ödevim olduğunda faydalanıyorum bence öğrencileri seviyorsunuz 🙂

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.