20 Ekim 2022, 18:13
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 149. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 149. Sayfalar

Neler Öğrendik? Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 149 Cevapları

NELER ÖĞRENDİK ?

Görsel özetleyicide verilen boşlukları uygun ifadelerle dolduralım.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 149. Sayfa Cevapları

BENİM MESLEĞİMBazı meslekler, ülkemizin birçok yerinde karşımıza çıkar. Öğretmenlik, doktorluk bunlar arasındadır. Ancak arıcılık, balıkçılık, ormancılık, madencilik gibi mesleklerin bir yerde yapılabilmesi için orada uygun ortamın oluşması gerekir. Örneğin, ormanların varlığı orman mühendislerine olan ihtiyacı artırır.

Cevap: Ülkemizin çeşitli yerleri yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleri bakımından farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar, ekonomik faaliyetlerin de çeşitlenmesini sağlar.


EKONOMİK FAALİYETLER VE COĞRAFYAEkonomik faaliyetlerimiz coğrafi özelliklerle yakından ilişkilidir. Bir yerde madencilik yapılıyorsa orada maden yatakları
bulunduğu anlamına gelir. Sanayi bakımından gelişmiş bir yerde ham madde, ulaşım ve iş gücü açısından sıkıntı yok demektir. Tarımın yapıldığı yerlerde de verimli araziler vardır. Doğal ve tarihî zenginliklerin varlığı orada turizm yapılmasına imkân tanır. Hayvancılık için otlakların varlığı önemlidir.

Cevap: Ekonomik faaliyetler bulunulan yerin yüzey şekilleriyle yakından ilişkilidir.


BİLİNÇLİ TÜKETİCİ

Ürünlerin üzerindeki üretim, tüketim ve son kullanma tarihi, TSE damgası, geri dönüşüm işareti gibi uyarılara dikkat etmemiz bilinçli bir tüketici olduğumuzu gösterir.Cevap: Tüketiciler, e-devlet üzerinden, aldıkları ürünle ilgili haklarını arayabilecekleri gibi il tüketici sorunları hakem heyetleri veya ilçe tüketici sorunları hakem heyetlerine de başvurarak haklarını arayabilirler.

Bir tüketici olarak hangi haklara sahip olduğumuzu bilmemiz hem kendimiz hem de ülkemiz adına yararlıdır.


BİR PROJEM VAR

Cevap: Girişimcileri diğer insanlardan ayıran özellikler arasında kararlı, yenilikçi, alışılmışın dışında yeni bir şey üretme isteği ve cesur olmaları vardır. Bu yeni fikirler, yeni iş imkânlarının ortaya çıkması ve ekonomiye katkı gibi olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir.Girişimci kişilerin üretim, dağıtım ve tüketimle ilgili yaptığı çalışmalar herkes için esin kaynağıdır. Girişimcilerle iş birliği içinde yeni fikirler geliştirilebilir.


BİR ÜRÜNÜN HİKÂYESİ

Kullandığımız ürünlerin üretim, dağıtım ve tüketim ağı ile ilişkisi vardır. Tarlada yetiştirilen buğday, fabrikada un hâline getirilir. Undan da fırınlarda ekmek yapılır ve marketlerde satılır. Su, kâğıt ve mobilya için de üretim, dağıtım ve tüketim süreci işler.

Cevap: Bir kişinin her ürünü üretmesi mümkün olmadığı için toplumda bir iş bölümü vardır ve buna bağlı olarak ticaret ortaya çıkar.
EKONOMİK VE SOSYAL HAYAT

Ekonomik faaliyetler, insanların sosyal yaşantılarını etkiler. Örneğin, bir yerde sanayinin, turizmin ve yaylacılığın gelişmesi, farklı kültürlerin etkileşimine neden olur. Bu da sosyal hayatın canlanmasını, insanlar arası ilişkilerin gelişmesini sağlar.

Cevap: Çevremizdeki ekonomik faaliyetler sosyal hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönden etkiler.


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 149. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 144-145-146-147-148. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:56

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Aaa bu cevaplar çok güzelmiş ben ne yazacağımı bir türlü bulamadım iyi ki bu site karşıma çıktı çok sağolun

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.