31 Ağustos 2022, 15:38
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 41. Sayfa


5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 41 Cevaplarına aşağıdaki yayınımızdan ulaşabilirsiniz.

Hamam tasını icat eden uygarlık: Frigler

Frigler, Sakarya Nehri ve çevresinde bir devlet kurmuşlardır. Gordion ve Midas antik kenti önemli şehirlerindendir. Mezar yapımında tümülüsler ve kaya mezarları öne çıkmaktadır. Ahşap, taş ve pişmiş toprak malzemelerle kabartma sanatı uygulamışlardır. Tümülüslerde yapılan kazılarda çok sayıda altın, gümüş ve tunçtan yapılmış kazan, güğüm, kepçe, tabak ortaya çıkarılmıştır. Mobilyaları, çivi kullanmadan birbirine geçme parçalarla geometrik motifler kullanarak yapmışlardır.

FİBULA

Çengelli iğne (Fibula), bir Frig buluşudur. Elbiseleri tutturmaya yarayan fibulalar, zamanla bütün dünyaya yayılmıştır.SIRA SİZDE

Frigler, bugün kullandığımız pek çok müzik aletinin mucididir. Bunların arasında simbal, flüt, üçgen, zil ve sirinks ilk akla gelenlerdir. Bu müzik aletlerine ilişkin birçok öykü zamanla kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. Bugün müzikte kullanılan temel gamlardan biri hâlâ onların adıyla anılmaktadır: Frig gamı.

Frigler zengin, sanatsever insanlar olarak tanınırdı. İnce işlemeli Frig mobilyaları, tüm Antik Çağ boyunca dillerdeydi. Dönemin modasını oluşturan giysiler üretirlerdi.Bu bilgilerden hareketle Friglerin hangi sanat dallarıyla uğraştıklarını belirleyiniz.

Cevap: Müzik, mobilyacılık, edebiyat, mutfak eşyaları, el işçiliği gibi sanat dalları ile uğraşmışlardır.

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 41. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 40. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:28

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2767

Bu site sayesinde ödevlerimi yapabiliyorum artık gerçekten ne desem bilmiyorum çok teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.