15 Eylül 2022, 12:31
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 54-55-56. Sayfa


5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 54-55-56 Cevapları

Kültürel Miras Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları

Anahtar Sözcükler: Dil, din, tarih, gelenek, komşuluk, imece, misafir

Başlarken

“Mutluluklar paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça azalır.” sözünün gerçekleşebilmesi için toplumda hangi davranışların veya uygulamaların yaşanması gerekir? Örneklerle açıklayınız.

Cevap: Bayramlarda hep birlikte mutlu oluruz. Düğünlerimizde mutluluklarımızı birlikte yaşarız. Cenazelerde üzüntüleri de birlikte yaşarız. Toplumda yardımlaşma ve dayanışma duygularının artması bizleri toplum olarak güçlendirir.Millî tarihimizi konu edinen filmlerin milletimiz birlik ve beraberliğine yaptığı katkıyı açıklayınız.

Cevap: Ülkemiz kurulurken birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu anlarız. Bu birlik ve beraberliğin devam etmesi halinde toplum ve millet olarak daha güçlü oluruz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 55 Cevapları

SIRA SİZDEDüğün âdetleri, her yörede farklılıklar gösterse de düğün davetiyesi verme ve çeyiz alma gibi uygulamalar ülkemizde yaygındır. Aşağıda, düğünlerle ilgili bazı uygulamalar yer alıyor. Bunları, öncelik sırasına göre sıralayınız. Bilmediğiniz uygulamalara yer vermeyiniz. Eklemek istediğiniz uygulamalar varsa boş bırakılan yerlere yazınız.

Cevap:

(4) Nişan
(9) Takı takma
(10) Çeyiz alma
(1) Kız isteme
(11) Gelin alma

(12) Gelin başı yapma
(2) Söz kesme
(8) Düğün
(5) Düğün alışverişi
(13) Damat tıraşı(14) Kahve içilmesi
(6) Kına gecesi
(15) Düğün konvoyu
(3) Davetiye verme
(7) Nikâh

(17) Çömlek kırma
(16) Düğün yemeği


Katılmaktan en fazla keyif aldığınız uygulamaları aşağıya yazınız.

Cevap: Ben en çok düğünlere katılmayı seviyorum. Çok eğlenceli oluyor.Düğünleri, insanları birbirine yaklaştıran kültürel bir öge olarak düşündüğünüzde düğünlerin toplumun bir arada yaşamasında oynadığı rol hakkındaki görüşlerinizi belirtiniz.

Cevap: Düğünde herkes aynı amaç için toplanır. İnsanların mutlu günlerinde onlara destek olmak birbirlerine olan yakınlığını arttırır.

Sizce düğünler sadece aile bireylerinin katılımıyla yapılsaydı nasıl bir durum ortaya çıkardı?

Cevap: Eğlenceli olmazdı. Gelenek ve göreneklerimiz yok olup giderdi. Yardımlaşma ve dayanışma olmadığı için her şey zor olurdu..
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 56 Cevapları

Evinize misafir geldiğinde veya misafirliğe gittiğinizde aile büyükleri arasındaki ilişkilerde en çok dikkatinizi çeken nedir?

Cevap: Onların samimi olmaları, birbirlerine karşı saygılı davranmaları, ikramda bulunmaları, onları rahat ettirmek için her türlü fedakarlığı yapmaları dikkatimi çekti.

“İmece usulüyle yapılan işler daha kısa zamanda biter. Böylece diğer işleri yapmaya daha fazla zaman kalır.” Bu görüşe katılıyor musunuz? Açıklayınız.

Cevap: Evet katılıyorum. Yardımlaşma ve dayanışma hem zamandan hem emekten tasarruf etmek demektir.NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Kültürel ögeleri sosyalleşme açısından değerlendirdiğinizde neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Kültürel ögeler insanların sosyalleşmesine büyük katkı sağlamaktadır. İnsanların birbirlerine yardım etmesi, yakınlık duyması, aynı zamanda ortak eylemlerde bulunması sosyalleşme açısından önemlidir. Düğünler, cenazeler gibi törenlerde bir ve beraber olmak insanları sosyalleştirmektedir.ÜRÜN DOSYASI

Düğün, nişan, sünnet gibi katıldığınız bir etkinlikte gördüklerinizi içeren bir kompozisyon yazınız. Kompozisyonunuzda insanlar arasındaki ilişkilere, duygu ve davranışlara vurgu yapınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

Cevap: Büyük halamın kına gecesine katıldım. Kına gecesinde halam güzel bir kıyafet giymiş ve kuaföre gitmişti. Müzisyenler vardı, müzikler çalınıyor ve insanlar dans ediyordu. Sonra bir ara geline ve damat adayının ellerine kına yaktılar. Türküler söylendi gençler de eğlendiler.Bu gecede komşular, akrabalar ve yakın dostlar vardı. Herkes çok eğleniyordu.Gecenin sonunda herkes çok mutluydu.

ÖZ DEĞERLENDİRME1. Kültürel ögelerin toplum içerisinde önemli bir rol oynadığına örnek verebilirim. X
2. İnsanların bir arada yaşarken kültürel unsurlara ihtiyaç duyduğunu bilirim.  X
3. İnsanların kültürel unsurları yaşattığını bilirim.  X


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 54-55-56. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 49-50-51-52-53. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
30 Aralık 2022, 23:40

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Çok özenli cevaplar var ben bazen bu siteye bakıyorum ödevlerim için faydalı oluyor hepinizin emeklerine sağlık 🙂

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.