23 Eylül 2022, 11:02
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 83-84-86-87-88. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 83-84-86-87-88. Sayfa

Afetler ve Çevre Sorunları Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 83 Cevapları

İnsanlar, afetlerin bir kısmının oluşumuna doğrudan veya dolaylı etki ederken bir kısmının oluşumuna da etki edemez.

Bu açıklamaya göre insanların etkisiyle oluşabilecek afetlere (1), oluşmayacak afetlere (2) rakamını yazınız.

Cevap:

Çığ (2)
Sel (2)
Heyelan (1)
Yangın (1)
Deprem (2)
Volkanik patlama (2)
Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde sürekli doğal afetler meydana geliyor. Bu afetleri önleyebilmek veya etkilerini en aza indirebilmek için yeni yöntemler geliştiriliyor. Buna rağmen afetlerin yıkıcı etkisi çok fazla olabiliyor. Peki, bu doğal afetlerin oluş sebepleri nelerdir? Niçin bazı doğal afetler sürekli aynı yerlerde oluyor da başka yerlerde olmuyor?

Cevap: Doğal afetlerin hep aynı yerde olmasının başlıca nedenleri, o bölgenin iklimi, coğrafi yapısı, gibi değişik etkenler vardır. Doğal afetleri önlemek için insan etkisiyle olanları engellemek mümkündür. Örneğin yangınlar önlenebilir. Fakat insan etkisi olmayan afetleri engellemek mümkün değil. Etkilerini azaltmak ise mümkündür.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları

Doğal afetlerin oluşmasını engellemek için neler yapabilirsiniz?Cevap: Doğal afetleri insan etkili ve insan etkisi olmayan olarak iki sınıfa ayırmak gerekir. Doğal afetleri engellemek mümkün değildir. İnsan etkisi ile oluşan orman yangınları, heyelan gibi afetler ise engellenebilir. İnsanların duyarlı olması, bilinçli olması, doğaya saygı duyması gerekir. Ormanlık alanlarda ateş yakmamak, cam parçalarını ve çöpleri ormana atmamak en büyük engelleyici önlemdir.


Heyelandan korunmak için hangi tedbirlerin alınması gerekir? Neden?

Cevap: Yamaçlara bol bol ağaç dikmek, beton duvarlar ile heyelan olabilecek yerlerin güçlendirilmesi, su tahliyelerinin yapılması, yol yapım çalışmalarını heyelan olabilecek yerlere yapmamak gibi önlemler alınabilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları

Yaşadığınız çevrede gürültü çeşitlerinden hangileriyle karşılaşıyorsunuz? Bu sizi nasıl etkiliyor?Cevap: Araçların çıkarttığı sesler, iş makineleri, yüksek sesli müzikler gürültü çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu gürültü beni olumsuz etkilemektedir. Psikolojim bozulmakta, sinirli olmaktayım.


Yukarıdaki tablolarda incelediğiniz çevre sorunlarından hangilerinin yok edilebileceğini düşünüyorsunuz? Bu çevre sorunlarının etkilerinin en aza indirilmesi için neler önerirsiniz?

Cevap: Doğal alanların tahrip edilmesini engellersek çevreyi de korumuş oluruz. Nükleer tesislerin şehirlerden uzaklara kurulması, yenilenebilir enerjinin daha fazla kullanılması gerekir.


Aşağıdaki tabloyu inceleyiniz. Boş bırakılan yere önerilerinizi yazınız.Cevap:

5. sınıf sosyal e kare 86. sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları

Görsel: 3.43’ü ve çevre kirliliği nedenlerini inceleyiniz. Çevre kirliliği nedenlerine ait numaraları görsel üzerindeki ilgili yerlere yazınız.

Cevap:5. sınıf sosyal e kare 87. sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları

Yukarıda verilen, deprem bölgelerini gösteren haritayı (Harita: 3.6) inceleyiniz. Haritada renklerle
ayrılmış yerler bulunmaktadır. Koyu kırmızı olan bölgeler en tehlikeli yerlerdir. Yaşadığınız yerin deprem tehlike durumunu belirleyiniz.
Türkiye Fiziki Haritası ile yukarıdaki haritayı karşılaştırınız. Sizce yukarıdaki haritada renklerle gösterilen yerlerle yeryüzü şekilleri arasında bir ilişki var mıdır? Açıklayınız.

Cevap: Yaşadığım yer Hatay. Bu bölge çok riskli görülmektedir. Fiziki haritada yükseltiler koyu renkli iken, deprem haritasında fay hatlarının olduğu ve riskli yerler koyu renkle gösterilmiştir.


Sizce, oluşum yönünden doğal afetler ve çevre sorunları arasındaki en büyük fark nedir? Açıklayınız.Cevap: Doğal afetlerin çoğu engellenemez iken çevre sorunları engellenebilir ve önlem alınabilir.


ÖZ DEĞERLENDİRME

1 Yaşadığım çevrede görülen afetlere örnek verebilirim.X
2 Yaşadığım çevrede görülen çevre sorunlarına örnek verebilirim.X
3 Afetlerin ve çevre sorunlarının gerçekleşmesinde nelerin etkili olduğunu bilirim.X
4 Doğal çevreye duyarlı olmanın hepimizin görevi olduğunu bilirim.X


DİĞER KONUYA HAZIRLIKSınıfa, doğal afetlerle ilgili fotoğraf, gazete haberi ve atlas getiriniz.

Cevap:

5. sınıf sosyal e kare 88. sayfa


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 83-84-86-87-88. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 78-79-82. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:44

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Afet konusu bence bu dersin en önemli konusu çünkü sürekli deprem veya sel oluyor size teşekkür ederim bu konuyu açtığınız için.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.