17 Eylül 2022, 12:31
Yuri
Yönetici

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 155-156-157-158. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayınları


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 155-156-157-158. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sokak Dinleme Metni Cevapları5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anıttepe Yayınları 155. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Sınıfa getirdiğiniz gazete haberlerini arkadaşlarınızla paylaşınız. Getirdiğiniz haberlerde hangi toplumsal kuralların ihlali anlatılmıştır?

Cevap: Getirdiğimiz haberlerde yayalara öncelik vermeme, kaldırıma araç park etme, tarihi eserlere zarar verme, insanları rahatsız etme gibi toplumsal sorunlardan bahsedilmiştir.

2. Otobüste, dolmuşta vb. toplu taşıma araçlarında büyüklerinize yer veriyor musunuz? Neden?Cevap: Yer veriyorum. Çünkü onlara karşı saygılı ve düşünceli davranmak bizim görevimizdir. Yaşlı, hasta ve hamile insanlar çabuk yorulur. Bu nedenle onlara yer veririm.

3. İhtiyacı olan birine yardım ettiniz mi? Yaptığınız bu davranıştan sonra kendinizi nasıl hissetiniz?

Cevap: Bir kere görme engelli birinin karşıya geçmeye çalıştığı görünce ona yardım edebileceğimi söyledim. O da benim koluma girdi ve böylece karşıya geçtik. Bu davranıştan sonra kendimi çok huzurlu hissettim.
1. ETKİNLİK

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. “Sokak” adlı metinde geçen nasihatlerle ilgili olan görselleri işaretleyiniz.

Cevap:

5.sınıf türkçe


 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anıttepe Yayınları 156. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

Metinde geçen bazı kelimeler ve anlamları verilmiştir. Kelimeleri anlamları ile eşleştirerek bulmacayı tamamlayınız.

Cevap:

1. Yapılması, yerine getirilmesi, insanlık duygusu, töre ve yasa bakımından gerekli olan iş veya davranış, vazife.
2. Görgü.
3. Yürürken dayanmaya yarayan, ağaç veya metalden yapılan araç.
4. Beden, ruh ve duygu bakımlarından olgunluğa erişmiş olan.
5. Bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet.
6. Görgüsü kıt, nezaketsiz.
7. Yaşananları, öğrenilen konuları, bunların geçmişle ilişkisini bilinçli olarak zihinde saklama gücü, akıl.

5.sınıf türkçe
3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

1. Çocuğun babası, pencereden onu izlerken ne görmüştür? Çocuğa bu konudaki nasihati ne olmuştur?

Cevap: Çocuğun bir kadına çarptığını görmüştür. Çocuğa sokakta yürürken dikkat etmesi gerektiğini nasihat ediyor.

2. Çocuğun babası sokaklar için “Orası herkesin evidir.” diyerek neyi kastetmek istemiştir?Cevap: Sokak herkes içindir. Her insan burayı kullanır. Bu yüzden herkesin evi sayılır.

3. Çocuğun babasına göre bir milletin terbiyesi hakkındaki yargıya nasıl varılır? Siz, bu fikre katılıyor musunuz?

Cevap: Bir milletin terbiyesi hakkındaki yargıya sokaktaki davranışlarıyla varılır. Katılıyorum. Çünkü, insanlar fikirlerini ve duygularını davranışlarına yansıtır. Sokakta güzel davranan insanlar kendini iyi yetiştirmiştir.

4 . Babanın oğluna verdiği nasihatler sizce tutarlı mıdır? Neden?Cevap: Tutarlıdır. Baba oğluna genel olarak sokakta saygılı olmasını, küçüklere yardım etmesini ve büyüklerine yol vermesini öğütlemiştir.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anıttepe Yayınları 157. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Cevap:

Konu: Sokaktaki davranışlarımız.Ana Fikir: Sokakta saygılı ve düşünceli davranmak hepimizin görevidir.

5. ETKİNLİK

Sizce metnin başlığı ve içeriği arasında nasıl bir uyum vardır? Bu metni siz yazmış olsaydınız metne hangi başlıkları koyardınız?

Cevap: Metnin başlığı ve içeriği uyumludur. Metinde sokaktan bahsedilmektedir.

Ben olsaydım metne “HERKESİN EVİ” başlığını koyardım.
6. ETKİNLİK

a) Metinde babanın çocuğa verdiği nasihatleri aşağıya yazınız.

Cevap: Sokakta bir ihtiyara, çocuklu bir kadına, sakata, yükü olan birine yol vermek gerekmektedir. Araba çarpma tehlikesi bulunan kişi yetişkinse haber ver, çocuksa çekip kurtar. Bastonu düşen bir yaşlının bastonunu hemen alıp geri ver. Yol soran birine saygıyla cevap ver. Kavga eden kişiler çocuksa ayır, değilse uzaklaş. Gereksiz yere koşma ve bağırma.

b) Bu nasihatlere katılıyor musunuz? Neden?

Cevap: Katılıyorum. Bu nasihatler insanlar arasındaki dayanışmanın güzel yönde artmasını ve sokakların huzurlu ortamlar olmasına katkı sağlar.
7. ETKİNLİK

Bilge, bu sözlerle insanlara eşit davranılması ve adil olunmasını istiyor. Bilge’nin düşüncelerine katılıyor musunuz? Neden?

Cevap: Katılıyorum. İnsanların farklı olması onları birbirinden ayırmaz. Bu farklılıkları bir zenginlik olarak görmeli ve saygı duymalıyız. Herkes aynı şekilde görünseydi güzellik anlayışı olmazdı. Herkes aynı şeyi düşünseydi fikir yürütmek diye bir şey olmazdı. Farklılıklar toplumu güzelleştirir ve insanları birbirinden üstün hale getirmez.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anıttepe Yayınları 158. Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK

“Toplum hayatını düzenleyen kurallar olmasaydı hayat nasıl olurdu?” konusunu gruplara ayrılarak sınıfta tartışınız. Grupların bakış açılarından yola çıkarak konu hakkında genel bir yargıya ulaşınız.

Cevap:

Toplumsal kurallar insanların barış içinde güvenle yaşamasını sağlar. Bu kurallar olmasaydı insanlar arasında çatışma kaçınılmaz olurdu. Herkes sadece istekleriyle hareket ederdi. İnsanlar çevreyi kirletir, başkalarını rahatsız eder ve kendisine yakışmayan davranışlarda bulunurdu. Saygı kavramı değerini yitirirdi. Böyle kişilerin davranışları diğerlerini olumsuz etkiler ve onların huzurunu kaçırırdı. Yaşam zor ve katlanılmaz hale gelirdi. Kalkınma ve dayanışma gibi şeylerden söz edilemezdi.

9. ETKİNLİK

Dinlediğiniz “Sokak” metninden hareketle yeni bir metin oluşturunuz.

Cevap:

YARDIM

Yolda annemle yürürken görme engelli bir adamın karşıya geçmek istediğini fark ettik. Annem bana köşede onu beklememi söyledi ve koşarak adamın yanına gitti. Bu sırada uzaktan onları izliyordum. Adama bir şeyler söyledi ve onun koluna girmesini sağladı. Birlikte karşıya geçtiler. Adam yoluna devam ederken annem tekrar yanıma geldi ve bana, “Yardıma ihtiyacı olan birini gördüğünde hemen yardım etmelisin. İnsanlar birbirlerine yardım ettiği sürece gerçek bir insan olabilir.” dedi. Bu sözü beni çok etkiledi. O günden sonra yolda yürüyüşüm, insanlara bakışım değişti. Her ihtiyaç duyana yardım etmeye çalıştım. Çünkü annemin sözleri çok doğruydu.


BİR SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

1. Hacivat ve Karagöz oyunları hakkında araştırma yapınız.

Cevap:

Deriden kesilen, tasvir denen şekillerin arkadan ışıklandırılmış beyaz perde üzerinde yansıtılması ile oluşturulan gölge oyunudur. Geleneksel Türk Tiyatrosu ürünlerinden biridir. Oyun yanlış anlamalar üzerine kurulur. Konuşmalar perdenin arkasındaki kişi tarafından yapılır. Oyunun ana karakterleri Karagöz ve Hacivat’tır. Karagöz ve Hacivat karakterlerinin gerçekte yaşayıp yaşamadığı, yaşadıysa ne zaman ve nerede yaşadığı kesin bilinmemektedir. Karagöz, eğitim görmemiş, z.eki, açık sözlü, hazırcevap, halktan bir tiptir. Hacivat ise eğitim görmüş, kendini beğenmiş, yarı aydın bir tiptir.

2. Günümüzde insanlar hoşça vakit geçirmek için neler yapıyor? Gözlemleyiniz.

Cevap: İnsanlar hoşça vakit geçirmek için kitap okuyor, film ve dizi izliyor, müzik dinliyor, yürüyüş yapıyor ve birlikte oyun oynuyorlar.


5. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı Anıttepe Yayınları 155-156-157-158. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 118-119-120-121-122-123-124-125-126. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


12 Şubat 2022, 11:37

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Gerçekten güzel bir yer ödevlerimin bazılarını bulamadığım için hemen buraya bakıyorum ödevlerimi yapmak kolaylaşıyor güzel bir site tavsiye ediyorum

19 Şubat 2022, 09:40

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Sokak dinleme metni çok güzeldi. Ben dinleme metinlerini daha çok seviyorum. Hayal kurmamı sağlıyor. Ayrıca cevaplarımı da buradan kontrol edebiliyorum. Çok iyi bir yer burası teşekkür ederim.

01 Mart 2022, 16:56

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Sokak dinleme metni çok güzeldi Gerçekten çok işime yaradı zaten ben dinleme metinlerini çok severim cevaplari burdan kontrol ediyorum burasi çok güzel bir yer teşekkürler

09 Mart 2022, 21:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Harika bir site bütün ödevlerimi buradan yapıyorum♥️

20 Mart 2023, 21:15

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Siteniz mükemmel bir site ödevlerini dinleme metinlerini hep buradan yapıyorum yapanın ellerine sağlık

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.