16 Eylül 2023, 10:36
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 212-213-214-215 Koza Yayınları


7. Tema Bilim ve Teknoloji: El Cezerî Dinleme Metni Cevapları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 212-213-214-215. Sayfa Cevapları Koza Yayınları5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 212. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

HAZIRLIK

1. Türk bilim insanlarından kimleri tanıyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar hakkında bildiklerinizi açıklayınız.

Cevap: Ali Kuşçu matematikçi ve astronomdur. Semerkand Rasathanesinde müdürlük yapmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından Ayasofya Medresesinde müderrisliğe atanmıştır.

2. İlk robotu sizce kimler icat etmiştir? Böyle düşünmenizin nedeni nedir?Cevap: Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim insanı olan Cezeri’nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 213. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

1. ETKİNLİK

Metnin başlığından ve görselinden hareketle tahmin ettiğiniz metnin konusunu aşağıya yazınız. Metni dinledikten sonra tahmininizin doğruluğunu kontrol ediniz.

Cevap: Metinde Cezeri’nin hayatından ve robotik çalışmalarından bahsediliyor olabilir.2. ETKİNLİK

Metinle ilgili aklınıza takılan ya da önemli bulduğunuz yerleri not alınız. Notlarınızın kısa ve anlaşılır olmasına dikkat ediniz. Aklınıza takılan noktaları açıklığa kavuşturmak için arkadaşlarınıza sorunuz.

Cevap: El Cezerî’nin yazdığı eserin adı 🠖 Mekanik Hareketlerden Mühendislikten Faydalanmayı İçeren Kitap

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki anlamlarla kelimeleri eşleştiriniz. Ardından bu kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Cevap:Kelime Anlamları


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 214. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

4. ETKİNLİK

“El Cezerî” metnine farklı iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları ve başlıkları seçme nedenlerinizi yazınız.

Cevap:

Birinci başlık: Robotların EfendisiBu başlığı seçme nedenim: El Cezerî’nin ilk robotu yapmış olması

İkinci başlık: Sibernetik Biliminin Başlangıcı

Bu başlığı seçme nedenim: El Cezerî’nin Sibernetik biliminin öncüsü olması

5. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.Cevap:

Metnin konusu: El Cezerî ve Robotik biliminin başlaması

Metnin ana fikri: Dünyada ilk robotu El Cezerî yapmış ve robotik bilimini kurmuştur.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.1. El Cezerî kimdir?

Cevap: İlk robotu yapan ali, robotik biliminin kurucusudur.

2. El Cezerî nerede yaşamıştır?

Cevap: El Cezerî Diyarbakır’da yaşamıştır.3. El Cezerî’nin yazmış olduğu kitapta ne tür bilgilere yer vermiştir?

Cevap: Kitapta 50’den fazla cihazın kullanım esaslarını, yararlanma olanaklarını çizimleriyle göstermiştir.

4. El Cezerî hangi yılda ölmüştür?

Cevap: El Cezerî 1233 tarihinde vefat etmiştir.
5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 215. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

7. ETKİNLİK

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insansı robotlar günlük yaşantımızda büyük bir yer edinecek. Günümüzde robotlar konuşuyor, yürüyor, çeşitli işlerde bize yardım ediyor… “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. Robot teknolojisinin hızlı gelişimi bize ne nasıl faydalar sağlayabilir? Robotların gelecekte insan hayatına ne tür etkileri olabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınızda beden dilinizi etkili bir şekilde kullanınız.

Cevap:

Robotlar endüstri, ulaşım, haberleşme, eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık alanlarında bizlere fayda sağlamaktadır. Bunlardan bazıları insan yaşamını riske atmamak, bazıları zaman, enerji ve paradan tasarruf etmek, bazıları ise insan gücünün yeterli gelmemesi nedeniyle yapılmaktadır. Robotların iş alanında kullanılmasının hem olumlu hem olumsuz yanları vardır. İnsanların yaşamını kolaylaştırması ve onları tehlikeli işleri yapmak zorunda bırakmaması olumludur. Ancak robotların yaygınlaşmasıyla beraber bazı meslek gruplarına duyulan ihtiyaç azalmıştır. Bu da işsizliğe sebep olmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki robotlar artsa da o robotları yapmaya devam edecek olan yine insandır.

8. ETKİNLİK

Aşağıda verilen giriş bölümünden hareketle hikâyeyi tamamlayınız. Hikâyenize başlık koymayı unutmayınız. Hikâyenizi zaman, mekân, olay ve varlık kadrosu unsurlarına dikkat ederek yazınız. Hikâyenizi bitirdikten sonra arkadaşlarınıza okuyunuz.Cevap:

KENDİMDEN BİR PARÇA

Herkes büyük bir heyecanla bekliyordu. Yücel, kapıdan gözüktüğünde alkışlar koptu. Yücel, yedi yıl sonunda insansı robot üzerindeki çalışmasını bitirmişti. Salonda herkes gözünü ona dikmiş, merakla ne diyeceğini bekliyordu. Yücel, yavaşça öne ilerledi. Gözlerinin içi gülüyordu… Seyirciler merakla ona bakarken o sessizliğini sürdürmeye devam ediyordu. Yücel’in kafasında ufak bir mekanizma vardı. Eliyle mekanizmayı işaret etti ve eliyle sahnenin diğer ucunu göstererek birini takdim ediyor gibi yaptı. Gösterdiği yerden bir robot yürüyerek geldi. Yücel ve robot eş zamanlı el salladı ve robot “Merhaba” dedi. Seyirci alkışladı. Yücel robotu tanıtan hareketler yapıyor ama asla konuşmuyordu. Onun yerine robot Yücel’in sesiyle konuşuyor ve kendini, yani Yücel’in yaptığı robotu tanıtıyordu: “Bu gördüğünüz robotu yedi senedir yapıyorum. Elbette yorucu bir süreçti…” Konuşma bittiğinde seyirci ayağa kalktı ve Yücel’i alkışladı. Yücel kendi zihnini duyabilen ve kendi gibi hissedip yaşayabilen bir robot yapabildiği için çok mutluydu.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Fiziksel ve ruhsal özelliklerinizi adınızı belirtmeden bir kâğıda yazarak sınıfınıza getiriniz.

Cevap:

Bu etkinliği kendi özelliklerinizi dikkate alarak yapmalısınız. Kendiniz hakkında ruhsal olarak sosyal, içe dönük, dışa dönük, duygusal, çekingen, girişken, soğukkanlı, sıcakkanlı, iyimser, karamsar gibi kavramlar kullanabilirsiniz. Fiziksel olarak ten rengi, göz rengi, boy uzunluğu, saç rengi ve biçimi gibi özelliklerden bahsedebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 206-208-209-210-211 Koza Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.