25 Ocak 2022, 16:55
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 68-69. Sayfa Cevapları FCM Yayınları


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 68-69 Cevapları FCM Yayınları 

Bir Sure Tanıyorum: Tebbet Suresi ve Anlamı


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 68 Cevapları

Tebbet suresi, Kur’an-ı Kerim’in 111. suresidir ve beş ayetten oluşur. İslam âlimleri Tebbet suresinin, Peygamberimiz (s.a.v.) yakınlarını Safa Tepesi’nde İslam’a davet ettiğinde Ebu Leheb’in Resulullah’a (s.a.v.) “Kuruyup yok olasıca! Bizi bunun için mi çağırdın?” demesi üzerine indiğini belirtirler. Bu surede Peygamberimize (s.a.v.) çeşitli eziyetler eden amcası Ebu Leheb ile onun karısı Ümmü Cemil’den ve onların Allah’ın (c.c.) gazabına uğrayacaklarından söz edilir. Ebu Leheb ile karısı, Mekke’de İslam’a düşmanlık edenlerin başında geliyordu. Ebu Leheb, Peygamberimize (s.a.v.) hakaretlerde bulunuyor, onu küçük düşürücü sözler söylüyordu. Mekke’de İslam’ın yayılmasını önlemek için Müslümanlara baskı ve şiddet uyguluyordu. Ebu Leheb’in karısı da Peygamberimize (s.a.v.) ve Müslümanlara düşmanlık ediyor, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) geçeceği yollara dikenli çalılar koyuyordu. Peygamberimize (s.a.v.) ve Müslümanlara eziyet etmekten geri durmuyordu. Bu sebeple Tebbet suresinde onların uğrayacakları azap dile getirilmektedir.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 69 Cevapları

OKUNUŞU

Bismillâhirrahmânirrahîm.
Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebbe mâ ağnâ anhü mâlühû ve mâ keseb. Seyeslâ nâran zâte leheb. Vemraetühû hammâletel hatab. Fî cîdihâ hablün min mesed.ANLAMI

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla (başlarım).
“Ebu Leheb kahrolsun. Kahroldu da. Ona ne malı fayda verdi ne de kazandığı. O, bir alevli ateşe girecektir. Boynunda, bükülmüş hurma liflerinden bir ip olduğu hâlde sırtında odun taşıyarak karısı da (o ateşe girecektir.).”

Yüce Allah (c.c.) Tebbet suresinde bizlere ne gibi mesajlar vermektedir? Bu sureden nasıl bir sonuç çıkarılabilir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.Cevap: Bu surede insanların mal ve paralarının ahiret hayatında hiç bir faydası olmayacağı, asıl önemli olanın Allah’ın istediği gibi bir kul olmaktır.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 66-68. Sayfa Cevapları FCM Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


02 Mart 2022, 21:46

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok güzel bir yer bilgilerin hepsi doğru teşekkür ederim

30 Mart 2023, 21:43

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Ćok güzel bir site her şey doğru

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.