28 Şubat 2024, 17:42
can
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 166-169-171-172-173. Sayfa Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 166-167-168-169-170-171-172-173 Cevapları MEB Yayınları

5.ÜNİTE Ses ve Özellikleri: Sesin Maddeyle Etkileşmesi Cevapları


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları

Ses yalıtımı ve akustik için kullanılabilecek malzeme ve yöntemler nelerdi acaba? Ayrıca yol kenarına da ses engelleyici önlemler düşünülebilir miydi?

Cevap: Ses yalıtımı için Plastik köpük, taş yünü, sünger gibi malzemeler kullanılmaktadır. Yo kenarlarına ses engelleyici önlemler almak mümkün, fakat bu işlemler oldukça maliyetlidir. Aynı zamanda çevresel görüntü açısından olumsuzluklar barındırmaktadır.


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları

Sesin Yansıması ve Soğurulması Cevapları

EŞLEŞTİRELİM

Aşağıdaki tanımları kavramlarla eşleştirerek noktalı yerlere ilgili harfleri yazalım.Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 169 Cevapları MEB

Yunusların tatlı su, tuzlu su, şurup ya da petrol ile dolu varillerin arasındaki farkı on metre mesafeden anlayabildikleri deneylerle tespit edilir. Aynı hassasiyete sahip cihazlar geliştirmek isteyen bilim insanları, yunusların çıkarttıkları sesleri ve işitme duyularını inceler. Sonuç olarak, ileri teknolojiye sahip elektronik bir sonar cihazı geliştirilir. Bu cihaz; deniz yatağını gözlemlemek, kablo ya da boru hattı gibi gömülü malzemeleri bulmak ve doğrudan temasta bulunmadan onları incelemek için tasarlanmıştır.Bu örnekten hareketle biyomimikri ile üretilen başka teknolojik araçları araştıralım ve araştırma sonuçlarımızı arkadaşlarımızla paylaşalım. Doğadaki canlıları gözlemleyerek onlara ait özellikleri kullandığımız ve günlük hayatta karşılaşılan bir problemi çözebilecek bir cihaz modeli tasarlayalım.

Cevap:

Biyomimikri ile üretilen cihazların başında ultrason cihazı gelmektedir. Tıp alanında kullanılan bu cihaz hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır.

Ben kedilerde olduğu gibi gece iyi gören bir göz tasarlamak isterim. Bu göz fonksiyonel ve tak çıkart olmayan bir sistemle olmalıdır. Normal göze takılacak bir mercek ile gözümüze gece görüş yetisi kazandırmak isterim.
6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları

Ses Yalıtımı Cevapları

YAPALIM ÖĞRENELİM

Hangi Madde Sesi Daha Fazla Tutar?

NELER LAZIM?

Çalar saat, ayakkabı kutusu, atık kâğıt parçaları, ufalanmış strafor köpük.

HAYDİ BAŞLAYALIM• Alarmı çalan saati boş ayakkabı kutusunun içine koyup kutunun kapağını kapatalım. Sesini dinleyelim.
• Ayakkabı kutusunun içine kâğıt parçalarını koyup alarmı çalan saati yerleştirelim. Kutunun kapağını kapatıp sesi dinleyelim.
• Son olarak kutunun içine ufalanmış strafor köpük parçalarını koyup alarmı çalan saati yerleştirelim. Kutunun kapağını kapatıp sesi dinleyelim.

DÜŞÜNÜP DEĞERLENDİRELİM

Hangi kutudaki çalar saatin sesi daha az duyuldu? Nedenini açıklayınız.

Cevap: Strafor köpüklü kutudaki çalar saatin sesi az duyuldu. Çünkü strafor köpük yapısı içinde hava kabarcıkları var. Bu kabarcıklar sesi hapsederek az çıkmasını sağlamıştır.
6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 172 Cevapları

Belirlediğimiz okul alanının uygun akustiğe sahip bir modelini farklı ses yalıtım malzemeleri kullanarak oluşturalım.

Cevap: Akustik için sünger kullanılabilir. Sünger sesin soğrulmasını sağlarken akustiğe de katkı verir.


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları

1. Ahmet; 40 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğinde iki adet plastik boru, 20×30 ebatlarında metal levha, strafor köpük, cep telefonu, kulaklık, pamuk ve tıpa ile aşağıda verilen görseldeki deney düzeneklerini hazırlıyor. Bu düzeneklerden ilkinde cep telefonuna bağlı kulaklığın uçlarını tıpadan geçirerek borunun ucuna yerleştiriyor. Diğer borunun ucuna kulağını dayayarak sesi dinliyor. Aynı işlemleri strafor köpük yerine metal levhanın kullanıldığı ikinci düzenekte de tekrar ediyor.

Ahmet, müzik sesini en iyi hangi düzenekte duyar? Nedenini açıklayınız.Cevap: En iyi metal levha düzeneğinde duyar. Strafor köpük sesi soğurur.


2. Elektrikli ses yükseltici araçların olmadığı dönemlerde konuşmacının üstünde metal bir çanak bulunurmuş. Bu çanağın kullanım amacı ne olabilir? Yazınız.

Cevap: Sesin yansıması sağlanarak daha fazla duyulmasını sağlar.


3. Otobanlarda ve araç trafiğinin çok yoğun olduğu bölgelerde yol kenarına ses bariyerleri yapılır. Bu bariyerlerin yapılma amacını yazınız.Cevap: Sesi emmesi amacı ile yapılır. Böylece daha fazla ses insanları rahatsız etmez.


 

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 162-164-165. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


24 Mart 2024, 18:02

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Çok güzel olmuş teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.