13 Eylül 2023, 21:15
murat
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 28-29-30. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları


1. Tema Erdemler: Sucu Ve Çatlak Testi Dinleme Metni Sayfa 28-29-30 Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 28-29-30 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Düşünelim – Tartışalım

1. Kendi özelliklerinizi düşününüz. Bu özelliklerden hangisini daha çok beğeniyorsunuz?

Cevap: Ben dürüst olma özelliğimi seviyorum. Dürüst olunca hem vicdanım rahat oluyor, hem de arkadaşlarım beni takdir ediyor.

2. Bu özelliğiniz sizi ve dolaylı olarak içinde bulunduğunuz toplumu nasıl etkiliyor?Cevap: Beni olumlu etkiliyor. İçinde bulunduğum ortamda beni bu özelliğimden dolayı takdir ediyorlar ve seviyorlar.

Metni not alarak dinleyiniz. Bu amaçla, dinleme sırasında anlamını bilmediğiniz kelimeleri ikinci etkinlikteki kutulara not ediniz. Metni dinlerken testinin, utancından sucuya seslenişinden sonra durunuz ve birinci etkinliği cevaplayınız.


1. ETKİNLİK

Metnin bir bölümünde çatlak testi utancını daha fazla gizleyemeyerek sucuya seslenmiş. Ona, kendi kusurları yüzünden onun daha fazla çalışmak zorunda kaldığını, kendi yerine yeni bir testi almasını, böylece daha az çalışıp daha çok kazanacağını söylemiş. Acaba sucu, testiye nasıl bir cevap vermiş olabilir? Tahmin ederek düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Sucu bu zamana kadar onun sayesinde para kazanmış ve bundan dolayı ona minnet borcu duyuyor olabilir.


2. ETKİNLİK 

Öğretmeniniz “Sucu ve Çatlak Testi” adlı metni dinletirken anlamını bilmediğiniz kelimeleri not ediniz. Ardından bu kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu sözlüklerinizi kullanarak kontrol ediniz. Kelimeleri cümle içinde kullanınız.

Cevap:

TestiTahminim: İçinde su taşınan topraktan yapılmış kulplu su kabı
Cümlem: Annem testideki suyu bana ver dedi.

Patika

Tahminim: Dağlarda keçilerin gide gele yaptıkları yürüme yolu.
Cümlem: Bizim köydeki patikalardan geçerek geldim.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Anka Kuşu Yayınları

3. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle cevaplayınız.1. Çatlak testi imgesi neyi ifade ediyor? Metne göre yorumlayınız.

Cevap: Herkesin kusuru olabilir. Ama kusurları olması onlardan vazgeçmemizi gerektirmez.

2. Çatlak testi kusurunun farkına vardığında nasıl tepki veriyor?

Cevap: Sahibine seslenerek kırmasını istiyor.3. Siz kusurlarınızı fark ettiğinizde nasıl tepki veriyorsunuz?

Cevap: Özür diliyorum, kusurlarımı gidermeye çalışıyorum..

4. Sucu, testinin kusurunu nasıl değerlendiriyor?

Cevap: Onun bunu kusur olarak görmemesi gerektiğini, çünkü onun hayırlı bir işe vesile olduğunu söylüyor.5. Hayatınızdaki insanların kusurlarını nasıl yorumluyor ve bunlara nasıl tepki veriyorsunuz?

Cevap: Onların kusurları varsa benim de vardır diyorum. Kusursuz insan olmayacağını biliyorum.


4. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metni özetleyiniz.

Cevap:Hayatını suculuk ile geçindiren birisi, iki testisini de su doldurup satıyor. Fakat testilerden birinin çatlakları olduğu için suların yarısı yolda dökülüyor. Çatlak testi bu durumdan utanıyor ve sucuya kırmasını söylüyor. Sucu ise bunun bir kusur olmadığını, çatlaklardan sızan sularla otlar, çiçekler faydalanıyor diyerek onun aslında faydalı bir iş yaptığını anlatıyor.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 30 Cevapları Anka Kuşu Yayınları

5. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metne farklı başlıklar öneriniz.

Cevap

Kusursuzluk YokturTestinin Utancı

Testi ve İyilik


6. ETKİNLİK 

A. Leonard COHEN’in (Leonard KOHEN) “Bir çatlak var her şeyde, ışık işte böyle girer içeriye.” sözünün vermek istediği iletiyi düşününüz ve yazınız.

Cevap: Bizim kültürümüzde bir söz vardır. Her şeyde bir hayır vardır diye. Bazen bizim hoşlanmadığımız durumlar bizim faydamıza olabilir.B. Ardından bu iletiden hareketle yazacağınız bilgilendirici metnin taslağını oluşturunuz.

Cevap:

Giriş: Kusursuz İnsan Olmaz
Gelişme: Kusurlar insanlar içindir
Sonuç: Herkesi olduğu gibi kabul etmek gerekir.

C. Taslağını oluşturduğunuz metni defterinize yazınız. Düşüncelerinizi birbirleriyle tutarlı bir şekilde sıralamış mısınız? Değerlendiriniz. Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

İnsanların hepsi farklı özellikler taşımaktadır. Bu özellikler arasında karakter, huy, kültür yapısı gibi farklılıklar olabilir. Bilmemiz gereken şey insanların asla kusursuz olmadığıdır.

Hepimiz insanız ve mutlaka kusurlarımız olur. Biz bu kusurların bazılarının farkına varır, bazılarının ise varmayız. Birileri bizi uyarır ve o kusurumuzu gidermeye çalışırız. İnsanlar mükemmel olduğu kadar aynı zamanda da kusurludurlar. Kusurlarını bilenler erdemli insanlardır.

İnsanları olduğu gibi kabullenmeyi öğrenmeliyiz. Kusurlarını anlatmalı, gidermeleri için şans vermeliyiz. Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 120 İzleme-Dinleme Metni Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


02 Ekim 2023, 22:25

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

HARİKASINIZ ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ

04 Ekim 2023, 21:56

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler çok değerli.

05 Ekim 2023, 17:30

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Muhteşem olmuş elinize sağlık öğretmenim çok beğendi.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.