14 Ekim 2023, 11:13
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 91-92-93-94. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları


3. Tema Hak Ve Özgürlükler: İnsan Hakları Dinleme Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 91-92-93-94 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 91 Cevapları Anka Yayınları

Düşünelim-Tartışalım

1. İncelediğiniz “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” ile ilgili önemli gördüğünüz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu bildirgede insanların fiziksel özellikleri, dini, dili, ırkı, rengi ne olursa olsun eşit haklardan faydalanması gerektiği, tüm insanların eşit olduğu vurgulanmaktadır.

2. İnsanların bireysel ve toplumsal haklarını bilerek yaşamaları niçin önemlidir?Cevap: İnsanların haklarını bilmesi, onları koruma adına ve mağduriyetlerini giderme adına önemlidir. Haklarını bilen insanların, hangi durumda hangi haklarını kullanmalarını gerektiğini bilir. Onları birey olarak korur.

Yukarıdaki görseller neleri çağrıştırıyor? Görsellerden hareketle dinleyeceğiniz şiirin konusunu tahmin ediniz.

Cevap: Bütün çocukların rengi, dini, dili, ırkı ne olursa olsun mutlu olmaları gerekmektedir.
6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları Anka Yayınları

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelimeleri kendi ifadelerinizle tanımlayınız. Daha sonra tanımlarınızın doğruluğunu sözlükten kontrol ediniz. Bu kelimeleri cümle içinde kullanınız.

Cevap:

Bildiri: Herhangi bir durumu ilgililere duyurmak için yazılan yazı.

Basın toplantısında bildir yayınladılar.Kölelik: Esaret

Eskiden kölelik çok yaygındı.

Evrensel: Bütün insanlığı ilgilendiren.

İnsan hakları evrenseldir.Ceza: Suç işleyen bir kimsenin yaşantısına, özgürlüğüne, mallarına, onuruna karşı yasaların öngördüğü yaptırım.

Cezalar olmasa, insanlar sürekli suç işlerler.

Hak: Adaletin, hukukun gerektirdiği veya birine ayırdığı şey, kazanç.

Her insanın yaşama hakkı vardır.
2. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Şair “Tüm insanlar hür doğarlar.” dizesiyle ne anlatmak istemiştir? Açıklayınız.

Cevap: Tüm insanlar onur, özgürlük ve haklar bakımından hür doğarlar.

2. Tüm insanların eşit olarak sahip oldukları haklar nelerdir?Cevap: Yaşama hakkı, eğitimden faydalanma hakkı, sağlıktan faydalanma hakkı, düşünce ve fikir hakkı, özel hayatın gizliliği hakkı gibi bir çok hakları vardır.

3. İnsanlar neden köleliği çirkin bulup özgür olmayı savunurlar?

Cevap: Kölelik çok eski çağlarda kalmıştır. İnsanların rengi dolayısı ile köle olması kabul edilemez. İnsan insandır rengi, dini, dili, ırkı fark etmeksizin insan onuruna yakışır şekilde yaşamalıdır.

4. “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi”nin yayımlanması insanlığa neler katmıştır?Cevap: Tüm insanların aynı değer çatısı altında toplanmasını sağlamıştır. İnsan hakları ihlallerinin azalmasını sağlamıştır. Kısacası insanı değerli kılmıştır.

5. Dinlediğiniz metnin ana duygusu nedir?

Cevap: İnsan Hakları Bildirgesi’nin insanlara kattıkları.


3. ETKİNLİK 

Adil sözcüğü ‘eşit’ anlamına gelmez. Adil, herkesin ihtiyacı olanı almasıdır; eşit ise herkesin aynı şeyi almasıdır ve bu da her zaman adil değildir.”Defterinize, yukarıdaki özdeyişte verilmek istenen mesajı, günlük hayatınızdan örnekler vererek anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

Cevap

Yaşadığım yerde, her gün okula gidip gelirken yaya geçidini kullanıyoruz. Bu yaya geçidinin başında ve sonunda kaldırımlar var ve bu kaldırıma engelli arkadaşım tekerlekli sandalye ile çıkamıyor. Mutlaka birinden yardım alması gerekiyor. Görünüşte tüm halk yaya geçidini kullanıyor ama engelli arkadaşım sıkıntı yaşıyor. Bu durumu yetkililere bildirdik ve engelli rampası yaptılar. Şimdi eşitlik ve adalet konusunun farklı olduğunu anladım. Şartlar şimdi adil oldu. Çünkü arkadaşım da artık orayı rahatça kullanabiliyor.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları Anka Yayınları

4. ETKİNLİK 

Ayşe, Derya ve Gizem çok yakın üç arkadaştır. Annesi bir gün Gizem’e dokuz erik verir ve bunları arkadaşlarıyla paylaşmasını söyler. Gizem kendisine beş erik ayırır. Ayşe ve Derya’ya ise ikişer erik verir.1. Gizem’in yaptığı doğru mudur? Açıklayınız.

Cevap: Yanlıştır, çünkü herkesin üçer tane alması eşitliktir.

2. Derya ve Ayşe kendini nasıl hissetmiş olabilir?

Cevap: Üzülmüş ve kırılmışlardır.

3. Gizem ne yapsaydı doğru davranmış olurdu?

Cevap: Herkese, kendisi de dahil eşit paylaşması, üçer tane almaları gerekirdi.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları Anka Yayınları

5. ETKİNLİK 

Görseli inceleyiniz. Görselin vermek istediği iletiyi öğretmeninizden söz alarak sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Adalet tüm insanlara eşittir. Dini, dili, kariyeri önemli değildir. Tüm insanlar adalet karşısında aynı ve eşittir.

Daha sonra görselin vermek istediği iletiden hareketle konu, ana düşünce ve yardımcı düşünceleri belirleyiniz. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmasına dikkat ederek bilgilendirici bir metin yazınız. Metni yazmayı tamamlayınca metninize uygun bir başlık veriniz.

Cevap:

Konu: Adalet

Ana düşünce: Adalet Herkese Lazım

Yardımcı düşünceler: Adaletin olmadığı yerde barış olmaz.

Başlık: ADALAET VE TOPLUM

Giriş: Adalet herkese eşit olmalıdır. Adalet heykelinde gözü kapalı kadın heykeli adaletin tarafsız olduğunu, elindeki kılıcı vereceği cezaların caydırıcı olacağını, terazi ise adaletin dengeli olmasını simgelemektedir.

Gelişme: Tüm toplumlar ve insanlar adalete büyük bir önem verirler. Adalete güven ancak kanunların düzgün çalışması ve adil kararlar alınması ile olacaktır. Adaletin olmadığı yerde kaos, huzursuzluk ve çatışma ortamları olur. Barış içinde yaşayan toplumların adalet sistemleri daha iyi çalışıyor anlamı da çıkartabiliriz.

Sonuç: Adalet herkese lazımdır. Tarafsız ve adilce yaşamak için adalete ihtiyaç duyarız. Bizlerin de kanunlar içinde kalarak adalete yardım etmemiz gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 83-84-85-86-87-88-89-90. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


13 Aralık 2023, 17:16

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3674

İyi bir kaynak

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.