25 Eylül 2022, 13:11
murat
Yönetici

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25-27-29-31


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 25-27-29-31 Cevapları Gün Yayıncılık

Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. İsa (A.S) Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları Gün Yayıncılık

Hz. İsa (a.s.) ve Hz. Meryem hakkında neler biliyorsunuz?

Cevap: Hz. İsa’nın peygamber olduğunu ve Hristiyanlık dinin yaymaya çalıştığını biliyorum. Annesinin adının Hz. Meryem olduğunu ve Cebrail A.S’ın ona bie erkek çocuk müjdelediğini biliyorum. Hz. İsa’nın doğumu bir mucizedir. Çünkü ona hiç bir erkek değmemiştir.


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları Gün Yayıncılık

“Hakkında şüpheye düştükleri hak söze göre Meryem oğlu İsa işte budur. Allah’ın çocuk edinmesi düşünülemez. O, bundan yücedir, uzaktır. Bir işe hükmettiği zaman ona sadece ‘Ol!’ der ve o da oluverir. Şüphesiz, Allah, benim de Rabb’im sizin de Rabb’inizdir. Öyleyse (yalnız) ona kulluk edin. Bu, dosdoğru bir yoldur. (Fakat Hristiyan) gruplar, aralarında ayrılığa düştüler…” (Meryem suresi, 34-37. ayetler.)

Yukarıdaki ayetlerde verilmek istenen mesaj nedir? Yorumlayınız ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.Cevap: Hz. İsa’nın doğumu Allah’ın dilemesi ile olmuştur. Yani onun bir babası yoktur. Allah bir şeye olmasını istediği zaman sadece ol der ve olur. O zaman yaşayan insanlar Hz. Meryem’in bu durumuna inanmayarak onu iffetsizlik ile suçladılar. Haşa Allah çocuk edindi dediler. Bunlardan dolayı bu ayetler nazil olmuştur. Bu yüzden Hristiyanların bazıları ayrılığa düşerek farklı düşünmüşler ve Hz. İsa’ya farklı yakıştırmalar yapmışlardır. Oysa tüm bunları bu ayetler açıklamaktadır.


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Gün Yayıncılık

“ … Hâlbuki onu ne öldürdüler ne de çarmıha gerdiler; (başkası ona benzer kılındığı için) şüphe içine düşürüldüler. Onun hakkında ihtilafa düşenler, bu konuda tam bir kararsızlık içindedirler. Bu hususta hiçbir bilgileri yoktur sadece zanna uyuyorlar. Onu kesin olarak öldürmediler. Bilakis Allah onu kendine kaldırmıştır. Allah izzet ve hikmet sahibidir.” (Nisâ suresi, 157-158. ayetler.)

Yukarıdaki ayetlerde Hz. İsa (a.s.) hakkında ne gibi açıklamalar yer almaktadır.Cevap: Allah’ın her şeye gücü yeter. Hz. İsa’nın çarmıha gerilerek öldürüldüğünü düşünenler için bu ayeti kerime açıklayıcıdır. Çünkü Hz. İsa çarmıha gerilmedi ona benzeyen başka biri çarmıha gerildi. Bu nedenle bazı insanlar ihtilafa düştüler.


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 31 Cevapları Gün Yayıncılık

Bir Sure Tanıyorum: Nas Suresi Ve Anlamı

Bismillâhirrahmânirrahîm.
1. Kul eûzü birabbinnâs. 2. Melikinnâs. 3. İlâhinnâs. 4. Min şerril vesvâsil hannâs. 5. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâs. 6. Minel cinneti vennâs.

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla (başlarım).
“(1-6) De ki: Cinlerden ve insanlardan, insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin şerrinden insanların Rabb’ine, insanların Melik’ine (mutlak sahip ve hâkimine), insanların İlah’ına sığınırım.”

7. sınıf din kültürü 31. sayfa cevapları gün yayınlarıNâs suresinin anlamını dikkate alarak yukarıdaki şemayı ve surenin vermek istediği mesajı arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Cevap:

Her türlü kötülükten, vesveseden, cinlerden ve insanlardan sığınılacak tek makam Allah’tır. Ondan yardım dileriz ve sadece ona sığınırız. Bizi kurtula erdirecek başka kimse yoktur.


 Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23-24 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Aralık 2022, 22:17

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Cevapları çok beğendim bazıları uzun ama olsun şemayı çok güzel yapmışsınız işime yardı çok teşekkür ederim

06 Aralık 2022, 23:03

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Güzel olmuş en çok resimli cevapları seviyorum yazması kolay oluyor emekleriniz için çok teşekkürler size

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.