25 Ocak 2020, 17:20
murat
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 95. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları


7. Sınıf Ekoyay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 95

OSMANLI DEVLETİ SAVAŞA NEDEN GİRDİ?

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metnin altındaki soruları cevaplayınız.
20. yüzyılın başlarında İngiltere, artık Osmanlı İmparatorluğu’nu yaşatmanın hem çok güç hem de gereksiz olduğunu düşünüyordu. Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşmanın daha yararlı olacağı kanısına varmış ve bu konuda müttefikleriyle anlaşmıştı. Almanya’ya karşı savaşta kendi yanında yer almasını sağlamak için Boğazlar üzerindeki isteklerine karşı koymayacağını Rusya’ya vaat etmişti. Nitekim Os­manlı İmparatorluğu İngiltere’ye iki kez ittifak önermiş; 1914 Mayıs’ında Rusya’ya da Türk Rus ittifakın­dan söz etmişse de bu devletler çeşitli bahanelerle reddetmişlerdi. O tarihte Doğu politikasına büyük önem veren Almanya, İngiltere’nin desteğini geri çekmesinden doğan boşluğu doldurmaya istekliydi. 200 yıldır devamlı surette toprak kaybeden Osmanlı İmparatorluğu, bu toprak kaybına nihayet bir son vermek, Arap Yarımadası ve Süveyş Kanalı’ndaki kontrolünü kuvvetlendirmek, İslam alemindeki liderli­ğini sürdürmek ve İran, Azerbaycan ve Türkistan’daki Türkleri kendi önderliğinde birleştirmek istiyordu. Alman İmparatorluğu da Osmanlılardan yaralanarak halkının çoğunluğu Müslüman olan İngiliz sömür­gelerini ayaklandırmak, Süveyş Kanalı’nı kapatmak suretiyle İngilizlerin Batı Cephesi’ni sömürge asker­leriyle takviye etmesine engel olmak istiyordu. Ancak, Osmanlılar, Almanların Avrupa’da kazanacakları zaferden yararlanarak millî hedeflerini elde edeceklerini, Almanlar ise Osmanlıların Doğu Anadolu ve Mısır’da girişecekleri askeri harekatın başarısından yararlanarak Avrupa’da zaferi daha kolay kazanacaklarını hesap ediyorlardı. Halbuki ne Almanya iki cepheli bir savaşta Avrupa’da kısa sürede kesin sonuç alabilecek durumdaydı ne de bir yıl önce Balkan Harbi’nden yenik çıkmış, askeri gücü yetersiz, ekonomik durumu bozuk Osmanlı İmparatorluğu uzak hedefti taarruz hareketleriyle Alman askeri stra­tejisine yardıma olabilecek durumdaydı.
İngiltere, Osmanlı Devleti’nin ittifak teklifini neden reddetmiştir?
– Osmanlı devletinin zayıflamış olması nedeni ile onu yaşatmanın gereksiz olduğunu düşünüyor ve parçalama planları olduğu için reddetmiştir.
Almanya’nın Osmanlı Devleti ile yakınlaşmak istemesinin nedenleri nelerdir?
– Doğu politikasına önem vermesi, bu bölgedeki doğan boşlukta Osmanlı Devletinden yararlanmak istemi, Süveyş kanalına ve boğazlara hakim olmak için.
Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girmesinin nedenleri nelerdir?
– Kaybettiği toprakları geri almak, yeniden güçlenmek, İslam Devletlerine önder olma düşünceleri ile.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.