28 Ekim 2022, 17:44
Donatello
Yönetici

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları 101-102-103-104. Sayfa MEB Yayınları


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 101-102-103-104. Cevapları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hakkı Gözetmedeki Hassasiyeti Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları

Hakkınız gözetildiğinde neler hissedersiniz?

Cevap: Hakkım gözetildiğinde kendimi güven içinde hissederim. O zaman haklarımın elinden alınmayacağını, herhangi bir adaletsiz durumla karşılaşmayacağımı bilirim. Huzur içinde ve iç rahatlığıyla hayatıma devam ederim.


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 102 Cevapları

PAYLAŞALIMHaksızlıkla Mücadele Hz. Muhammed (s.a.v.), peygamberliğinden önce Mekkelilerin haksızlığa uğrayan insanlara yardım etmek amacıyla yaptıkları Hilfü’l-Fudûl antlaşmasına katılmış, peygamberlik sonrasında da böyle bir antlaşmaya davet edilmesi durumunda katılacağını bildirmiştir.

Hz. Peygamberin katıldığı Erdemliler Birliği hakkında araştırma yapınız. Ulaştığınız sonuçları arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:  Ticaretin mer­kezi konumundaki Mekke’de, aldığı ürünün parasını vermeyenler ve başkasının malını ucuza alan tüccarlar vardı. Erdemliler Birliği, bunlardan rahatsız olan saygın ve iyi niyetli kişiler tarafından kurulan barış cemiyetidir. Bu birliği amaçları; can ve mal güvenliğinin sağlanması, zayıf ve güçsüzlerin korunması ve zulmün önlenmesidir. Bu birliğe henüz yirmili yaşlarda olan Peygamber Efendimiz de katılmıştır. Sosyal sorumluluk örneği olan bu birlik sayesinde Mekke’ye ticaret için gelenlere haksızlıklar yapılmayacak, dışarıdan gelen tüccarların da hak­ları tam olarak korunacaktı.
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları

YORUMLAYALIM

Hakların gözetilmesi toplum huzuruna ne gibi katkılar sağlar? Yorumlayınız.

Cevap: Hakların gözetilmesi insanların huzur ve güven ortamında yaşamasını sağlar. Kimse diğerinden sütün olmayacağı için insanlar arasındaki kötü duygular yok olur. Toplumda olumlu iletişim, birlik ve bütünlük artar. Kıskançlık, bencillik, nefret gibi toplumu yıpratıcı duygular ortaya çıkmaz. Her insan diğerine saygı duyar. Demokratik bir ortam olur. Haklarının gözetildiğini bilen toplumlar korku içinde değil, güven içinde yaşar.


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları

YORUMLAYALIM“Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutunuz; Şahitlik ederken kendiniz, anne babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa, Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Haklarında şahitlik ettiğiniz kimseler zengin ya da fakir olsalar da (adaletten ayrılmayınız), Allah zengine de fakire de sizden daha yakındır. Arzularınıza uyup adaletten sapmayınız. Eğer şahitlik ederken gerçeği çarpıtırsanız ya da şahitlikten kaçınırsanız muhakkak ki Allah yaptıklarınızı bilir.”
(Nisâ suresi, 135. ayet.)

“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.”
(Mâide suresi, 8. ayet.)

Yukarıdaki ayetleri adaletle ilgili gözetilmesi gereken hususlar bakımından yorumlayınız.

Cevap: Güvenilir bir toplum olmak için adaletli olmalıyız. Adaletli davranmak için tanıdıklarımızı, zenginleri, toplumda tanınan kişileri birbirinden ayırmamak gerekir. Adaleti sağlamak için işin içine duygularımızı katmamalıyız. Sevmediğimiz insanlara adaletsiz olursak dinin ilkelerine aykırı davranmış oluruz. Bu yüzden adil olmamaktan, yalancı şahitlik yapmaktan veya hislerimizi önemli kararlara karıştırmaktan kaçınmalıyız.
Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 101-102-103-104. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları 99-100. Sayfa MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Kasım 2022, 16:25

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Konuyu biliyordum ama daha iyi şekilde öğrenmek için bakıyorum. Bu konular yazılıda da çıkıyor bu yüzden cevaplar işime yarayacak.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.