07 Ekim 2022, 17:26
murat
Yönetici

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları 45-46-49. Sayfa Meb Yayınları


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 45-46-49 Cevapları

1. İslam’ın Paylaşmaya ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları

Ünitemize Hazırlanalım

1. “El el ile, değirmen yel ile.” deyimiyle anlatılmak istenen nedir? Araştırarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İnsanların birbirlerine destek olması yardımlaşması onları daha güçlü yapar. Nasıl ki değirmenin dönmesi için rüzgara ihtiyaç var ise insanların da birbirlerine yardımcı olması hayatlarını kolaylaştırmaktadır.
2. “Bencil her yerde yalnızdır.” sözü hakkındaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

Cevap: Bencil insan her zaman kendisini düşünür. Bu nedenle arkadaşları ve dostu olmaz. Bu yüzden de her yerde ve her zaman yalnız kalmaya mahkumdur.


3. Birine yardım ederken ve birinden yardım alırken neler hissedersiniz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Birine yardım ederken çok mutlu oluyorum. Kendimi iyi hissediyorum. Birinden yardım alırken de mutlu olup yardım edene karşı güzel duygular besliyorum.


4. Bakara Suresi 261-265. ayetlerinin meallerini defterinize yazınız.

Cevap:

“Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir.”“Mallarını Allah yolunda harcayan, sonra da harcadıklarının peşinden minnet etmeyen ve eza vermeyenlerin, Rab’leri katında mükâfatları vardır.”

“Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eza gelen bir sadakadan daha hayırlıdır.”

Ey iman edenler! Minnet ve eza ile sadakalarınızı boşa çıkarmayın.”

“Allah’ın rızasını kazanmak arzusuyla ve kalben mutmain olarak mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yüksekçe bir yerdeki güzel bir bahçenin durumu gibidir ki, bol yağmur alınca iki kat ürün verir.”
5. Sizce çok fakir birisi başkalarına nasıl iyilik yapabilir? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bence başkalarına karşı güler yüzlü olması, onlara yardımcı olması, tatlı dilli olması bile yardım sayılır.


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları

Sizce insan yardım almadan hayatını sürdürebilir mi? Niçin?

Cevap: İnsan yardım almadan hayatını sürdüremez. Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Her zaman etkileşim içinde olmak zorundadır. Tek başına yapacağı işler sınırlıdır. Sürekli yardımlaşma içinde olmak insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır.
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları

“Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça, gerçek iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.”
(Âl-i İmrân suresi, 92. ayet.)

Yukarıdaki ayeti göz önünde bulundurarak yaptığınız en büyük iyiliği tespit ediniz ve bu iyiliğin hangi basamağa ulaştığını düşünerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Ben kullandığım mont ve ayakkabıyı depremzedelere göndermiştim.


DEĞERLENDİRELİM
“Zalim de olsa mazlum da olsa kardeşine yardım et.” Bunun üzerine birisi, “Ey Allah’ın Resulü! Eğer mazlumsa yardım ederim. Ama zalimse ona nasıl yardım edeceğim?” dedi. Hz. Peygamber buyurdu ki: “Onu zulümden uzaklaştırırsın veya onun zulmüne engel olursun. İşte bu ona yapacağın yardımdır.”
(Buhârî, İkrah, 7.)Arkadaşımızın yapacağı bir kötülüğe engel olmak da ona yardım etmektir. Niçin? Bu konuyu örnekler vererek değerlendiriniz.

Cevap: Arkadaşımız bir kötülük yapacağı zaman ona engel olmak, ona yapacağımız en büyük yardımdır. Zira kötülükten de alıkoymuş oluruz ve ona iyiliği göstermiş oluruz. Örneğin kötü bir alışkanlıktan korumak ona hayatı boyunca yardım sayılır.


 

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları 39-40-41-42. Sayfa Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
25 Kasım 2022, 16:36

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3443

Paylaşma ve yardımlaşma her toplumda olması gereken bir özellik. Bu sayede insanlar birbirine bağlanır, sevgi ve saygı artar.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.