11 Mart 2022, 15:11
Yuri
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 150-151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 150-151-152-153-154-155 Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eşref Saat Metni Cevapları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 150. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Günün en sevdiğiniz saati hangisidir? Neden?

Cevap: En çok sabah saatlerini severim. Çünkü güneş yeni doğmuş oluyor. Etraf çok temiz bir parlaklığa bürünüyor. Bu saatlerde kendimi çok dinç hissederim.

2. Eşref saat sözünü hiç duydunuz mu? Duyduysanız size ne ifade ettiğini anlatınız.Cevap: Duydum. Bu söz benim için insanların kendini en iyi ve pozitif hissettiği saat anlamına geliyor.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 152. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki sözcükleri anlamlarıyla eşleştiriniz. Eşleştirmede açıkta kalan anlamı karşılayan sözcüğü bulup bir cümlede kullanınız.

Cevap:8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 152. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki cümlelerde geçen deyimlerin cümlelere kattığı anlamları altlarına yazınız.

Cevap:

Dünya nimetlerinin lezzetlerine kendilerini kaptırmış olanlar öğle vaktinin gelmesini iple çekerler.
Kendini kaptırmak: Bir şeyin etkisinden kurtulamayacak duruma düşmek, ona kendini çok vermek.Talih o saatlerde adamın yüzüne gülmeye başlar.
Talih yüzüne gülmek: İşi rast gitmek, umduğu güzel şeyler olmak.

İnsanların bam teline dokunmamaya çalışmak evinizde eşref saati sık sık çaldırmak için kâfidir.
Bam teline dokunmak: Bir kimseyi, hassas olduğu bir konuda kızdıracak söz söylemek, öfkelendirecek bir şey yapmak.

O gelince en çetin meselelerinizi tereyağından kıl çeker gibi hâlleder.
Tereyağından kıl çeker gibi: Hiçbir şeye, hiçbir kimseye bir zarar vermeden, çok kolay bir biçimde.

b) Deyimlerin anlatıma olan katkısını yazınız.Cevap: Deyimler metnin daha estetik ve zengin olmasını sağlamış, anlatımı güçlendirmiştir.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 153. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

“Eşref Saat” metninden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Eşref saati ne demektir? Açıklayınız.

Cevap: Eşref saat gündelik hayatımızda işlerimizin en iyi gittiği, kararlarımızın en isabetli olduğu, hükümlerimizde asla yanılmadığımız saattir.2. Eşref saatin gelmesiyle kişilerin hayatında hangi kolaylıklar yaşanır? Siz de bu fikirlere katılıyor musunuz?

Cevap: Yıllarca ümitle beklediğiniz büyük ikramiye, eşref saat çalar çalmaz size isabet eder. Bir türlü içinden çıkamadığınız davaları eşref saatte çabucak hâllederiz. Bu fikirlere katılıyorum. Çünkü bazen yıllarca uğraşıp yapamadığım bir şeyi bir anda hiç anlamadan yaptığım oldu.

 3. Eşref saatin gelmesi milletlerin hayatını nasıl etkiler? Açıklayınız.

Cevap: O saatler gelmeyegörsün, milletler esaretten kurtulurlar; o saatler gelip çatınca ordular harikalar yaratırlar.4. Milletlerin eşref saatlerini kimler, nasıl keşfeder?

Cevap: Milletlerin eşref saatlerini büyük dâhiler keşfeder.

5. Kendi hayatınızda eşref saatin geldiğini hissettiğiniz anlar oldu mu? Yazınız.

Cevap: Çok çalıştığım bir sınavda bir türlü başarılı olamayıp daha sonra umudumu kestiğim ve çalışmadığım halde başarılı olduğum oldu.4. ETKİNLİK

Okuduğunuz metnin konusunu, ana fikrini ve yardımcı fikirlerini bulunuz.

Cevap:

Konu: Eşref saati

Ana Fikir: Eşref saatinde her işimiz kolayca çözülür.Yardımcı Fikirler: Eşref saatinin geldiğini sadece dahiler anlar. Sabırlı ve dikkatli olursak eşref saati daha sık gelir. Eşref saati milletler için de vardır.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 154. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

“Eşref Saat” metninden öznel ve nesnel anlatıma uygun cümleler bulup aşağıdaki boşluklara yazınız.

Cevap:

Öznel Cümleler: Şair tabiatlı olanlar akşam saatlerini severler.Nesnel Cümleler: “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” diye bir söz vardır.

6. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki cümleleri ögelerine ayırınız.

Cevap:

  • Eşref saatlerini kollamanın sırlarından / bahsedeceğim. → Dolaylı Tümleç/Yüklem
  • Talih, / o saatlerde / adamın yüzüne / gülmeye  başlar. → Özne/Zarf Tümleci/Dolaylı tümleç/Yüklem
  • Yaş ilerledikçe / insanlar / sabah saatlerini / severler. → Zarf Tümleci/Özne/Belirtili Nesne/Yüklem
  • Her şey / eşref saatte / olur. → Özne/Zarf Tümleci/Yüklem
  • Sabahleyin 9’da mı, öğleyin 12’de mi teşrif eder / bilinmez. → Özne/Yüklem
  • Geçit vermeyen dumanlı dağlar/ eşref saat gelince / delinir. → Özne/Zarf Tümleci/Yüklem
  • Öğle vaktinin gelmesi / iple çekilir. → Özne/Yüklem
  • Eşref saat / insanların bizzat kendileri tarafından / işletilir. → Özne/Zarf Tümleci/Yüklem

b) Pembe kutudaki cümlelerin özneleri ile mavi kutudaki cümlelerin öznelerini işi, oluşu, hareketi yapması bakımından karşılaştırınız.

Cevap:

……Pembe..… renkli kutudaki cümlelerde işi, oluşu, hareketi yapan özneler açıkça belirtilmiştir.
……Mavi…… renkli kutudaki cümlelerde işi, oluşu, hareketi yapan özneler açıkça belirtilmemiştir.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 155. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

Aşağıda serim bölümü verilen hikâyeyi düğüm ve çözüm bölümleri yazarak tamamlayınız. Yazınızda günlük hayatınızdan örnekler veriniz.

Cevap:

DÖNME İMKÂNIN OLSA NE YAPARDIN?

Hiç uçağa bindiniz mi? Şimdi, gözlerinizi kapatın ve bir uçağa bindiğinizi düşünün… Eve dönüyorsunuz. Havaalanında sevdikleriniz bekliyor. Onlara kavuşmanıza bir saat varken bir anons duydunuz:

“Sayın yolcularımız, hava koşulları nedeniyle Ankara’ya iniş gerçekleştirme imkanımız olmayacağı için İstanbul’a geri dönmek zorundayız. Bu kararı güvenlik açısından aldığımızı bildirir, iyi yolculuklar dileriz.” Bu anonsun sizde hissettirdiklerini düşünün: Hayal kırıklığı, kızgınlık, üzüntü… Ama bunları hissetmek zamanı veya gidilen bu yolu geri getirmez. Uçağı terk etme ihtimaliniz de olmadığına göre beklemekten başka çareniz yok. Uçak yeniden bindiğiniz yere geldi. Size yeni bir uçakla birkaç saat sonra yola çıkacağınız söylendi. Ancak aynı şeyleri yaşamamak için binmekten vazgeçtiniz. Eve birkaç gün sonra mı yoksa hemen mi gideceksiniz? Karar vermenin sırası.

Önce ailenizi arayıp durumdan haberdar ettiniz. Sonra hemen bir otogara gittiniz. İlk yola çıkacak otobüsle yolculuğa başladınız. Bu yolculuk uçaktan daha uzun sürecek elbette. Öyle ya da böyle ertesi gün ait olduğunuz yere geldiniz. Ailenize sarıldığınızda tüm o kötü anlar, yorgunluğunuz uçtu gitti. Önemli olan kolay olması değil, gerçekleşmesidir. O halde üzülmek yerine çözüm üretin.


GELECEK DERSE HAZIRLIK

Türkiye’nin doğal ve tarihî zenginliklerini araştırınız. Türkiye’yi hiç görmeyen bir kişiye ülkemizi tanıtan sunum hazırlayınız. Sunumunuzu görsel materyallerle destekleyiniz.

Cevap: Üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemiz Türkiye’nin birbirinden muhteşem doğa güzellikleri var. Dağlar, plajlar, şelaleler, vadiler ve daha pek çok yer sizleri bekliyor. Gelin şimdi Türkiye’nin doğa güzellikleri nelermiş yakından bakalım…

Nemrut Dağı: 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Nemrut Dağı, Adıyaman şehrinde bulunuyor. 2150 metre yüksekliğe sahip olan Nemrut Dağı, geçmişte Kommagene Krallığına ev sahipliği yapmış. Bu neden dağ üzerinde bu krallığa ait eski yapılara rastlanıyor. Mezarlar, anıtlar ve heykeller Nemrut Dağı’nı dünyaca ünlü bir dağ haline getirmiş.

Peri Bacaları: Nevşehir’in en turistik yeri olan Kapadokya’da Peri Bacaları Türkiye’nin doğa güzellikleri arasında bulunuyor. Bu bölge milyonlarca yıl önce Hasandağı, Erciyes ve Güllüdağı’nın püskürttüğü lavlardan ve küllerden oluşan sonrasında yağmur ve rüzgarın aşındırması ile günümüze gelmiş bir bölge.

Pamukkale Travertenleri: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale Travertenleri, Denizli’de bulunuyor. Bembeyaz görüntüsü ile ziyarete gelen tüm insanları büyülüyor. Travertenlerin oluşmasında 17 tane sıcak su kaynağı görev alıyor. Sıcak sular yüzeye çıkarak travertenlerin başında çökeliyor. Böylece beyaz bir görünüme kavuşuyor.

Peri Bacaları

Pamukkale Travertenleri


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 150-151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 122-123-124-125-126-127-128-129. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


15 Ekim 2022, 15:24

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3647

Okula gitmediğim için konuyu yapamamıştım ama buradan bakarak eksiklerimi tamamladım. Sınıfa yetişmiş oldum teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.