11 Mart 2022, 14:57
Yuri
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 168-169-170-171. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 168-169-170-171 Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Robinson Crusoe Dinleme Metni Cevapları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 168. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Gemi yolculuğunda karşılaşılabilecek tehlikeler sizce nelerdir?

Cevap: Gemi yolculuğu sırasında geminin motorları arızalanabilir, geminin bir yeri hasar alıp batabilir veya gemi bir dağa çarpabilir.

2. Sizce ıssız bir adaya düşen bir kişi hayatta kalabilmek için neler yapmalıdır?

Cevap: Bence bu kişi öncelikle ateş yakmayı bilmelidir. Ateş sayesinde hem ısınır hem de yemek pişirir. Ağaçları kesip bunlardan barınak, sal ve mızrak yapmalıdır. Mızrakla balık veya başka hayvanları avlamalıdır. Adanın rahat görünen bir yerine imdat mesajı yazmalıdır. Böylece bir uçak veya helikopter geçtiğinde onu görebilir.
8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 169. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinde geçen aşağıdaki sözcüklerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahmininizi sözcüklerin sözlük anlamı ile karşılaştırınız.

Cevap:

SANCAK
Tahminim: Bayrak.
Sözlük Anlamı: Gemilerin sağ yanı. (Metindeki anlamı)TAYFA
Tahminim: Gemide çalışan kişiler.
Sözlük Anlamı: Gemide türlü işlerde çalıştırılan sefer işçisi.

KAMARA
Tahminim: Gemilerdeki odalar.
Sözlük Anlamı: Gemilerde oda.

2. ETKİNLİK

“Robinson Crusoe” metninden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Robinson Crusoe ne zaman, nereye gitmek için yola çıkmıştır?Cevap: 1 Eylül 1659’da Afrika’ya gitmek için yola çıkmıştır.

2. Robinson Crusoe’nin yolculuk sırasında keyfini kaçıran durum nedir? Bu durumdan sonra yolculukla ilgili düşüncesi ne olmuştur?

Cevap: Fırtınanın başlayıp dalgaların büyümesi keyfini kaçırmıştır. Böylesi tehlikeli bir yolculuğa gerek olmadığını düşünmüştür.

3. Robinson Crusoe batmak üzere olan gemiden nasıl kurtulmuştur? Kurtulduktan sonra yaptığı ilk şey nedir?Cevap: Gemiden sandal sayesinde kurtulmuştur. Kurtulduktan sonra ilk olarak barınacak bir yer aramıştır.

4. Robinson Crusoe, batmak üzere olan gemiden hangi malzemeleri almıştır ve bunları adaya nasıl taşımıştır?

Cevap: Gemiden yiyecek, tüfek,barut, balta ve araç-gereç almıştır. Gemide bir sal yapmış ve bu sala eşyalarını yükleyerek adaya götürmüştür.

5. Robinson Crusoe, sizce hangi kişilik özellikleri sayesinde adada yaşamını sürdürebilmiştir?Cevap: Gerçekçi, akıllı, planlı ve cesur olması sayesinde yaşamını sürdürebilmiştir.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 170. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

“Robinson Crusoe” metnini özetleyiniz.

Cevap:

On dört kişilik tayfa kiralık bir gemiyle Afrika’ya yola çıktılar. Yolculuğun başlangıcı güzeldi. Ancak sonradan fırtına çıktı ve gemi yalpalamaya başladı. Bir kara gördüler ve ona doğru ilerlediler. Geminin kayalara çarpması ile sandalı denize indirdiler. Tüm tayfa sandaldan düşerek sulara gömüldü. Bu sırada Robinson denizde çırpınırken gücünü yitirdi ve bayıldı. Bir süre sonra uyanınca kendini yapayalnız bir şekilde kıyıda buldu. Gemi denizde duruyordu. Geceyi bir ağacın dalında geçirdi. Sabah gemiye giderek yiyecek, silah ve araç-gereç aldı. Gemide yaptığı sala bunları yükleyerek adaya getirdi. Kendisine bir barınak ve çadır yaptı. Bir gün yine gemide malzeme ararken fırtına yüzünden denize düştü ve kendini zorla kıyıya attı. Ertesi gün gemi yerinde yoktu.4. ETKİNLİK

Yapayalnız kalan Robinson Crusoe’nin adada yaşamının nasıl olacağı ile ilgili tahminlerinizi yazınız.

Cevap: Robinson adada kendisine bir yaşam kuracak ve bir süre sonra artık hiç zorluk çekmeden hayatını sürdürecektir. Hatta kendisine kulübe ve çeşitli deniz taşıtları bile yapabilir.

5. ETKİNLİK

Metni tekrar dinleyerek “Robinson Crusoe” metninde düşünceyi geliştirme yollarından hangilerine yer verildiğini belirtiniz.

Cevap: Sayısal verilerden yararlanma, benzetme, karşılaştırma.
8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 171. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki metni okuyunuz.

b) Yazarın “zamanın önemi” ile ilgili verdiği örnekleri inceleyiniz. Yukarıdaki metinden yararlanarak zamanın verimli kullanımı ile ilgili düşüncelerinizi anlatan bir konuşma yapınız.

Cevap:

Değerli öğretmenim, sevgili arkadaşlar,
Zaman kavramı hepimiz için çok önemlidir. Çünkü, geçen zamanı geri getirmek veya şu anı durdurmak mümkün değildir. O istesek de istemesek de akıp gitmektedir. Onun gidişini izlemek yerine ona katılmamız kendimiz için yapacağımız en büyük iyilik olur. Zamanın kıymetini bilmeli ve ona uyum sağlamalıyız. Zamanı verimli kullanmanın en güzel yolu planlı davranmaktır. Yapmak zorunda olduklarımızı, yapmamız gerekenleri ve yapmak istediklerimizi belirlemeli, ne zaman neyi yapacağımızı bilmeliyiz. Başarı ve mutluluk ancak zamana hükmeden kişilere gelir.
Dinlediğiniz için teşekkür ederim.7. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerin özne ve yüklemini varsa nesnesini bulunuz. Cümleleri nesne-yüklem (geçişli- geçişsiz) ilişkisi bakımından inceleyiniz. Cümlelerin özelliklerini karşısındaki bölüme yazınız.

Cevap:

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 171. Sayfa Cevapları

GELECEK DERSE HAZIRLIK

İlk Türk destanlarını araştırınız. Beğendiğiniz destan metnini sınıfa getiriniz.Cevap:

OĞUZ KAĞAN DESTANI 

Oğuz Han, doğduğu vakit çok güzel bir çocuktu. Annesinin memesini bir kere emdi, bir daha emmedi. Bundan sonra da yürümeye ve konuşmaya başladı.  Oğuz Han kırk günde büyüdü. Cesur, genç, güzel, arslan gibi bir delikanlı oldu. Bu cesur delikanlı korku, yorgunluk nedir bilmez dağ, tepe dolaşırdı. Atına biner, kılıç kuşanır, yalnız başına av avlardı.

Oğuz Han’ın doğduğu memleketin yakınında büyük ve korkunç, bir orman vardı. Bu ulu ormanda ırmaklar, dereler akar; çeşitli kuşlar ötüşürdü.  Yalnız, bu yüce ormanda yaşayan korkunç canavar etrafa dehşet saçıyordu, çünkü bu korkunç hayvan insanları parçalar, yutardı. İşte Oğuz Han bu korkunç hayvanı öldürdü.

Oğuz Han, bir gün ormanda gezerken her taraf birden bire kapkaranlık oldu. Gök gürlüyor, şimşek çakıyor, ortalık şakır şakır şakırdıyordu. Birdenbire şaşılacak bir hal oldu. Gökten mavi bir ışık düştü. Ay ve güneşten daha parlak olan bu ışığın içinde genç ve güzel bir kız vardı. Güzel kızın başında parlak bir yıldız vardı. Kız güldükçe her tarafında güller açılıyordu. Kahraman Oğuz, genç ve güzel kızı aldı. Kırk gün kırk gece düğün dernek yapıldı. Oğuz Hanın altı oğlu oldu. Oğuz Han ihtiyarlayınca memleketi altı oğlu arasında paylaştırdı.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 168-169-170-171. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 162-163-164-165-166-167. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


15 Ekim 2022, 15:26

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Ben Robinson Crusoe kitabını okumuştum çok güzeldi derste işlemek de güzeldi buradan bakarak bazı sorularda söz aldım çok sağolun

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.