11 Mart 2022, 21:00
Yuri
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 276-277-278-279. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 276-277-278-279 Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Türkçe Zeytinyağı Üretimi Dinleme/İzleme Metni Cevapları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 276. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Üretmek ülke ekonomisi için neden önemlidir?

Cevap: Bir ülkenin güç dengeleri üretim, tüketim ve verimlilik üzerine kuruludur. Üretim ne kadar verimli olursa ekonominin temeli o kadar sağlam bir zemine oturur. Üretimin yerli ve sürdürülebilir olması ise tarımda, ticarette, sanayide ve enerjide dışa bağımlılığı azaltarak ülkenin refah seviyesini yükseltir ve bağımsız bir devlet statüsü kazandırır.

2. Bir ürünün üretim aşamalarından birinin yanlış yapılması sonucunda ne olabileceğini açıklayınız.Cevap: Böyle bir yanlışlık ürünün kullanışsız veya sağlıksız olmasına neden olabilir. Bunun farkında olmayan ve bu ürünü kullanan veya tüketen birinin sağlığı bozulabilir. Bu olmasa bile tüketici maddi ve manevi olarak zor durumda kalmış olur.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 277. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

“Zeytinyağı Üretimi” adlı videoda geçen bilmediğiniz sözcüklerin anlamını tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlük anlamlarıyla karşılaştırıp sözcükleri anlamlarına uygun cümlelerde kullanınız.

Cevap:ANTİK
Tahminim: Çok eski.
Sözlük Anlamı: İlk Çağdaki uygarlıklarla, özellikle eski Yunan ve Roma uygarlıkları ile ilgili olan.

SİLO
Tahminim: Huni biçiminde depo.
Sözlük Anlamı: Tahıl vb. ürünlerin korunduğu, saklandığı veya depolandığı, genellikle silindir biçiminde ambar.

PİRİNA
Tahminim: Zeytinin işlenmesinden sonra çıkan katı kısım.
Sözlük Anlamı: Zeytinin, sıkıldıktan sonra yağ bakımından zenginliğini yitirmeyen, gübre veya hayvan yemi olarak kullanılan küspesi.

2. ETKİNLİK

“Zeytinyağı Üretimi” adlı videodan hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.1. Zeytin ağacının kökeni nereye dayanmaktadır? Yaklaşık kaç yıldır zeytinyağı üretilmektedir?

Cevap: Zeytin ağacının kökeni Afrika’ya dayanmaktadır. Otuz altı bin yıldan fazla zamandır zeytinyağı üretilmektedir.

2. Endüstrileşmeden önceki zeytinyağı üretimiyle endüstrileşmeden sonraki zeytinyağı üretimi arasındaki fark nedir? Açıklayınız.

Cevap: Endüstrileşme ile beraber daha iyi zeytinyağı daha hızlı üretilmeye başlandı.3. Ağaçta olgunlaşan zeytinler nasıl toplanır? Sizce bu yöntem zor mudur?

Cevap: Elle süpürülerek ağacın altındaki örtüye düşürülür. Bence bu yöntem kolaydır. Çünkü, makine bu işi yapabilmektedir.

4. Zeytinyağı üretiminde daha çok hangi zeytinler tercih edilir? Bu zeytinlerden kaliteli zeytinyağı elde etmek için ne yapmak gerekir?

Cevap: Küçük zeytinler tercih edilir. Kaliteli zeytinyağı için zeytinleri bekletmemek gerekir.
8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 278. Sayfa Cevapları

5. Elde edilen zeytinyağının kalitesini ne belirler? Açıklayınız.

Cevap: Toplanan zeytinden ne kadar yağ çıkacağı zeytinyağının kalitesini belirler.

6. Ekonomik değeri yüksek olan sızma zeytinyağı nasıl elde edilir? Açıklayınız.

Cevap: Saf zeytinyağı pamuklar aracılığıyla süzülerek elde edilir.7. Zeytinyağının yemek dışında kullanım alanlarından bildiklerinizi yazınız?

Cevap: Zeytinyağı yakıt olarak da kullanılıyor.

3. ETKİNLİK

“Zeytinyağı Üretimi” videosunu tekrar izleyerek tutarlılık (tekrara düşme, çelişik olmama, görecelilik) bakımından değerlendiriniz.

Cevap: Tutarlıdır. Çünkü, video tekrara düşmeden ve çelişik bilgiler içermeden konuyu tüm doğruluğuyla anlatmaktadır.4. ETKİNLİK

İzlediğiniz videoya göre zeytinyağı üretimini işlem basamaklarına göre numaralandırarak aşağıdaki boşluğa yazınız.

Cevap:

  1. Olgunlaşan zeytinler toplandıktan sonra sofralık ve yağlık olarak ayrılır.
  2. Fabrikaya ulaşan zeytinler tartıldıktan sonra silolara dökülür.
  3. Zeytinler fanlarla üflenen havayla temizlenir ve 40 derece sıcaklıktaki suda yıkanır.
  4. Zeytinler çekirdekleriyle birlikte ezilerek hamur haline getirilip karıştırılır.
  5. Hamura uygulanan basınçla zeytinin posası ve sıvısı ayrılır.
  6. Sıvıdaki kara sunun ayrıştırılması yapılır. Bu ayrıştırmada bir taraftan kara su bir taraftan zeytinyağı çıkar.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 279. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

Derse hazırlık bölümünde araştırdığınız konu ile ilgili münazara yapmak için gruplara ayrılınız. Aşağıdaki yargılardan birini seçiniz. Jüri üyelerini belirleyiniz. Grup sözcüsü belirleyip grubunuzun düşüncelerini aşağıdaki ölçütlere göre karşı gruba savunmaya çalışınız.

Cevap:a) Bir ülkenin kalkınmasında tarım önemlidir: Tarım sektörü, çeşitli besin maddeleri üreten, bireylerin de besine olan ihtiyacını karşılayan yani toplumun sağlığı üzerinde önemli rol oynayan bir sektördür. Tarım insanların yerleşik yaşama geçtiklerinde ilk uğraşları olmuştur. Tarihte sadece tarımla yaşamını sürdüren toplumlar olmuştur. Bu durum tarımın vazgeçilmez olduğunun kanıtıdır. Tarım olmadan hiçbir gelişme olamaz. Çünkü, tarım diğer tüm gelişmelerin başıdır.

b) Bir ülkenin kalkınmasında sanayi önemlidir: Sanayi sektörü ise ham maddeleri işlenmiş duruma sokup değerlendirmeye, onları kullanılacak ürünler durumuna getirmeye yarayan bir sektördür. Tarımsal ürünleri işlemek ve insanlara ulaştırabilmek için sanayi gerekmektedir. Sanayi olmadan tarımsal ürünlerin kullanılabilir veya tüketilebilir duruma gelmesi mümkün değildir. Üretileni topluma ulaştıran sanayidir.

6. ETKİNLİK

İzlediğiniz video ile ilgili görüşlerinizi sebepleriyle yazınız.

Cevap: Beğendim. Çünkü, bu video hem zeytinyağının yapılışını hem de tarım ve sanayinin nasıl iç içe iki sektör olduğunu anlatmaktadır.7. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki haritayı ve tabloyu inceleyiniz.

b) Haritadan ve tablodan yola çıkarak defterinize ülkemizdeki zeytin üretimi ile ilgili düşüncelerinizi anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

Cevap:

Türkiye, zeytin üretimi konusunda dünyada yedinci sıradadır. Bu sıralamada olmamızın en önemli nedeni Türkiye’nin bir Akdeniz ülkesi olmasıdır. Ülkemizde zeytin bolca üretilmekte ve tüketilmektedir. Sınırlarımız içinde zeytin en fazla Ege bölgesinde üretilmektedir. Bunun en büyük nedeni dağların denize dik uzanmasıdır. Bu durum denizel havanın iç kesimlere ulaşmasını sağlamaktadır. Yani iç kesimlere ulaşan bu iklim, zeytinin sadece kıyılarda değil, iç bölgelerde de üretilmesini sağlamaktadır. Zeytin üretiminin yapıldığı bölgelere baktığımızda kıyıların bu duruma uygun olduğunu görebiliriz. Ancak dünya geneline baktığımızda İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin üretimi seneler geçtikçe artmakta iken, ülkemizde azalmaktadır. Bu durum üretici ülke olmamız açısından bir tehlikedir. Bu nedenle zeytin üretiminde azalma değil, artma yaşanması için çalışmalıyız.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 276-277-278-279. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 268-269-270-271-272-273-274-275. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


15 Ekim 2022, 15:33

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3443

Biz Akdeniz bölgesinde olduğumuz için zeytinyağı yapımını biliyorum zeytinliğimiz de var güzel konu olmuş sağ ol

29 Ekim 2022, 09:17
murat
Yönetici
Mesaj Sayısı: 689
Konu Sayısı: 682

Akdeniz ve Ege bölgesinde oldukça fazla zeytinyağı üretilmektedir. Üstelik zeytinyağı sağlık açısından çok önemli. Daha fazla zeytinyağı tüketmemiz gerekir.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.