28 Aralık 2021, 20:24
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 184-185-186. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 3. Ünite KÜRESEL ORTAM: BÖLGELER VE ÜLKELER Sayfa 184, 185, 186 “Amaçlarına Göre Bölge Sınırları” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 184. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

Şekilsel ve işlevsel kriterlere göre oluşturulan bölgelerin sınırları, seçilen kriterin özelliğine göre değişkenlik gösterir. Örneğin şekilsel bölge kriterlerine göre oluşturulan bölgelerin sınırlarını kesin hatları ile belirlemeyebilmek güç olurken işlevsel bölge kritelerine göre oluşturulan bölgelerin sınırları belirgindir.

1. Yaşadığınız yer, hangi işlevsel bölge sınırları içerisinde yer almaktadır?

CEVAP: Hizmet ve istatistik sınırları içerisinde yer almaktadır.2. Şekilsel bölgelerden hangilerinin sınırlarının değişimi daha zor olabilir?

CEVAP: Doğal şekilsel bölgelerin sınırlarının değişimi daha zordur. (Yer şekilleri, iklim, bitki örtüsü, hidriyofik, toprak, doğal afet) Çünkü doğal etmenleri insanların değiştirmesi çok zordur, hatta neredeyse imkansızdır.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 185. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki görsellerde Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını kazanan devletler gösterilmiştir.Yugoslavya Dağılması

Bu durumu, bölge sınırlarının zaman içindeki değişimi açısından değerlendiriniz.

CEVAP: Tarihte ülke sınırları savaşlar veya antlaşmalar ile değişmiştir. Bölge sınırlarının değişmesinde bu gibi beşeri faktörler etkili olabilir. Bölge sınırlarının belirlenmesinde doğal oluşumlar etkili olabilir. Bazen bir ırmak veya bir dağ iki ülke arasındaki sınır olabilir.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 186. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıda Avrupa kıtasına ait siyasi, fiziki, doğal bitki örtüsü ve euro (avro) bölgesi haritaları verilmiştir.Almanya, İzlanda, Fransa, Yunanistan, İsveç ve İtalya’yı aşağıdaki işlem basamaklarına göre inceleyiniz.

1. işlem basamağı: Haritalarda verilen ülkelerin yerlerini bulunuz.
2. işlem basamağı: Verilen ülkeleri yer şekillerine göre bölgelere ayırınız.
3. işlem basamağı: Verilen ülkeleri bitki örtüsüne göre bölgelere ayırınız.
4. işlem basamağı: Verilen ülkeleri euro bölgesine göre ayırınız.

Doğal bölge ve beşerî bölge sınırları ile ülke sınırları arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

CEVAP: Yer şekilleri ülke sınırlarının belirlenmesinde etkili olmuştur. Örneğin, İtalya sınırı dağlarda son bulmuştur. Yer şekilleri bitki örtüsünün belirginleşmesinde rol oynamaktadır. Birbiriyle etkileşim halinde olan ülkeler aynı para birimini kullanmaktadır.Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 176-177-178-179-180-181-182-183. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:49

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Teşekkürler hepsi çok güzel öğretmen anlamasın diye cümleleri falan değiştiriyorum iyi oluyor sağ olun

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.