28 Aralık 2021, 18:10
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 176-177-178-179-180-181-182-183. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 3. Ünite KÜRESEL ORTAM: BÖLGELER VE ÜLKELER Sayfa 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183 “Bölge ve Bölge Türleri” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 176. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

Yeryüzü, üzerindeki doğal ve beşerî ortamı oluşturan unsurlar ile bu ortamlarda meydana gelen olayların çokluğu ve çeşitliliği bakımından çok büyük bir mekândır. Bu nedenle yeryüzünün tamamını bir bütün olarak algılamak ve tanıtmak oldukça zordur. Yeryüzünü küresel, kıtasal veya ülkesel ölçekte parçalara ayırmak; yeryüzünün algılanmasını ve tanıtılmasını kolaylaştırmaktadır.

1. Bölge kavramı size neyi çağrıştırıyor?

CEVAP: Bölge, benzer özellik gösteren yerlerin bütününü çağrıştırıyor. Bir şekilde fiziksel veya ekonomik şartları benzer olan topraklardır.2. Yeryüzünün bölgelere ayrılmasına niçin ihtiyaç duyulmuş olabilir?

CEVAP: Her bölgede yer şekilleri, bitki örtüsü, iklimi ve ekonomik faaliyetleri farklıdır. Bu nedenle yeryüzü bölgelere ayrılmıştır. Bu sayede bölgelerin farklılıkları birbirinden ayırt edilebilir. Bölgelere gerekli olan yatırımlar yapılabilir veya gerekli hizmetler verilebilir. Özellikle sınıflandırma yapmak her alanda işi kolaylaştırır.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 179. Sayfa Cevapları

Düşünelim-Tartışalım

Doğal bölgelerin oluşturulmasında kullanılan ölçütlerin birbiriyle etkileşimi dikkate alındığında hangi doğal bölgelerin sınırlarının birbirine paralellik gösterme ihtimali daha yüksektir? Tartışınız.CEVAP: Bazı bölgelerde bir doğal unsur başka bir doğal unsurun var olmasına neden olur. Örneğin; en fazla yağışı denize kıyısı olan yerler alır. Aynı zamanda en fazla ormanlık alan denize kıyısı olan alanlardır. Yani bol yağış bol orman demektir. Aşağıda birbirine paralel doğal alanlara örnekler verilmiştir.

 • İklim – Bitki örtüsü
 • Bol yağışlı alanlar – Orman alanları
 • Fay hatları – Deprem bölgeleri
 • Fay hatları – Sıcak su kaynakları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 180. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Haritada işaretlenmiş bölgelerin yer şekilleri ve iklim özelliklerine göre hangi tür bölgede yer aldığını tablo üzerine yazınız.

İşaretli Bölgeler Haritası

Yer Şekillerine Göre ——- İklim Özelliklerine Göre1. Dağlık Bölge ——-  Akdeniz İklimi
2. Ovalık Bölge ——- Ilıman Okyanusal İklim
3. Ovalık Bölge ——- Ekvatoral İklim
4. Ovalık Bölge ——- Ilıman Okyanusal İklim
5. Dağlık Bölge ——- Akdeniz İklimi
6. Ovalık Bölge ——- Çöl İklimi
7. Ovalık Bölge ——- Sert Karasal İklim
8. Dağlık Bölge ——- Ekvatoral İklim
9. Ovalık Bölge ——- Muson İklimi

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 183. Sayfa Cevapları

Düşünelim-Araştıralım

Yaşadığınız yer veya Türkiye’den belirlediğiniz herhangi bir yer, biçimsel ve işlevsel bakımdan hangi bölge türleri içinde yer alır?

Yukarıda verilen araştırma sorusunu bir hafta süreyle araştırınız. Araştırmanızdan elde ettiğiniz bulguları verilen süre sonunda sınıfta arkadaşlarınız ile paylaşınız.

CEVAP: Marmara Bölgesi; şekilsel bakımdan iklim bölgesi, doğal afet bölgesi (deprem), ham madde üretim bölgesi, sanayi bölgesi, nüfus bölgesi ve kültür bölgesidir. İşlevsel bakımdan hizmet bölgesi ve istatistik bölgesidir. Marmara Bölgesinin bu özelliklerini aşağıda detaylı biçimde açıkladık.ŞEKİLSEL BÖLGELER

Doğal Şekilsel Bölgeler

 • Yer Şekillerine Göre: Yıldız dağları bölümü dağlık bölge, Çatalca-Kocaeli Platosu plato bölgesidir. Genel olarak sade yer şekillerine sahip olduğu için Marmara Bölgesi için ovalık bölge diyebiliriz.
 • İklim Bölgeleri: Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklim özelliklerini gösterir. Ilıman iklim kuşağındadır.
 • Hidrografik Bölgeler: Marmara bölgesi iki önemli boğaza sahiptir. (İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı)
 • Toprak Bölgeleri: Bölgede vertisol, rendzina ve kahverengi orman toprakları bulunmaktadır.
 • Bitki Bölgeleri: Karma ikliminden dolayı karma bitki örtüsüne sahiptir. Kıyılarda maki, iç kesimlerde bozkır, dağlık bölgelerde ormanlar görülür.
 • Doğal Afet Bölgeleri: Kuzey Anadolu fay hattı Marmara Bölgesinden geçmektedir. Yani deprem riski yüksek bir bölgedir.

Beşerî Şekilsel Bölgeler

 • Ham Madde Üretim Bölgeleri: Yer şekilleri sade olduğu için makineli tarım vardır. Ürün çeşitliliği fazladır. Ayçiçeği üretiminde ilk sıradadır. Ahır ve kümes hayvancılığı gelişmiştir. Balıkçılık gelişmiştir. Yer altı zenginlikleri vardır.
 • Sanayi Bölgeleri: Konserve, şeker, kağıt, otomotiv, kimya, bor, dokuma, gemi yapımı, seramik üretiminde belirgin bölgedir. Ayrıca termik santral ve rüzgar santrali ile ülke sanayisinde 1. sıradadır.
 • Nüfus Bölgeleri: Nüfus miktarı ve nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgemizdir. Şehirleşme yüksektir. En kalabalık şehir İstanbul’dur.
 • Kültür Bölgeleri: Farklı medeniyetlerden eserler taşımaktadır. Özellikle İstanbul yüzyıllar boyunca başkent olmuştur ve pek çok kültürden izler taşımaktadır.

İŞLEVSEL BÖLGELER • Hizmet Bölgeleri: Ulaşımın en fazla geliştiği bölgedir. Ayrıca nitelikli üniversiteler bulunmaktadır. Eğitim, sağlık, ulaşım, turizm gibi alanlarla gelişmiştir. Hava alanları önemlidir.
 • İstatistik Bölgeleri: Nüfusunun kalabalıklığı nedeniyle sosyolojik araştırmaların sürekli yapıldığı bir bölgedir.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 170-171-172. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:48

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Yazılar çok iyi kısa ve anlaşılır cevaplar var derslerimde anlamadığım şeyler için burayı buldum iyiki bulmuşun teşekkürlerrr

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.