24 Aralık 2021, 23:11
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 137-138-139-140-141. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 1. Ünite DOĞAL SİSTEMLER Sayfa 137, 138, 139, 140, 141 “Türkiye’de İklim” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 138. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıda, sırasıyla Antalya ve Çanakkale iline ait aylık ortalama sıcaklık ve yağış grafikleri verilmiştir.

Sıcaklık Grafik

Antalya’nın ocak ayı sıcaklık ortalamasının Çanakkale’nin ocak ayı sıcaklık ortalamasından daha fazla olmasının nedenleri neler olabilir?CEVAP: Antalya’nın sıcaklık ortalamasının daha fazla olmasının nedeni enlem etkisidir. Antalya Çanakkale’ye göre daha güneyde, yani Ekvatora daha yakındır. İki şehrin de denize kıyısı olduğu için denizellikten söz edemeyiz.

Hızlı Tur

Karadeniz iklim bölgesinde yer alan Rize ilinde yıllık toplam yağış miktarının Samsun iline göre daha fazla olmasında etkili olan faktörler nelerdir? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Yağış için havanın soğuması gerekir. Hava soğumak için yükselmelidir. Rize’de yükselti Samsun’a göre fazladır. Bu nedenle Rize’de yıllık yağış miktarı Samsun’dan fazladır. Rize’deki yüksek dağlarda yamaç yağışları görülmektedir.9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 141. Sayfa Cevapları

Düşünelim-Tartışalım

Türkiye’nin coğrafi özellikleri, Türkiye’deki karasal iklim özelliklerinin çeşitlilik göstermesinde nasıl bir etkiye sahiptir? Tartışınız.

CEVAP: Türkiye, Akdeniz iklim kuşağında yer almasına rağmen yer şekil özelliklerinden dolayı en yaygın iklim karasaldır. Karasal iklimin çeşitlilik göstermesinde; kıyılardaki sıradağların yüksek olması ve kıyıya paralel uzanması ile iç kesimlere gidildikçe yükseltinin artması etkilidir.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 131-132-133-134-135-136. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:38

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Cevaplar tam istediğim gibi görünüyor buradan yazacağım ödevimi sayenizde bana zaman kalacak teşekkür ederim çok

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.