24 Aralık 2021, 22:56
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 131-132-133-134-135-136. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 1. Ünite DOĞAL SİSTEMLER Sayfa 131, 132, 133, 134, 135, 136 “Türkiye’de İklim” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 131. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

Türkiye’de kısa mesafede birbirinden farklı iklim özellikleri görülür. Hatta bir kıtanın tamamında yaşanabilecek kadar çok iklim farklılıklarının görüldüğü Türkiye için Küçük Asya nitelendirilmesi yapılır. Türkiye’de doğal ortamı doğrudan etkileyen iklim koşulları, beşerî ortamda da çeşitliliğe neden olmuştur.

1. Türkiye’de iklim çeşitliliğinin sayıca fazla olmasında etkili olan faktörler neler olabilir?

CEVAP: Türkiye’nin coğrafi konumu, ılıman iklim kuşağında yer alması, üç tarafının denizlerle çevrili olması, yer şekilleri, dağların uzanışı, yükselti, basınç merkezleri ve rüzgarlar iklim çeşitliliğini etkilemektedir.2. Yaşadığınız yerde etkili olan iklimin genel özellikleri nelerdir?

CEVAP: Akdeniz İklimi

 • Kışları ılık ve yağışlı, yazlar yağışsız ve sıcaktır.
 • Yağışların yarıdan fazlası kışın düşer.
 • Kar yağışı ve don olayları çok az görülür.
 • Cephesel yağışlar yaygındır.

Düşünelim-Tartışalım

İnsanlar, Antalya kıyılarında serinlemek için denize girdiği anda Erzurum-Kars Platosu’nda soğuktan korunmak için kalın kıyafetlere ihtiyaç duyar. Sizce Türkiye’de iklim özelliklerinin yöreden yöreye farklılıklar göstermesinde etkili olan faktörler nelerdir? Tartışınız.CEVAP: Türkiye yöreden yöreye farklılık göstermesinin nedenleri:

 • Karasallık-denizellik (denize göre konum) yani nemlilik
 • Yükselti
 • Dağların kıyı çizgisine uzanış doğrultusu ve bakı durumu
 • Basınç merkezlerinin etkisi
 • Rüzgarlar

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 132. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki haritada, yaklaşık aynı enlem üzerinde yer alan Ankara ve Erzurum’a ait yıllık ortalama sıcaklık değerleri verilmiştir.

Sıcaklık Farkları

Ankara’nın ve Erzurum’un sıcaklık ortalamalarının birbirinden farklı olmasının nedeni nedir?CEVAP: Ankara’dan Erzurum’a gidildikçe yükseltinin artmasına bağlı olarak sıcaklık düşer.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 133. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıda Türkiye’nin ocak ayı, temmuz ayı ve yıllık ortalama indirgenmiş sıcaklık dağılışı haritaları verilmiştir.

Haritalardaki bilgilere göre sıcaklık dağılış haritalarını yorumlayınız.

Türkiye’nin Ocak Ayı Ortalama İndirgenmiş Sıcaklık Dağılışı Haritası: Sıcaklıkların güneyden kuzeye doğru artmasında enlem etkilidir. En yüksek sıcaklıklar enlem ve denizellik nedeniyle Akdeniz kıyılarında görülür. En düşük sıcaklıklar karasallık nedeniyle Doğu Anadolu’da görülür.Türkiye’nin Temmuz Ayı Ortalama İndirgenmiş Sıcaklık Dağılışı Haritası: Sıcaklıkların güneyden kuzeye doğru artmasında enlem etkilidir. En yüksek sıcaklıklar enlem, karasallık ve sıcak hava akımları nedeniyle Güneydoğu Anadolu’da görülür. En düşük sıcaklıklar enlem nedeniyle Karadeniz bölgesinde görülür.

Türkiye’nin Yıllık Ortalama İndirgenmiş Sıcaklık Dağılışı Haritası: Sıcaklıkların güneyden kuzeye doğru artmasında enlem etkilidir. En yüksek sıcaklıklar enlem, karasallık ve sıcak hava akımları nedeniyle Güneydoğu Anadolu’da görülür. En düşük sıcaklıklar karasallık nedeniyle Doğu Anadolu’da görülür.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 134. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki haritada Türkiye’de etkili olan bazı rüzgârlar gösterilmiştir.

Verilen yerel rüzgârların Türkiye’de sıcaklığı etkileme ve yağış oluşturabilme durumlarını söyleyiniz. • Karayel: Kış aylarında etkili soğuk ve nemli rüzgarlardır.
 • Yıldız: Kış aylarında etkili soğuk ve nemli rüzgarlardır.
 • Poyraz: Kış aylarında etkili soğuk ve kuru rüzgarlardır.
 • Samyeli: Yaz aylarında etkili sıcak ve kuru rüzgarlardır.
 • Kıble: Yaz aylarında etkili sıcak rüzgarlardır.
 • Lodos: Yaz ve kış aylarında etkili ılık ve nemli rüzgarlardır.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 135. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Bağıl nem oranı ile bulutluluk oranı arasında bir bağlantı kurulmak istenirse; aşağıda verilen merkezlerin yıl içinde güneşlenme sürelerini fazla olandan az olana doğru söyleyiniz.

Bağıl Nem Bulutluluk Oranı

CEVAP: Mardin – Niğde – Ankara – Rize

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 124-125-126-127-128-129-130. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
14 Ekim 2022, 11:39

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Ya çok iyi cevaplar başka sitelerde açık olmayan garip cümleler oluyor buradakiler çok net ve sağlam iyi ki buldum burayı ohh be

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.