03 Ocak 2022, 00:50
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 59-60. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 1. Ünite DOĞAL SİSTEMLER Sayfa 59, 60 “Türkiye’nin Coğrafi Konumu” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 59. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

Türkiye’nin coğrafi konumu iki farklı şekilde ifade edilir. Bunlar, mutlak ve göreceli konumlarıdır. Her iki konumun ortaya çıkardığı etkiler birbirinden farklıdır.

1. Türkiye, Ekvator çizgisine göre dünyanın neresinde yer alır?

CEVAP: Türkiye, Ekvator çizgisine göre dünyanın kuzeyinde yer alır. (Kuzey Yarım Küre)2. Türkiye’nin bulunduğu yer, Türkiye’ye ne gibi avantajlar sağlamış olabilir?

CEVAP: Türkiye, bulunduğu konum nedeniyle ılıman iklim kuşağında yer alır. Bu neden yıl boyunca dört mevsim belirgin olarak yaşanır. Ayrıca buzul şekillerinin pek görülmemesi de avantajlardan biridir.

Hızlı Tur

Türkiye’nin enlem ve boylam dereceleri, 26° ile 45° doğu boylamı ve 36° ile 42° güney enlemi şeklinde olsaydı, Türkiye’nin mutlak konum özelliklerinde nasıl değişimler meydana gelirdi? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.CEVAP: Bu durumda Türkiye Güney Yarım Kürede yer alırdı. Ilıman iklim kuşağında yer almaya devam ederdi. Gölge boyu güneye düşerdi. Mevsimler Kuzey Yarım Küredekinin tersi şekilde başlardı. Kuzeyden gelen rüzgarlar sıcaklığı arttırır, güneyden gelenler sıcaklığı düşürürdü. Türkiye’nin kuzeyi güneyinden daha sıcak olurdu. Denizlerin tuzluluk oranı kuzeyde daha fazla olurdu.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 58. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:22

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

İyi ki bunları yazmışsınız her yerde karmakarışık yazıyor. Siz çok kısa ve net yazmışsınız çok teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.