13 Şubat 2021, 20:54
Mehmet Akif
Yönetici

Adalet Mülkün Temelidir Kompozisyonu


Adalet Önemlidir

Mülk; insanların yaşadığı topraklar, ülke, vatan , devlet anlamlarına gelmektedir.Bu nedenle mülkün temeli olan adalet insanların hakkaniyetini, eşitlik ilkesini hak aramalarını temsil etmektedir.Adalet insanların en önemli gereksinimleridir.

Bir ülkede adalet olmadığı zaman huzur ve refahın olması da mümkün değildir. Adaletin olmadığı yerlerde insan kayırmaları, kaos, huzursuzluklar olur. İnsanların devletlerine güvenleri ve inançları kalmaz. Güçlü olanın haklı olduğu durumların meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Oysa adalet olan yerlerde insanlar her türlü haklarının korunduğunu bilir ve insanlar arasında eşitlik olur. Güçlü olanın değil haklı olanın hakkı adalet ile tanzim edilir.İşte tüm bunlardan dolayıdır ki güçlü bir devletin ülkenin olması için en önemli unsur adaletin düzenli işlemesidir.Yani adalet mülkün temelidir.

İnsanların toplum olarak yaşaması onlar arasındaki anlaşmazlıkların, hukuksuzlukların düzeltilmesi için adalet çok önemlidir. İlk önce adalet olacak ki ondan sonra insanların güven ve huzuru olsun.Bir önceki yazımız olan Ateş Düştüğü Yeri Yakar Atasözü İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.