17 Eylül 2019, 18:51
murat
Yönetici

Ayrımcılık, farklılık, ön yargı, saygı nedir


Ayrımcılık insanların farklı özelliklerinden dolayı bazı insanlar tarafından dışlanması, ötekileştirilmesidir. Ayrımcılık insanları birbirlerinden soğutan kutuplaştıran doğru olmayan davranış ve tutumlardır. Bu nedenle her ne şekilde ve konuda olursa olsun ayrımcılık yapamamak ve insanları olduğu gibi kabul etmek gerekir.

İnsanların dil, din, kültür, inanış, mezhep gibi bir çok konuda aynı olmalarına farklılık denir.Bir toplumda farklılıkların olması o toplumun zenginliğidir. Farklı olmak insanların birbirlerine düşman değil, kardeş olmaları için önemli bir unsurdur. Her farklılık çeşitlilik ve renktir.

Ön yargı insanların bir konuda peşin hükümlü olmalarıdır. Örneğin bir sarışın turist görünce onu Alman vatandaşı zannetmemiz gibi. Ön yargının insanlarda oluşmasında belli nedenler olsa bile ön yargılı olmak yanlış bir davranıştır. Her zaman gerçeği araştırmalı, ön yargılardan kurtulup, adil ve gerçekçi olmalıyız.

İnsanların birbirlerine karşı davranışlarında ölçülü olmaları, duygu ve düşüncelerini karıştırmadan nezaket içinde olmalarına saygı denir.Saygı olmadan huzurun olması çok zordur.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.