25 Aralık 2022, 01:28
Mehmet Akif
Yönetici

Dostlukla İlgili Kısa Fabl


Dostlukla İlgili Kısa Fabl

“Dostluk” konulu bir fabl yazınız.

Bu yazımızda “dostluk” konusunu işleyen iki fabl örneğine yer verdik. 

Dostluk Konulu Fabl Örneği

KURT İLE DOSTLUK

Bir gün bir çocuk ormanda yürürken elleri bağlanmış bir kurt görmüş. Kurt çocuğa yalvarmaya başlamış. “Lütfen beni kurtar, burada bırakma.” Çocuk ona ne olduğunu sorunca kurt anlatmaya başlamış. “Birkaç tavuk çaldım diye avcı beni yakaladı. Ama ben sadece acıkmıştım.” demiş. Çocuk kurdu çok sevmiş ve onu avcıdan gizli kurtarmış. O günden sonra dost olmuşlar.

Bir gün çocuk bir ağaca yaslanmış kitap okuyormuş. Avcı gelip çocuğa ters sözler söylemeye, onu iteklemeye başlamış. Bunun üzerine kurt avcının elini ısırmış ve çocukla beraber evlerine koşmuşlar. O zaman çocuk dostuna her zaman güvenebileceğini anlamış. Kurt ile birbirlerini kollamaya devam etmişler.



Dostluk Hakkında Kısa Fabl Yazısı

SİNCAP İLE GEYİK

Ormanın birinde bir sincap yaşarmış. Bu sincap her gün ceviz ağacına çıkar ve ağaçla konuşurmuş. Ancak ağaç ona cevap vermezmiş. Sincap bazen yalnızlığına üzülür ve hüzünlü şarkılar söylermiş. Yine şarkılar söylediği bir gün bir geyik onun sesini beğenmiş ve dinlemeye başlamış. Şarkı bitince sincaba seslenmiş. “Sincap kardeş, ne güzel sesin var!” Sincap geyiğe iltifatı için teşekkür etmiş. Geyik “Seninle arkadaş olalım. Bu koca ormanda yalnızım.” demiş. Aynı duyguları paylaşan sincap dostluk teklifini kabul etmiş. Sürekli buluşup birlikte neşeli şarkılar söylemişler.

Bir gün sincap yine dostunu beklemiş ama geyik gelmemiş. Günler boyunca beklemiş ama geyikten hiç iz yokmuş. Bunun üstüne sincap ormanda rastladığı bir kuşa geyiği sormuş. Kuş “Maalesef bir avcı onu yakaladı. Artık onsuz yaşamaya alışmalısın.” demiş. Sincap o kadar üzülmüş ki o günden sonra artık hiç şarkı söylememiş.



Bir önceki yazımız olan Planlı Olmak İle İlgili Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.