20 Aralık 2021, 22:09
Donatello
Yönetici

Kıskançlık Duygusu İle İlgili Fabl Örneği


Kıskançlık duygusunu anlatan fabl

Varlık Kadrosu: Karga, tilki, kedi.

Duygu: Kıskançlık

fabl örneği

KARGANIN RENGİ

Karga her zamanki gibi ağacın dalında şarkı söylüyordu. Tilki usulca yaklaştı ve “Bak karga kardeş, sana güzel, pembe bir gül getirdim.” dedi. Karga sevindi ve tilkiye teşekkür etti. Bu cömertliğin sebebini sorunca Tilki:
— Pembe neşenin, sevginin rengiymiş. O yüzden sana bunu getirdim. Sonuçta senin rengin pek iyi değil. En azından gül ile daha iyi hissedersin diye düşündüm.
— Ne varmış benim rengimde?
— Daha ne olsun. Siyahsın! Siyah acının, yasın ve karamsarlığın rengidir. Aynaya bakmak ne zordur senin için.
Tikli gidince karga üzüldü. Siyah tüylerinin ne kötü anlamları varmış meğer. Pembe güle baktı ve o gül kadar pembe olmak istedi. Kıskançlıktan gülü kırıp attı. Attığı gül kedinin kafasına geldi. Kedi başını kaldırınca sinir küpü kargayı gördü. Ona ne olduğunu sordu. Karga olanları anlattı. Kedi koşarak gitti ve elinde boyayla geri döndü. Kargayı güzelce pembeye boyadı ve ekledi:
— Bak Karga, artık sen de sevgi dolu pembe rengisin. Üzülmene hiç gerek yok. Ayrıca hiç üzülme, tüm renkler güzeldir. Siyah da öyle. Seni siyah renginle seviyorum.
Karga sevinç içinde kediye sarıldı. Sevdiği siyah rengine bir kıskançlık yüzünden düşman olmamalıydı. Siyah bir gül bulup kediye hediye etti.Bir önceki yazımız olan Teknolojik Cihazların İnsanlar Arasındaki İletişime Olumsuz Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


12 Eylül 2023, 16:59

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok güzel olmuş. Yazanların eline sağlık. Beğendim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.