19 Ocak 2020, 18:49
Yuri
Yönetici

Dünya Etik Haftası İle İlgili Kompozisyon


ETİK HAFTASININ ÖNEMİ

İnsan var oluşundan beri içinde “etik” kaygısı taşımıştır. Kendisine iyi ve kötünün ne olduğunu sormuştur. Tüm bu sorular bizi  etik kavramının evrenselliğine ve 2008 yılından beri kutlanan “Etik Haftası”na getirmiştir.

İnsanoğlu tarihin her aşamasında diğer bireyler, toplum, kurumlar ve çevre ile ilişki içerisinde olmuştur. Bu ilişkilerin sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi için ihtiyaç duyulan düzenlemelerin çok az bir kısmı “yazılı hukuk” tarafından sağlanabilmektedir. Yazılı hukuk tarafından düzenlenmeyen ilişkilerin sağlıklı olabilmesi bireyin taşıdığı etik kavramı ile mümkündür. Özellikle kamu görevlilerin etik ilkelerine uyması işleyiş açısından çok önemlidir. Bu ilkelerden bazıları; saygı, nezaket, güven, doğruluk, ayrımcılık yapmamak, kamu mallarını korumak, savurganlıktan kaçınmak, saydamlık ve halka hizmet bilincidir.

Hepimiz bilinçsiz ve sorumsuz hareket etmenin insanlara, kurumlara ve çevreye zarar verdiğine tanık olmuşuzdur. Bu durumun önemini kavramak ve etik ilkeleri hatırlamak için Etik Haftasını her sene 25-31 Mayıs tarihlerinde kutlarız.Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


16 Mayıs 2022, 22:06

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok iyi değildi biraz daha kısa yapabilirsiniz

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.