26 Ocak 2020, 08:56
Kardelen
Yönetici

Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçları nelerdir


Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçları

Geçmişte ve günümüze bir çok aydınlatma araçları, teknolojinin gelişmesi ile daha ekonomik ve kullanımı kolay aydınlatmalar yer almaktadır.

ATEŞ
İlk insanların ateşi bulunması ile birlikte ısınma, pişirme ve aydınlatma amaçlı kullanılmıştır. Ateş odun dal ve çalıların yakılması ile oluşmaktadır.
aydınlatma araçları

MEŞALE
Odun ucuna sarılmış deri parçalarının üzerine hayvan yağlarının sürülmesi ile elde edilen aydınlatma aracıdır. Taşınabilir ve daha uzun süre yanması ile kolaylık sağlamıştır.
geçmişten günümüze aydınlatma

KANDİL
Toprak veya madenden yapılmış bir kabın içine hayvan yağlarının konularak, hayvan keçesi yardımı ile yakılan bir aydınlatma aracıdır. Taşınabilir ve kullanımı kolay bir aydınlatma aracıdır.
aydınlatmaMUM
Çeşitli yağları eritilerek içine konulan fitil yardımı ile şekillendirilip kullanılan bir aydınlatmadır. Günümüzde görsel amaçlı kullanılmaktadır.
geçmişten günümüze aydınlatma araçları

GAZ LAMBASI
Petrolden elde edilen bir yanıcı ve yağlı olan sıvının üzerinde bir cam fanusu bulunan bir hazneye konularak bir fitil yardımı ile yakılan bir aydınlatma aracıdır. Uzun süre yanabilmesi ve kullanışlı olması sebebiyle ampul icat edilene kadar kullanılan aydınlatma aracıdır.
geçmişten günümüze aydınlatma araçları

AMPUL
Elektriğin bulunması ile birlikte cam bir tüpün içerisinde bulunan ince teller sayesinde ışık yayan bir aydınlatma aracıdır. Günümüzde halen kullanılmaktadır.
geçmişten günümüze aydınlatma araçlarıFLORESAN LAMBA
Uzun cam tüplerin içine bazı gazların koyularak elektriği ışığa çeviren aydınlatmalardır. Floresan lambalar ampullerden daha beyaz ve daha ekonomik aydınlatmalardır.
geçmişten günümüze aydınlatma araçları

LED LAMBALAR
Günümüzde bulunan ve bir çok yerde kullanılan aydınlatmalardır. Elektrikli aydınlatmalar arasında en ekonomik olan aydınlatmadır.
geçmişten günümüze aydınlatma araçları

Bir önceki yazımız olan Günlük Hayattan Büzülme ve Genleşmeye Örnekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.