06 Ocak 2020, 19:51
Yuri
Yönetici

Geçmişten Günümüze Aydınlatma Araçları


Geçmişten Günümüze Kullanılan Aydınlatma Araçları

Çok eski çağlardan beri insanlar geceleri aydınlatacak , karanlıklara çözüm olacak yollar aramışlar ve bunu da bulmuşlardır. Fakat bu güne gelene kadar bir çok aşamadan geçilmiş, zamanın teknolojileri kullanılmaya çalışılmıştır. Peki bugüne kadar hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır? Şimdi bu soruya cevap olacak yazımıza geçelim.

Eski çağlarda tek aydınlanma aracı Güneş’ti.

güneş aydınlatması

Gece ise Ay ışığından yararlanılırdı. Zaman içerisinde ateş aydınlanma açısından yeniliklerin başlamasını sağladı.meşale

Çıra ve meş’ale aydınlanma için kullanılmaya başlandı. Yağların yandığı öğrenildikten sonra oyulmuş taşların içine hayvan yağları yakılarak kandiller bulundu. Daha sonra gaz lambası ve mum gibi kaynaklar az ışık vermesine rağmen içinde bulundukları çağın önemli gelişmelerdendi. Ancak bu aydınlanma araçları kullanışsızdı ve taşıması kolay değildi.

ampul1879’da Edison’un ampulü icat etmesiyle modern aydınlanma araçları kullanılmaya başlandı. Lambanın icadıyla birlikte günümüzde led, floresan ve halojen lambalar kullanılmaktadır.

led aydınlatma

Bir önceki yazımız olan Evde Okulda Parkta Ve Sokakta Uymamız Gereken Temizlik Kuralları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.