06 Ocak 2020, 22:38
murat
Yönetici

Küçük Prens Kitap Özeti


Antoine de Saint-Exupéry Küçük Prens Konu Özet

küçük prens

Yazar, altı yaşındayken resim çizer ancak büyükler bu resmi anlamaz. Ona daha başka konularla ilgilenmesini söylerler. O da pilot olur. Bir gün Büyük Çöl üzerinde uçağı arızalanır. Bir ses ondan koyun çizmesini ister. Koyunu çizer ama beğendiremez. Kutu içindeki koyun beğenilir.

Bu sesin sahibi Küçük Prens’tir. Asteroid B-612 isimli küçücük bir gezegenden gelir. Dost olurlar. Birbirleri ile konuşurlar. Küçük Prens, devamlı soru sorar ve cevabını alana kadar tekrar eder. Büyüklere de hiçbir zaman anlam veremez.Küçük Prens’in gezegeninde bir çiçeği vardır. Bu çiçek kendini beğenmiştir. Su ister, fanus ister. Küçük Prens’in gezegeninde iki tane yanardağ vardır. Her gün onları süpürür.

Küçük Prens kendini eğitmek için başka asteroidlere gitmeye karar verir. Birinci gezegende buyruk vermeyi seven iyi bir kral vardır. İkinci gezegende kendini beğenmiş şapkalı bir adam vardır. Üçüncü gezegende sarhoş ve kederli bir adam vardır. Dördüncü gezegende yıldızları sayıp hesap yapan bir iş adamı, beşinci gezegende bir sokak lambası bekçisi, altıncı gezegende bir coğrafyacı vardır.

Coğrafyacı, Küçük Prens’e ünlü Dünya gezegenine gitmesini tavsiye eder. Küçük Prens Dünya’da bir çöle gelir. Yılan ve çiçekle konuşur. Dağların tepesine çıkar. Gül bahçesi bulur ve bunların kendi çiçeği gibi olduğunu görür.Küçük Prens, bir tilki ile karşılaşır. Tilki ondan kendini evcilleştirmesini ister. Bu sayede aralarında bağ kurulacaktır. Küçük Prens tilkiyi evcilleştirir. Ayrılık saati gelince ağlayarak ayrılırlar.

Küçük Prens, bir demir makasçısı ve susuzluk giderici haplar satan bir adamla karşılaşır. Daha sonra yazarla karşılaşır ve onunla dost olur. Susadıkları zaman bir kuyu bulurlar.

Bir gün Küçük Prens, bir yılanla konuşur. Ondan zehir istemektedir. Küçük Prens, gelişinin yıl dönümünde kendi gezegenine dönecektir. Küçük Prens, ölüyor gibi görünerek kaybolur.

Bir önceki yazımız olan Sözde Kızlar Peyami Sefa Kitap Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.